Tallinna Tehnikaülikool

Kolm Tallinna Tehnikaülikooli teadlaste töö tulemusena sündinud rakenduslikku ideed said ülikoolilt edasiarendamiseks kokku 195 000 eurot.

Taotlusi hindas ekspertidest koosnev 9-liikmeline komisjon, kuhu kuulusid nii ülikooli esindajad kui ka tehnoloogiaettevõtjad ja riskikapitalistid. Taotlusi hindasid Tallinna Tehnikaülikooli tehnoloogiasiirde juht Mart Enn Koppel, äriarendusjuht Rene Jõeleht, teadusosakonna projektikirjutaja Alo Lilles, tarkvarateaduse instituudi professor Tanel Tammet, Thomas Johann Seebecki elektroonikainstituudi vanemteadur Alar Kuusik, Nanordica Medical OÜ tegevjuht ja kaasasutaja Olesja Bondarenko, PowerUp Fuel Cells OÜ tegevjuht ja kaasasutaja Ivar Kruusenberg, Tera Ventures partner Andrus Oks ja Superangel partner Marek Kiisa.

Kõrgeimalt ehk toetuse vääriliseks hindas komisjon kolme projekti: tselluloosist termoplasti tootmist, narkotestri arendust ja uudset koroonatesti. „Mul on väga hea meel, et Tallinna Tehnikaülikooli soov toetada teadustulemuste kommertsialiseerimist on teoks saanud ning esimesed kolm projekti seitsme kandidaadi hulgast valitud,“ sõnas ülikooli ettevõtlusprorektor Sven Illing. Tema sõnul võeti grandiprogrammi algatamisel eeskuju partnerülikoolidelt. Illing tõi peamise eeskujuna välja 2014. aastal alustanud Taani Tehnikaülikooli grandiprogrammi, mille raames antakse aastas ca 50 granti ja tekkinud on kümneid hargettevõtteid ehk ülikooli teadmuse baasil loodud iduettevõtteid.

Tallinna Tehnikaülikool rahastab materjali- ja keskkonnatehnoloogia instituudi professori Andres Krumme projekti „Täielikult biopõhiste tselluloosi rasvhappe estrite süntees“ 75 000 euroga. Selle abil käivitatakse piloottootmisliin, millel valmistatakse puidust ja puidujääkidest termoplasti, asendades niiviisi naftapõhise toorme taastuva ressursiga. Termoplasti lisandväärtus on võrreldes traditsiooniliste puidutoorme kasutusviisidega kordi kõrgem.

Keemia ja biotehnoloogia instituudi teaduri Jekaterina Mazina-Šinkari juhitavat projekti „Drug Hunter - measure narcotics in saliva“ rahastatakse samuti 75 000 euroga. See võimaldab liikuda narkotestri prototüüpide tõenduspõhise kvalifitseerimise suunas. Võrreldes turul leiduvate mobiilsete lahendustega on narkojoobe tuvastamine Tehnikaülikoolis välja töötatud seadmega oluliselt kiirem, täpsem ja odavam. Narkotester töötati välja ja katsetati koostöös Politsei- ja Piirivalveametiga.

45 000 euroga rahastatakse projekti „Sünteetilise retseptoriga elektrokeemiline kiirtest SARS-CoV-2 antigeeni kvantitatiivseks määramiseks“, mida juhib materjali- ja keskkonnatehnoloogia instituudi juhtivteadur Vitali Sõritski. Eesmärk on luua kiirtestid, mis on võrreldes külgvoolutestidega oluliselt stabiilsemad, odavamad ja kuni 100 korda tundlikumad. Projekti eesmärgiks on valmistada sensorkiipe kiiresti ning suurtes kogustes. Kiirtester töötati välja koostöös Synlab Eestiga ning selle eripäraks on koroonaviiruse kontsentratsiooni määramine.

Tallinna Tehnikaülikool stardi- ja kommertsialiseerimisgrantideks tänavu eraldanud 300 000 eurot, seega on sügisel võimalik taotluste vahel jagada veel 105 000 eurot

Laeb infot...