Tallinna Tehnikaülikool

Tehnikaülikool tunnustas Eesti Vabariigi sünnipäeva eel oma parimaid õppejõude ning programmijuhte.

Parimad

Nende ühine joon on pühendumine tööle ülikoolis, kooliõpilaste juhendamine ning eriala populariseerimine, aga ka teooria sidumine parimate praktikate ja näidetega – viimast hindavad nii tudengid kui ka kolleegid.

Tallinna Tehnikaülikooli parimad õppejõud on Siim Veski loodusteaduskonnast, Karin Muoni Tartu kolledžist, Andrus Räämet ehituse ja arhitektuuri instituudist, Antonina Zguro Virumaa kolledžist, Epp Immato ja Eduard Petlenkov ning Mohammad Tariq Meeran IT-teaduskonnast, Simona Ferraro ja Sirje Ustav majandusteaduskonnast ning Olev Tõnismaa Eesti Mereakadeemiast.

„Olla eeskuju, hinnatud nii üliõpilaste kui ka kolleegide seas. Hoolida üliõpilastest, olla nende jaoks olemas, muretseda nende edasijõudmise pärast. Pidevalt arendada erialaseid ja õpetamisoskuseid. Kõike seda on vaja, et saada aasta õppejõuks,“ kinnitab tehnikaülikooli õppeprorektor Hendrik Voll.

Lisaks õppejõududele tunnustas TalTech ka parimaid programmijuhte. Need on teadlased-õppejõud, kes arendavad ja hoiavad töös ülikooli erialasid. Suurepärase programmijuhi edu saladuseks on uute tudengite värbamine ja koostöö üldhariduskoolide, aga ka ettevõtetega, et tagada kooskõla tööturu nõudmistega. Tehnikaülikooli aasta programmijuhid on Tiia Plamus (materjalitehnoloogia), Katrin Laos (toidu- ja biotehnoloogia) ning Ago Luberg (informaatika).

Samuti tunnustas ülikool tugitöötajaid. Hääletusel osutusid parimateks Merilin Saar (turunduse ja kommunikatsiooni osakond), Edgars Žigurs (IT-osakond), Kertu Kosk (loodusteaduskonna dekanaat), Riho Jürvetson (majandusteaduskond) ja Elinor Toming (vilistlasliikumise ja toetussuhete osakond).

Parimad õppejõud

Siim Veski, loodusteaduskond

Siim Veski on kõrge rahvusvahelise tasemega teadlane, kes annab oma laialdasi teadmisi tudengitele edasi mitmetes õppeainetes. Lisaks loengutele on tema ainetes ka põnevad välitööd, kus tudengid saavad praktilisi kogemusi ning töövõtteid. Ta on juhendanud eri kõrgharidusastmete lõputöid, samuti kooliõpilaste uurimusi. Ka tema kooliõpilastele mõeldud loengud on populaarsed ning ta on ka riikliku maateaduste olümpiaadi žürii liige.

Karin Muoni, inseneriteaduskond, Tartu kolledž

Karin Muoni sai aasta õppejõuks ka aastal 2012. Taaskordne tunnustus näitab tema kõrget pühendumust ja töökust. Muoni üliõpilased kirjeldavad teda rõõmsameelse ja väga meeldiva õppejõuna, kes vaatas oma õpilasi kui võrdseid indiviide. Tema käe all inglise keele oskusi parandades tundsid üliõpilased ennast vabadena ja õppimises huvitatuna.

Andrus Räämet, inseneriteaduskond, ehituse ja arhitektuuri instituut

Andrus Räämet suudab tudengitele anda üle oma teadmised ja oskused nii hästi, et mitmed nimetavad teda tehnikaülikooli väärtuslikumaks ja parimaks õppejõuks. Tuuakse välja tema hoolivust, oskust muuta keeruliste teooriate omandamine väga kergeks ja lausa nauditavaks. 

Antonina Zguro, inseneriteaduskond, Virumaa kolledž

Pikaajalise kogemusega lektor Antonina Zguro on väga motiveeritud erialaspetsialist. Kuigi tema vastutusel on 6-7 õppeaine läbiviimine semestris, on talle antud üliõpilaste hinnangud ja tagasiside läbivalt suurepärased. Üliõpilased hindavad maksimumpunktidega tema ainete ülesehitust, õppematerjalide asjakohasust ja e-kursustega õppeainete omandamist toetamist; nii on keerulise keemiatehnoloogia õppimine tehtud meeldivaks ja sujuvaks.

Epp Immato, IT-teaduskond

IT projektijuhtimise õppejõul Epp Immatol on 20-aastane kogemus projektijuhina, samuti on ta oma pühendumuse ja oskustega hinnatud õppejõud. Tema õpetamismeetodid on praktilised ja elulised, kombineerides teooriat reaalsete projektijuhtimise olukordadega – see võimaldab tudengitel saada väärtuslikke kogemusi juba õpingute ajal. Tema lähenemine õpetamisele keskendub sellele, et innustada noori ja aidata kaasa nende professionaalsele arengule. Tema ainekavasse ja õppematerjalidesse on koondatud teooria ja parimad praktikad, mida on kriitiliselt analüüsitud ja kogemustest lähtuvalt selgitatud ning illustreeritud. Epp Immato on ka suurepärane mentor, kes toetab üliõpilasi individuaalsetes projektides ja magistritööde kirjutamisel.

Eduard Petlenkov, IT-teaduskond

Professor Eduard Petlenkov on ülikoolile täielikult pühendunud inimene, kellel on alati jätkunud aega, teadmisi ja entusiasmi nii äärmiselt tulemuslikuks teadustööks kui ka kõigi õppeastmete tudengite järjepidevaks õpetamiseks ja juhendamiseks. Ta on aastaid pälvinud kõigi oma õppekursuste eest tudengite väga kõrge ja just sisulise tagasiside. Petlenkov on juhendanud kümneid bakalaureuse- ja magistritöid ning tal on jätkunud iga juhendatava jaoks eraldi pühendumust, et anda edasi oma teaduslikku maailmavaadet ja õpetussõnu edasiseks pidevaks erialaseks arenemiseks. 

Mohammad Tariq Meeran, IT-teaduskond

Mohammad Tariq Meerani vastutusel on võrgutehnoloogia õpe, Cisco võrguakadeemia regionaalkeskuse juhtimine ning Cisco instruktorite koolitamine. TalTechis on Meerani vastutada kolm üliolulist võrgutehnoloogia ainet, kus ta puutub igal semestril kokku sadade bakalaureusetudengitega. Üliõpilased hindavad tema aineteemade peensusteni valdamist ja materjali selget, eesmärgipärast ning tagasisidestatud, ka hea karismaga edasiandmist. Meeran on aktiivne ka õppejõudude järelkasvu kasvatamisel, kaasates õppetöösse koolitatud assistente.

Simona Ferraro, majandusteaduskond

Simona Ferraro saab järjepidevalt ülikõrget tagasisidet. Ta on õpetanud nii rahvusvahelisi kui ka Eesti üliõpilasi ning pälvinud üliõpilastelt erinevaid tunnustusi, näiteks mõned aastad tagasi "Magistrantide lemmik". Tema kirg ja pühendumus sütitab ka õppima entusiastlikult. Ferraro on silmapaistev õppejõud, kelle fookus on mikroökonoomikal ja majandusel üldisemalt, tulemuslik praktiline analüüs ja teaduslik uurimistöö on seotud töö- ja haridusökonoomikaga. Kõik need teemad köidavad üliõpilaste uudishimu ja huvi. Ferraro on ka majandusanalüüsi ja rahanduse instituudi üks populaarsemaid ning edukamaid juhendajaid, sellest räägivad tudengite tunnustused ja auhinnad, mida üliõpilased oma lõputööde eest on saanud.

Sirje Ustav, majandusteaduskond

Sirje Ustavi südameasjaks on ettevõtlust mõistvad ettevõtlikud üliõpilased. Energiline õppejõud soovib kogu südamest üliõpilastes tekitada õpimotivatsiooni ning üliõpilased hindavad tema päris elust pärit ettevõtluskogemust ja sealsete õppetundide jagamist, aga ka tema positiivsust, hoolivust, loovust ja iseseisvale mõtlemisele suunavat hoiakut. Üliõpilased kiidavad hästi ülesehitatud, motiveerivaid ja põnevaks muudetud tunde, tudengeid kaasavaid õppemeetodeid, loogiliselt koostatud ainet ja Moodle’i kursust. Oma suure kogemustepagasi najal on ta nii mõnelegi üliõpilasele jaganud näpunäiteid ettevõtte asutamise kohta ja muid ainekavast kaugemale minevaid teadmisi.

Olev Tõnismaa, Eesti Mereakadeemia

Olev Tõnismaa on kogenud ja hinnatud õppejõud, kellel on rikkalik praktiline kogemus. Ta on tuntud kui õppejõud, kes suudab edukalt jagada oma pädevusi ning hoida need ajakohasena. Üliõpilased toovad välja tema tõsise sisemise motivatsiooni merendusvaldkonna hariduse kvaliteedi tõstmiseks. Tõnismaa soovib, et igal üliõpilasel oleks võimalus saada parimad võimalikud teadmised. Nii on ta olnud võtmeisikuks Eesti Mereakadeemia simulaatorite liitmisel Euroopa Merendussimulaatorite Võrgustikuga, et anda üliõpilastele rahvusvahelist kogemust enne meresõidupraktikat; aidanud kaasa dünaamilise positsioneerimise (DP) klassiruumi akrediteerimisprotsessile, mis võimaldab mereakadeemial koolitada DP-oskustega laevajuhid offshore-sektorile. Eesti Mereakadeemia üliõpilased tunnustasid Olev Tõnismaad 2023. aastal tiitliga "Parim kaasav õppejõud".

Aasta programmijuhid

Tiia Plamus, materjalitehnoloogia, inseneriteaduskond

Bakalaureuseõppekava “Materjalitehnoloogia” programmijuhi Tiia Plamuse järjepideva turundustegevuse ja materjalitehnoloogia eriala populariseerimise tulemusena õnnestus vastuvõetud üliõpilaste arvu poolest kriitilise seisuga õppekava saada tööle. Kahe viimase aasta vastuvõtt on kasvanud pea kaks korda ja viimase kolme aasta jooksul paranes oluliselt rahulolu õppekavaga. Väga heade tulemusnäitajate taga on programmijuhi igapäevane personaalne suhtlemine tudengitega ja pidev edasi-tagasisidestamine. Erialal on juhendamiseks pakutavaid teemasid kolm korda rohkem kui üliõpilasi, mistõttu toimub lõputööde teemade „konkurss“. Selline positiivne juhendajate konkurents tagab lõputööde kõrge kvaliteedi, mis on ka programmijuhi Tiia Plamuse tööpanuse tulemus.

Katrin Laos, toidu- ja biotehnoloogia, loodusteaduskond

Toiduvaldkonna edendajana panustas kaasprofessor Katrin Laos õppeprogrammide arendamisse juba ammu enne seda, kui temast sai 2019. aastal toidutehnoloogia ja -arenduse magistrikava ning kolm aastat hiljem toidu- ja biotehnoloogia bakalaureusekava programmijuht. Just Laos oli initsiaatoriks, et 2022. aastal taasavati loodusteaduskonnas toidu- ja biotehnoloogia bakalaureusekava, mis hüppeliselt suurendas valdkonna üliõpilaste vastuvõttu.

Programmijuhina panustab ta pidevalt oma õppekavade arendusse tagades, et nende sisu vastaks tööturu vajadustele ning õppekava lõpetajad saaksid kaasaegse ja maailmas konkurentsivõimelise hariduse. Tal on tihe koostöö suuremate tööandjate esindajatega, kes on väga rahul Laose juhitavate programmidega. Eriala populariseerimiseks on korraldanud ja ka ise läbi viinud palju töötubasid ja valikaineid kooliõpilastele.

Ago Luberg, informaatika, IT-teaduskond

Ago Luberg on seadnud eesmärgiks olla mitte ainult programmi- vaid ka kogukonna juht ja valdkonna eestkõneleja. Ta on ka mitme mikrokraadikava juht, hinnatud õppejõud, valdkonna populariseerija ning tema koostöö tudengitega on väga mitmetahuline. Lubergi korraldatud õpiõhtutel saavad tudengid üheskoos tegeleda oma kodutöödega, vanemate kursuste tudengid aitavad nooremaid. See aitab ka abilistel endil omandada teemasid paremini ning suurendab turva- ja ühtekuuluvustunnet. Osaks õppetööst on seminarid ja projektipõhine õpe. Samuti on ta erinevate ainete jaoks loonud arutelugrupid, näiteks on põhjalikumalt ette võetud matemaatika õpetamine ja korraldus. Lubergi eestvedamisel on teadmised IT-hariduse ja -teaduse vajalikkusest ja kursused programmeerimisest jõudnud pea 5000 üldhariduskooli õpilaseni ja täiskasvanud õppijateni. Täiesti tasuta saab programmeerimist õppida tema Youtube’i kanalil.

Aasta tugitöötajad

Infotehnoloogia osakonna taristu talituse juhataja Edgars Žigurs

Edgars Žigurs on ülikoolis töötanud rohkem kui 25 aastat, järjepidevalt ennast täiendades ja suunates olulisel määral ülikooli IT arengut nii oma vastutusalas kui ka laiemalt.

Teda nähakse kolleegina, kes on abivalmis, alati kuulab ning oskab suunata ja juhendada eri probleemide lahendamist. Ülikooli IT-taristu ja selle areng on positiivses võtmes Žigursi nägu, tema roll on olnud nii selle kujundamisel kui ka ellu viimisel.

Loodusteaduskonna dekanaadi juhataja Kertu Kosk

Dekaan Andrus Salupere ütleb Kertu kohta järgmist: „Kõik kolm varasemat loodusteaduskonna dekaani on tema iseloomustamiseks kasutanud ülivõrdeid, mina olen selles reas neljas.“

Kertu Kosk on see, kes hoolitseb dekanaadi igapäevaelu eest ja koondab instituutide mured ning vajadused, et neile lahendus leida. Ta on alati olemas, kui midagi on vaja selgitada, mingi dokument või info leida. Ta ei pelga juhtida tähelepanu ka vajakajäämistele nii teaduskonnas kui väljapool, otsides probleemidele positiivseid lahendusi.

Majandusteaduskonna ärikorralduse instituudi ettevõtlusspetsialist Riho Jürvetson

Riho Jürvetson tegeleb ärikorralduse instituudi väliste partneritega ja ülikooliväliste täiendkoolituste korraldamisega. Oma ettevõtluse ja juhtimise kogemusega teab ta, kuidas ärimaailm toimib, ning seeläbi on ta palju panustanud sellesse, et nii ettevõtete kui uurimisgruppide eesmärgid saaksid täidetud.

Riho Jürvetson otsib alati võimalusi teha instituudi ettevõtlussuhteid paremaks, algatab teemakohaseid tegevusi ja on lahendustele orienteeritud. Ta on muutnud täienduskoolituste ja ettevõtluslepingutega seotud tegevused süsteemsemaks ning on mõlemas valdkonnas ootused ületanud.

Turunduse ja kommunikatsiooni osakonna bränditoodete valdkonnajuht Merilin Saar

Merilin Saar on kaasajastanud kogu ülikooli bränditoodete valiku. Ta juhib iga meene loomise protsessi algusest lõpuni ning peab kasumlikku TalTechi meenetepoodi. Samuti on ta üles ehitanud ülikooli e-poe. Ta teeb oma tööd väga suure missioonitundega, tehes koostööd ülikooli teaduslaboritega, et luua ülikooli teadlaste tööst tooteid, ning läheneb bränditoodete loomisele keskkonnateadlikult. Kvaliteetne ja vajalik toode on Saare kaubamärk ning tema panus ülikooli mainesse on hindamatu. Inimesena on ta alati nõu ja jõuga abiks.

Vilistlasliikumise ja toetussuhete osakonna arengufondi büroo juhataja Elinor Toming

Elinor Tominga kanda on väga suur roll ülikoolile erasektorist toetuste leidmisel üliõpilastele stipendiumite maksmiseks ning muude tudengite ettevõtmiste toetamiseks. Tema algatusel ja eestvedamisel käivitus TalTechi toetusportaal, portaali projektide leidmine on samuti tema igapäevatöö. Ta kasvatas üksinda kahe aasta jooksul Arengufondi ettevõtete ja eraisikute stipendiumifondi kahekordseks: eelmisel aastal andis Arengufond välja ligi 500 000 euro eest stipendiume, mis on hetkel ülikooli rekord. Tema pühendumus ja vaimustus oma töö tegemisel ning ülikooli eest seismisel on erakordne, lisaks on ta aktiivne ka ülikooli ühistes ja ühiskondlikes ettevõtmistes.

Laeb infot...