Tallinna Tehnikaülikool

Samal ajal kui osa inimesi teeb iga väiksemagi linnaliikumise autoga, leiab teine osa üles ka sobivad ühistranspordiliinid ja mõnusad kergliiklusteed ning isegi naudib neid. Teadusprorektor Tiit Lukk kuulub nende teiste hulka ja jagab oma kogemust, et innustada ja inspireerida ülikoolipere liikmeid valima kestlikumaid ja aktiivsemaid liikumisviise.

Tiit Lukk Nõmme jaamahoone ees rongi ootamas
Tiit Lukk Nõmme jaamahoone ees rongi ootamas.

Kuidas teed oma valikud igapäevaseks liiklemiseks?

Varem eelistasin mugavust, ehk nii kiiresti kohale kui võimalik. Lastelogistika ilma autota on üpris keeruline, eriti kui lapsi on kolm. Kuna elan Tallinnast väljas väikelinnas, eelistan nüüd tööletulekuks rongi: kodust jaama on ca 7 minutit kõndi tasasel maal, ekspressrongiga Nõmmele ca 18 minutit ning siis juba Nõmme mäest jalgsi alla 15 minutit. Trajektoor töölt koju minnes on mõnusalt Nõmme mäest üles rongile. Nii saan oma ca 10 000 sammu päevas täis ja tagasiteel ülesmäge Nõmme rongijaama minnes ka naha natuke higiseks – kui ma muidugi tempot hoian.

Mida oled võitnud tänu sellele, et kasutad auto asemel jalgu ja rongi?

Kehakaalule mõjub see kindlasti hästi – üldtervisele kindlasti parem kui auto.

Paljud inimesed põhjendavad enda väikest kehalist aktiivsust ja auto liigkasutamist ajapuuduse ja väsimusega. Kuidas Sina leiad aega ja jõudu liikumiseks?

Ega alati ei viitsigi, nt ülikoolist Nõmmele sõidan vahel bussiga, aga püüan siiski meeles pidada põhimõtet „terves kehas terve vaim“. Kõndimise ajal tulevad tavaliselt ka head mõtted.

Ütle üks hea nipp neile, kes saaks, aga ei suuda auto kasutamisest loobuda.

Rongi või muu ühistranspordiga liiklemisel saan võtta aega, et raamatut lugeda, see on ka üks neid asju, mida ma pikkadel lennureisidel tõeliselt naudin. Ühistransport ja jala käimine annavad vabadusi, mida autoga liigeldes lihtsalt ei ole. Käimine on kindlasti ka oluliselt tervislikum nii endale kui keskkonnale. Vahetevahel ei ole võimalik auto kasutamisest loobuda, see on arusaadav. Autoroolis olles kuulan tihti mõnda audioraamatut või podcasti, sama teen ka pikkadel jalutuskäikudel. Vahel on hea olla ka lihtsalt niisama, olla vaikselt oma mõtetes ja millegi üle mediteerida.

Ole nagu Tiit!

Mõõda enda eluviisi kestlikkust eluviisitestiga siin.

Kuidas anda oma panus keskkonnajalajälje vähendamisse, loe Tehnikaülikooli rohejuhisest ja Riigikantselei rohekäitumise tööriistakastist.