• Kuidas levib laevaliikluse veealune müra Läänemeres?

• Milline on inimtegevusega kaasnev müratase võrreldes loodusliku mürataseme fooniga (mis tekib lainetest, sademetest jmt)?

• Kuidas on muutunud laevamüra tase viimastel aastatel ja millised tendentsid seda ees ootavad?

Neile ja veel paljudele teistele küsimustele otsitakse vastuseid reedel, 9. septembril KUMUs interdistsiplinaarsel seminaril „Läänemeri antropotseeni ajastul ehk kuidas inimtekkeline müra mõjutab mereelustikke Läänemeres?”. Seminarile järgneb heliinstallatsiooni avamine KUMUs.

Allvee akustika uurimisteema üks eestvedajaid Tallinna tehnikaülikoolis, professor Aleksander Klausoni sõnul tehakse seminaril kokkuvõte viie aasta jooksul teostatud rahvusvahelise uurimisrühma töö tulemustest. „Laevaliiklus tiheneb kogu maailmas, nii ka Läänemerel. Järjest tõusev laevamüra tase mõjutab üha rohkem mere ökosüsteemi, sealse fauna omavahelist kommunikatsiooni ja eeldatavalt selle kaudu ka populatsioonide arengut,“ selgitab Aleksander Klauson.

Seminar algab reedel, 9. septembril kell 16.00 KUMU kohvikus ja lõpeb Rootsi helikunstnik Åsa Stjerna heliinstallatsiooniga, milles muuhulgas saab kogeda, mida on kuulda vee all, kui sellel seilab näiteks tanker.

Kava

• Kuraator Torun Ekstrandi sissejuhatus
  • Professor Aleksander Klauson (TTÜ) Allvee heli lühitutvustus; looduslikud ja inimtekkelised heli allikad; allvee müra mõju mere elustikule. BIAS projekti haare ja eesmärgid. Allvee müra salvestistest helilevi modelleerimiseni
  • Helikunstnik Åsa Stjerna Kuidas teadusandmed kunstiteoseks muuta? BIAS projekti salvestiste põhjal loodud heliinstallatsiooni Mare Balticum tutvustus