Tallinna Tehnikaülikool

Tehnikaülikooli kultuurikollektiivid, igaüks oma nägu, on ka igaüks oma pühadetraditsioonidega. Paljudele on pühade loomulikuks osaks advendi- või jõulukontserdid, aga mitte ainult! Kombed ja tavad kogus kokku Risto Pomerants.

Vilistlaste Naiskoor: sügisel sünnipäev, jõuluajal ühised kontserdid

Tallinna Tehnikaülikooli Vilistlaste Naiskoori sünnipäev 19. oktoobril paneb hooaja algusele oma tähise: igal sügisel tähistame sügiskontser­diga koori sünnipäeva, tänavu tähistasime üht­lasi meie dirigendi Andres Heinapuu 60. juubelit.

Mõistagi kuuluvad jõuludega kokku meie advendikontserdid. Oleme esinenud Pühavaimu kirikus, Jaani kirikus, Rootsi-Mihkli kirikus, Haapsalu Toomkirikus jm. Sageli oleme jõuluaja kontsertidele kutsunud laulma ka sõpruskoore, eelmisel hooajal laulsimegi detsembris ja jaanuaris koos Türnpu meeskooriga mitmes Eesti kirikus „Missa brevist D-duur“ KV 194. Tänavuse jõulukontserdi andsime koos Konguta segakooriga Nõmme Lunastaja kirikus 15. detsembril.

Detsembrikuusse mahub ka traditsiooniline koori jõulupidu koos kontserdil osalenud sõpruskooridega või jõululaud oma kooriga. Jõulupidude juurde on kuulunud ka häälerühmade vaimukad etteasted, lõbusad mängud jne. Ühel või teisel moel tunneme rõõmu koos musitseerimisest, hea muusika pakkumisest kuulajatele ja jõuluaegsest ühistegevusest.

Katri Kadakas

Akadeemiline Naiskoor ja uus dirigent

Tallinna Tehnikaülikooli Akadeemilisele Naiskoorile on aasta üheks tähtsamaks ülesastumiseks advendikontsert detsembri keskpaigas, millega lõpetamegi sügistalvise hooaja. Esitamisele tulevate palade valik sõltub sellest, kellega koos laval oleme ja kas lisaks advendile on teisigi tähistamist ootavaid sündmuseid. 2018. aastal tegime koostööd TTÜ Akadeemilise Meeskoori ja Pärnu Linnaorkestriga ning pühendasime kontserdi „Suur 100“ Tehnikaülikooli ja muidugi Eesti Vabariigi 100. aastapäevale. Advendikontserdile järgneb lauljate ühine õhtusöök, kus soovitakse üksteisele häid algavaid pühi ning uuesti kohtuvad lauljad juba jaanuaris.

2018. ja 2019. aasta jaanuari alguses esitasime koos Tallinna Ülikooli meeskooriga Urmas Sisaski „Näärioratooriumi“, mis hoolimata nimest on hoogne ja meeleolukas pühadeteos. Lisapaladena laulsime kõige tuntumaid ja armsamaid jõululaule ning kestva aplausi saatel villaste sokkide väel „Talve võlumaa“ kordamine on ilmselt viimase aja kõige meeleolukam talvine mälestus.

Suurem nn jõulupidu toimub meil jaanuaris koos TTÜ Akadeemilise Meeskooriga ja kannab nimetust „Kuusepuu“. See on terve nädalavahetuse kestev stiilipidu, kus saab fantaasial lennata lasta ning ei puudu ka sportlikud ettevõtmised. Lume tulek või selle puudumine ei ole kunagi takistav asjaolu.

Alates 2019. aasta sügisest on naiskoori ees dirigendina Edmar Tuul. Meie esimesel ühisel advendikontserdil oli peateoseks Mozarti „Missa brevis“ solistidele, naiskoorile, keelpilliorkestrile ja orelile, kaasa tegid TTÜ kammerorkester ja Tallinna Muusikakeskkooli solistid. Edmari mõtteid jõulukontsertide teemal:

„Inimestel on aegade algusest olnud kombeks laulda kellegi või millegi auks. Olgu see siis Jumala, vihma või päikese auks. Läbi selle soovime head, soovime millegi täitumist või soovime kiita tegusid. Jõulud on veel eriti eriline aeg, sest nende paari päeva auks on kirjutatud terve hulk laule, mida saabki laulda ainult sel ajal. Jõuludel võivad ka kõrgemal tasemel koorid rahuliku südamega lubada endale lihtsamaid ja lõbusamaid laule. Minule need väga meeldivad.

Kuigi jõulukontserte on detsembris väga palju, ei pea iga kollektiiv olema eriliselt silmapaistev. Jõulud on ikka selleks, et kokku tulla ja üheskoos miskit teha. Mul on hea meel, et seekord saime teha koostööd TTÜ kammerorkestriga ja Tallinna Muusikakeskkooli andekate solistidega. Selline tegemine ja olemine ühe suure perena ongi ju jõulude mõte ja moto.

Meie kavas oli Mozarti „Missa brevis“ kolmel põhjusel. Esiteks, seda teost ei ole Eestis antud koosseisus kunagi esitatud. Kogu kunstiline meeskond oli seetõttu väga elevil. Teiseks, uue dirigendina naiskoori ees soovisin ma juba hooaja esimeses pooles käia läbi stiililised äärmused. Kui novembri alguses esitasime Queeni teost „Bohemian Rhapsody“, siis detsembris saime teha süvaklassikalist muusikat. Kolmas põhjus oli koori proovilepanek: tahtsin näha, mis kõrguselt me oma koostööd suudame alustada.

Lisaks lauludele meeldivad jõulud mulle seepärast, et neis on jõudu panna inimesi head tegema annetuse, käitumise või millegi muu näol. Olen oma kollektiividega algatanud armsaid traditsioone. Näiteks Pärnus teeme muusikakooli orkestriga heategevuskontserti „Üheskoos“, kus kogume raha perevägivalla all kannatavate laste toetuseks. Tallinna Raekooriga oleme käinud mööda hooldekodusid ja haiglaid minikontserte andmas. Ma loodan, et ka TTÜ Akadeemilise Naiskooriga algatame mõne ilusa talvise traditsiooni.“

Tiia Prits

Bigbändil on pühade ajal käed tööd pille täis

Mis oleks kõrvadele meeldivam pühademeeleolu tekitaja kui svingmuusika – ajahambale vastu pidanud kaunid meloodiad pidulikus bigbändivõtmes käivad hooajaga käsikäes nagu verivorst ja pohlamoos. Küll on tehnikaülikoolil vedanud, et tal on täiesti oma bigbänd, kes igal aastal rõõmustab kuulajaid kontserdiga, pärast mida on hinges veelgi soojem. Bigbändi traditsiooniline pühadekontsert „Advendiswing“ toimus detsembri keskel hubases ja koduseks saanud Nõmme Kultuurikeskuses juba kümnendat aastat järjest.

Advendikontserdiks valmistumisele lisaks toob sagimist juurde novembrikuuti toimuv ball – kunagi tuntud kui TTÜ Sügisball, nüüd nime all TalTech Starry Night. Bigbänd on alates 2012. aastast pea igal korral olnud sel üritusel laval ja teinud koostööd paljude tuntud solistidega, tänu kellele on lisandunud repertuaari nii estraadi kuldvara kui ka väga värskeid popp- ja rokkmuusika palasid.

Viiel aastal oleme muusikaga rikastanud ka Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia tudengite jõuluballi ning tagasikutsumine on mängijatele kindlasti olnud suureks komplimendiks. Oleme ju küll väga tõsiseltvõetav, aga siiski hobikollektiiv.

Piduliku hooaja õnnestumiseks teeb bigbänd mitu kuud iganädalaselt tööd ja seda võib kuulda-näha teisipäevaõhtuti peahoone aulas. Mõnel aastal tuleb jõulukuus jõuda eelnimetatud kohustuste kõrval ka bigbändimuusikat tellinud ettevõtete pühadepidustustele, nii et tegemist on aasta viimastel kuudel kindlasti kuhjaga.

Kel jõuluüritused vahele jäänud, ei pea meelt heitma – kui piparkoogid söödud ja uus aasta vastu võetud, jätkab bigbänd igal nädalal tööd, et valmistuda samuti traditsiooniks kujunenud kevad- ja sügiskontsertiteks.

Mari Vendla

Kammerkoor pidutseb sünnipäevast piparkookideni

Tallinna Tehnikaülikooli Kammerkoor tähistab 11. detsembril oma sünnipäeva. Tänavu sai 53. sünnipäev peetud veidi erilisemalt: võeti ette põnev kiirrongiseiklus koos Läti-Soome koori ja bändiga. Kiirrong saabus Kaja Kultuurikeskusesse ning traditsiooniliselt oli lõpp-punktiks Glehni loss. Lauldi Bill Haley igihalja „Rock Around the Clock“ taktis, Frank Sinatra loo „Come Fly with Me“ sügavate tundepuhangute ning Queeni „Crazy Little Thing Called Love“ rütmi saatel.

Kammerkoori jõulukontsert on igal aastal neljandal advendil mõnes ilusas pühakojas, kus koor pole varem esinenud. Imelist jõulutunnet loov kontsert ühildatakse pühapäevase jumalateenistusega ning pärast jutlust ja laule veedetakse mõnusalt aega kogukonnaga. Aastate jooksul on kammerkoor oma jõululaulu-rännakutel läbi käinud terve Eesti ja jaganud laulurõõmu paljudele huvilistele.

Koori traditsioonidest ei puudu ka talvepäevad, kus lauljad koguvad ohtralt motivatsiooni uueks poolaastaks. Iga kord on tegevus veidi erinev eelmisest: suusatamine, lumelauatamine, spaamõnud, lumepallisõda, lumeinglid, rabamatk jms. Ühestki peokohast ei puudu kuum saun, muusika ning hea seltskond.

Meie koori pikkade traditsioonide kõrvale on tekkinud ka uusi ja hubaseid üritusi. Viimastel aastatel on hakatud enne jõule kohtuma, piparkoogitainas ühes ja glögi teises käes. Võõrustajal kütame ahju soojaks ning teeme laua puhtaks, et saaks tainast õhukeseks rullida ja huvitavaid kujutisi välja lõikuda. Ahjus küpsenud piparkoogid kaunistatakse abstraktselt ja kiidetakse üksteise kunstioskusi. Õhtu viimaseks osaks on lemmiktaina valimine.

Reino Pallaste

Puhkpilliorkester ruttab jõulutraditsioone täitma kohe pärast jõulukontserti

Tallinna Tehnikaülikooli puhkpilliorkester on isemoodi jõulutraditsioone hoidnud juba aastakümneid. Kohtumispaigaks paar päeva enne pühi on olnud meie oma armas, pisut romantilise vaibiga prooviruum, kuhu ühisele jõuluõhtusöögile naaseme vahel otse kontserdilavalt, kui jõulupeole eelneb orkestri enda jõulukontsert.

Ehkki jõulude ajal orkester enamasti kooskäimistest puhkab ning nii on vaikne ka me prooviruum, on omamoodi traditsiooniks olnud päris ehtsa kuuse toomine. Ükski jõuluõhtusöök ei ole meil möödunud ka kartuli, kapsa ja verivorstita. Varasemalt valmisid piduroad meie Kentmanni tänava keldriruumis suhteliselt eelajaloolisel gaasipliidil, nüüd tulevad soojad road partnerite abiga õigeks ajaks kohale ning meie suuname energia hoopis seltskondlikule piparkoogiküpsetamisele ja mandariinide koorimisele. Läbi aastate on peomeeleolu loomisel traditsiooniks olnud ka viktoriinid, seltskonnamängud, kostümeeritud eeskavad jms. Mõned meist on öö hakul kätte haaranud ka hoopis teistsugused pillid, nii on kokku saanud „isetegevuslikud klahvpillibändid“, uuemal ajal ka karaoke.

Enamasti loetakse tibusid sügisel või kevadel, meie aga loeme tibusid – täpsemalt küll kohusetundlikke mängijaid ja rebaseid – just jõulupeol. Peadirigent või president võtab kokku aastaringi olulisemad tegevused, esile tuuakse need, kes kõige kohusetundlikumalt proovis käinud ja ergutatakse neid, kelle jaoks on muud tegevused miskipärast olulisemad tundunud. Pärast õhtusööki loeme kokku ka uued liikmed, kes haridusasutusele kohaselt peavad enne täisliikmeks saamist läbima rebaste ristimise ja andma vande – selle oleme lahendanud vaid puhkpillimängija varustuse toel.

Kertu Leppik

Puhkpilliorkestri joulupidu

Laeb infot...