Meil on palju haigusi, näiteks Alzheimer ja Parkinson, mille puhul tervislikum toitumine vähendab statistiliselt oluliselt nende haiguste riski. Toitumise tulevikutrendidest tõid paneelis esinejad välja vähesema lihasöömise, suurema rohelise toidu osakaalu, liha sünteesimise, samuti GMO-de osakaalu suurenemise meie söögilaual. Linnastumine toob kaasa ka mullavaba põllumajanduse.

Tervisetehnoloogiad ja toit paneel

Arstiteaduses on tulevikutrendideks kaugteenused, usaldusväärsete terviseandmete analüütika ja andmevahetus.

TalTechi arengukonverentsi terve elu paneeli esinejate mõtteid.

• Cecilia Sarmiento, TalTechi geeniteadlane
    GMOd päästavad maailma. Näiteks vähendavad GMOd pestitsiidide kasutamist, aga sellele inimesed tavaliselt ei mõtle.
  • Peep Talving, Regionaalhaigla juhatuse liige-ülemarst
    Koroonaviirus ei ole 20-25 aasta pärast kuhugi läinud, ta jääb siia mõneks ajaks. Umbes 25% meie populatsioonist jääb vaktsineerimata, seetõttu jääb ka viirus alles (ei vaktsineerita lapsi, rasedaid, osa inimesi keeldub vaktsiinist).
  • Katrin Gross-Paju, TalTechi dotsent ja Lääne-Tallinna Keskhaigla Närvikliiniku juhataja
    Kui oleme õppinud ühte geenimutatsiooni ravima, on aja küsimus, millal suudame ka järgmisi ravida. Näiteks Alzheimeri ravis ollakse väga lähedal läbimurdele.
  • Peeter Ross, Tehnikaülikooli tervishoiutehnoloogiate instituudi e-tervise professor
    Eesti tiiger tervishoius on terviseandmete vahetamine erinevate terviseasutuste vahel. Edasi oleks samm lubada neid andmeid kasutada ka ettevõtlusel, teadusasutustel.