Tallinna Tehnikaülikool

Kujutage ette tulevikku, kus uneteave ja tehnoloogia oleks täielikult integreeritud kodudesse ja tarbijate elustiili. Kasutajad saavad seada oma unerežiimi ja ärkamisaja ning enne magamaminekut kõlaks selleks meeldetuletus.

TalTechi Tervisetehnoloogia Instituudi vanemteadur Kristjan Pilt peab 15. märtsil ülemaailmse unepäeva puhul korraldatud seminaril avaliku loengu „Tehnoloogia võimalused une kvaliteedi hindamiseks ja parendamiseks“.

Kristjan Pilt kirjeldab oma populaarteaduslikus loengus, kuidas magamistoas luuakse sobivad tingimused uinumiseks ja sügava une saavutamiseks: magamamineku ajal kõik tuled hämarduvad, elektroonilised seadmed lülituvad unerežiimile ja kardinad sulguvad. Ümbritsev temperatuur, niiskus, müra summutus ja õhu kvaliteet optimeeritakse maksimaalse une mugavuse saavutamiseks ning madratsi tugevus ja temperatuur oleks määratud lähtuvalt kasutaja konkreetsetest eelistustest. Lõõgastav muusika käivitub automaatselt enne magamaminekut ning järk-järgult see vaibub ja lülitub välja kasutaja unne suikumisel.

Unehäired, nagu norskamine, uneapnoe jne tuvastatakse automaatselt, mis võimaldab uneekspertidel leitud episoodid hiljem läbi vaadata. Hommikul lülitub valgus taas järk-järgult sisse ning helisignaal äratab kasutaja üles kerge une faasis. Loengus vaatleme, kui kaugel on tehnoloogiline tase sellisest visioonist ning millised on olemasolevate seadmete eelised ja puudused?  

15. märtsil tähistatakse ülemaailmselt rahvusvahelist unepäeva (World Sleep Day). Regionaalhaigla korraldab sel puhul unemeditsiini alase tasuta teabepäeva „Kosutav uni = hea tervis igas vanuses“. Vaata lähemalt: https://www.regionaalhaigla.ee/et/regionaalhaigla-tahistab-unepaeva-teabepaevaga-kosutav-uni-hea-tervis-igas-vanuses


Biomeditsiinitehnika ja meditsiinifüüsika on interdistsiplinaarne tehnoloogiavaldkond, mis seob eneses insenerialad, füüsika, bioloogia ja meditsiini. TalTechi IT-instituudi erialadele saab sisse astuda juba täna. Lisainfo siit

Laeb infot...