Tallinna Tehnikaülikool

Tallinna Tehnikaülikooli Kosmosekeskuse esimest satelliidiprojekti saatis edu. 5. juulil 2019 lennutati orbiidile tudengisatelliit Koit ja 3. septembril 2020 Hämarik.  Viis aastat kestnud projekt tõi ülikoolile hulgaliselt uusi kogemusi ja tutvusi kiiresti arenevas kosmosevaldkonnas. Nüüd, kui uued projektid koitma hakkavad, tänati ettevõtteid, kelle panus võimaldas ülikoolil esimese satelliidiprojekti ellu tuua ning räägiti tulevikuperspektiividest.

Esimesena andis ülikooli rektor Tiit Land satelliidi maketi üle AS-i Datel juhatuse esimehele Urmas Kõllile, kelle ettevõte aitas tarkvara arendada ning panustas arvutite ja ekraanidega. „Kuna Datelist on üha enam saamas kosmoseandmete töötlemise ettevõte, saime programmis osaledes mitmeid tarkvaraarendusi testida,“ sõnas Kõlli. „Teiselt poolt oleme aga Datelis otsustanud, et osa oma kasumist anname meie kui vilistlased tagasi oma alma materile, Tallinna Tehnikaülikoolile.“ Satelliidi makettidega pälvisid hea koostöö tunnustusena ka OÜ Satrian Aerospace, AS Telegrupp ja AS Stoneridge Electronics.

Tallinna Tehnikaülikooli rektor Tiit Land tänas ettevõtjaid, rõhutades eelkõige, et ülikooli tudengitel on erinevate valdkondade ambitsioonikates projektides osaledes võimalik saada väga olulisi teadmisi ja kogemusi. „Ilma toetajateta oleks niisugused projektid aga võimatud,“ kinnitas Tiit Land.

Ka kosmosekeskuse omaaegne juht Rauno Gordon rõhutas projekti olulisust just tudengitele. „Sellel teekonnal oli mitmeid keerdkäike, mis andisid meeskonnale hindamatu võimaluse saada erinevaid praktilisi kogemusi, õppida mitmete valdkondade kõrgtehnoloogiat ja tutvuda kosmosevaldkonna ettevõtetega,“ nentis ta. „Aga Mektory kosmoseprogramm oli väga oluline ka minu enda jaoks.“

Tudengite jõupingutused kosmose suunal aga jätkuvad. Tallinna Tehnikaülikooli ja Tartu Ülikooli tudengite ühistest plaanidest andsid ülevaate projektijuht ja TalTechi doktorant Katriin Kristmann ning TalTechi meeskonna juht Markus Maalt. Uue tudengiprojekti SUTS sihiks on seatud satelliidiplatvormi arendus, millega pakkuda Eesti erasektori arendusettevõtetele oluliselt kuluefektiivsemat võimalust uusi tehnoloogiaid orbiidil katsetada. Missiooni teaduslasti kohtadele on juba mitmeid huvilisi ning üritusel peeti arutelusid ka Koidu ja Hämariku projekti toetajatega. SUTSu start on plaaneeritud aastasse 2027.

Laeb infot...