Osadele oli füüsika koolis paras pähkel, teistele tehtav nagu möödaminnes. Proovi lahendada järgnevad viis TalTechi füüsikute koostatud ülesannet ning vaata, kui hästi sa füüsikat päriselt oskad. Ehk saad ka mõne kasuliku infokillu, millega teiste silmis hiilata.

1. Mitu korda pikeneb auto pidurdusteekond, kui auto kiirus on 50 km/h asemel 60 km/h?

A) Ei pikene

B) 1,2 korda

C) 1,4 korda

C) 2,0 korda

2. Kui kaua kulub aega, et elektron jõuaks meie koju Narva elektrijaamadest mööda juhtmeid elektrivoolu toimel?

A) 0,6 pikosekundit

B) 0,6 millisekundit

C) 0,6 sekundit

D) Ei jõua kunagi

3. Kaua kulub aega, et 2 kW võimusega veekeetjaga kuumutada 10 liiter vett temperatuurilt 10 °C keemiseni tavatingimustes?

A) 1-2 minutit

B) 5-10 minutit

C) 20-30 minutit

D) Üle 30 minuti

4. Igalt klaas-õhk üleminekult peegeldub tagasi valgust umbes 4% (see sõltub valguse langemisnurgast ja klaasi tüübist). Mitu protsenti vähem valgust pääseb meie tuppa, kui asendame kahekordsete klaasidega akna kolmekordsete klaasidega aknaga?

A) Tuppa tulnud valguse hulk ei vähene

B) 4%

C) 8%

D) 30%

5. Kuidas on elektriliselt ühendatud pistikupesad seinas või pikendusjuhtmes?

A) Rööpühendusega

B) Jadaühendusega

C) See pole oluline kumba ühendust kasutada

D) Kordamööda rööp- ja jadaühendustega

Õiged vastused on peale pilti

Füüsika test

Õiged vastused!

C) 1,4 korda

D) Ei jõua kunagi

D) Üle 30 minuti

C) 8%

5. Kuidas on elektriliselt ühendatud pistikupesad seinas või pikendusjuhtmes?

A) Rööpühendusega

Tundus lihtne? Tahad rohkem teada saada?

Rakendusfüüsika õppekava on suurepärane valik, kui huvitud uute ja innovatiivsete lahenduste loomisest. Siit saad interdistsiplinaarse hariduse, mis annab sulle analüütilise mõtlemise ja probleemilahendamise oskuse, mida hindavad väga erinevate valdkondade tööandjad. Rakendusfüüsika on hea valik ka siis, kui tahad õppida mõnd inseneriala, kuid sa pole veel päris kindel, millist täpsemalt. Rakendusfüüsika erialal saad kolme aasta jooksul sedavõrd universaalsed teadmised, et sinu edasiõppimisvõimalustel pole sisuliselt piire – meteoroloogiast materjaliteaduseni, biofüüsikast okeanograafiani, majandusfüüsikast osakestefüüsikani. Tutvu õppekavaga lähemalt: www.taltech.ee/rakendusfuusika