Tallinna Tehnikaülikool

Alates 5. detsembrist saab pea kõikides Tallinna Tehnikaülikooli peamaja söögikohtades toitu või jooki kaasa ostes valida korduvkasutatava pakendi: Cuploopi karbi või topsi.

Tehnikaülikooli kahest suuremast söögikohast osteti sel sügisel kaasa keskmiselt 233 ühekordset toidukarpi kuus. Nüüd saab need asendada korduvkasutatavatega. Ühekordsetest pakendistest loobumine on samm TalTechi teekonnal kliimaneutraalsuse poole. Ühekordset toidukarbid ja kohvitopsid ei ole taaskasutatavad ning nende kasulik eluiga ongi vaid need minutid, mil toit või jook seal sees on – enne seda on suured tehased ja hulk transporti, pärast seda veel hulk transporti ja prügimägi. „Korduvkasutatavate karpidega vähendame oluliselt keskkonnajalajälge ja oleme vastutustundlikud,“ ütles rohepöörde prorektor Helen Sooväli-Sepping. 

Kui ülikooli kohvikutest ostetakse toitu või jooki kaasa, pannakse see Cuploopi korduvkasutatavasse karpi või joogitopsi. Klient maksab karbi eest deposiidi: joogitopsi eest 1.25 € ja toidukarbi eest 2.25 €. Kui toit söödud või jook otsas, saab nõud pista Cuploopi tagastusautomaati, mis annab tagasi ka suurema osa deposiidist – 1 euro topsi ja 2 karbi eest. 25 senti jääb ettevõttele teenustasuks, see katab nõude pesemise ja tagasi ringlusse toomise kulud. Soodsaks erandiks jääb ülikoolis R-Kiosk, kus kliendile kulusid ei ole – karbi eest makstakse 2 ja topsi eest 1 euro ja sama palju annab tagastusautomaat ka kontole tagasi, nõudepesu eest tasub R-Kiosk.

Kui toit pakkida ühekordsesse karpi, tuli seni maksta karbi eest samuti 25 senti ehk kulu on kliendile sama. Paljudes kohtades on kaasaostetav kohv soodsam, kui panna see enda tassi, mitte ühekordsesse topsi. Nii võib öelda, et klient maksab kaasavõetava pakendi eest nii või teisiti, vahe on selles, kas ta maksab topsi prügikasti viskamise eest või topsi pesemise eest ning seda saab uuesti ja uuesti kasutada. Cuploop on välja arvutanud, et kui karp on kümnendal kasutusringil, on tema süsinikujalajälg väiksem kui ühekordse karbi oma.

Cuploopi tagastusautomaadid leiab peamaja (U01) ja majandusmaja (SOC) kohvikutest. Muidugi võib karbi või topsi ka ise ära pesta, koju kaasa võtta ja mujal kasutada, sel juhul deposiiti tagasi ei saa, kuid olete ostnud endale mõnusa karbi. Linnakus on kasutusel ka Ringo pandikarbisüsteem.

Cuploop on TalTechi vilistlaste loodud ettevõte, mis tegutseb turul alates 2021. aasta kevadest plastjäätmetevaba tuleviku nimel. Mullu aitas Cuploop ära hoida 17 422 ühekordse pakendi ja topsi jõudmise prügimäele, selle aasta 11 kuuga on skoor juba 26 649.

Järgmiseks on ülikoolis plaanis pakkuda Cuploopi topse ka kohviautomaatidest kohvi ostes, kus praegu veel kasutusel ühekordsed kohvitopsid. Päris vabaks ühekordsetest pakenditest ei saa linnak ka siis, sest söögikohtades müüakse ka eelpakendatud salateid ja võileibu, mis praegu veel tulevad müügiletile ühekordsetes pakendites. 

Cuploop tagastusautomaat ülikooli kohvikus
Jätkusuutlik on osta kohv kaasa kas oma tassiga või panditopsiga. Pildil Cuploop tagastusautomaat U01 kohvikus.

Laeb infot...