Tallinna Tehnikaülikool

Eesti ettevõte Crystalspace valmistas stereokaamerad NASA juhitud Artemise programmi jaoks, mille lõppeesmärk on viia inimesed pärast 50 aastast vaheaega 2024. aastaks Kuule. Kaamerad valmisid koostöös asjade interneti ja autonoomsete süsteemide arendusettevõtte  Krakuliga, mida juhib Tallina Tehnikaülikooli  elektroonika ja telekommunikatsiooni eriala vilistlane Jaan Hendrik Murumets.

 

TalTechi vilistlased

Crystalspace sõlmis 2020. aasta lõpus lepingu tunnustatud kosmosetööstuse tehnoloogiaarendajaga Maxar Technologies, et valmistada stereokaamerad NASA juhitud Kuu robotmissiooni jaoks. Missioon rajab teed sellele, et inimesed jõuaksid 2024. aastal taas Kuule ning 2028. aastal esimest korda Marsile. Maxar Technologies integreerib eestlaste valmistatud kaamerad robotkäe külge, mis hakkab paari aasta pärast Kuu peal pinnaseproove võtma.

Krakuli juht Jaan Hendrik Murumets tunnustas kogu meeskonda ja kõiki koostööpartnereid. “Meil olid projekti kaasatud iga valdkonna Eesti parimad tegijad, alates arendusest ja disainist kuni tootmise ning katsetusteni, paljudel oli ka varasem kogemus kosmosetööstusega. See oli üks projekti edu eelduseid, et kõik teadsid täpselt, mida teha, ning suutsid ajagraafikus püsida,” kiitis Murumets.

Lisaks Murumetsale olid projektiga seotud teisedki Tallinna Tehnikaülikooli vilistlased, näiteks Krakulist elektroonika ja telekommunikatsiooni eriala vilistlased Kaarel Koppel ja Kristjan Tozen ning IT süsteemide arenduse eriala vilistlane Arti Zirk. Lisaks olid projektiga tihedalt seotud Tallinna Tehnikaülikooli vilistlased Oliver Mets, Karl Stokkeby ja Karl Mustjõgi Inserost, kus disainiti kaamera mehaanika.

Kaamera mehaanika toodeti Radiuses, Krakulis tehti elektroonikadisain ja osa tarkvarast koostöös Tauriaga, elektroonikakomponendid toodeti Incapis. Süsteemiintegratsioon tehti Krakulis ning katsed Tartu Ülikooli Tartu observatooriumi sertifitseeritud laboris. 

Vaata lähemalt

Laeb infot...