Tallinna Tehnikaülikool

Eesti Draamateatri menuetendus ´Lehman Brothers´ meelitas kohale saalitäie Tallinna Tehnikaülikooli vilistlasi, üliõpilasi, teadlasi ning õppejõude.

Vilistlaste teatriõhtu

Tallinna Tehnikaülikooli nimi on ühtlasi tema võlu ja ka valu. „Me oleme tipikad,“ tõdes oma tervituskõnes ülikooli vilistlaskogu juhatuse esimees Robert Kitt, kes aastal 2005 kaitses Tallinna Tehnikaülikoolis doktorikraadi.

Teatriõhtul oldi aga ühise perena: kõik, kes lõpetanud TPI ehk Tallinna Polütehnilise instituudi ehk siis ´tipi´, need, kes lühendavad Tallinna Tehnikaülikooli TTÜ-ks ja ka need, kellele meeldib kasutada ülikooli praegust nimelühendit, rahvusvahelisust rõhutavat TalTechi.

Kõiki ühendas aga ka etendust ´Lehman Brothers´ läbinud valus küsimus sellest, kuidas olla arendaja, uute lahenduste leidja, suurelt mõtleja, aga ometi tegutseda nii, et see kõik ka alles jääks, kunagist algatust ja pikki traditsioone tulevikku kannaks.

Oht, et kõik kord suure pauguga otsa saab, on ju olemas. Lehman Brothers, mis kolme Saksamaalt Ameerikasse tulnud juudi rahvusest venna algatusest lõpuks ülemaailmse haardega ettevõtmiseks kasvas, läks ju 2008. aastal pankrotti, tõmmates ühena esimestest käima ka seni viimase majanduskriisi.

Sama sõna laval ja lava kõrval

Raha, raha, raha – muidugi käis jutt laval just selle neljatähelise sõna ümber. Jutumeistrid – Guido Kangur, Mait Malmsten ja Priit Võigemast – tegid supertöö. Neli tundi pingutust, neli tundi pinget. Pluss veel elav muusika. Mõtteaine ja meelelahutus ühes paketis.

Vilistlaste teatriõhtu

Teatri jalutusruumis kõneldi rahast aga hoopis teises võtmes. On ju ´tipikad´ Tallinna Tehnikaülikooli Arengufondi idee algatajad ja ka esimesed panustajad, seda läbi Vilistlaskapitali loomise. „Sellised Eesti majanduse suurkujud nagu Toomas Luman, Väino Kaldoja, Tiina Mõis, Gunnar Okk, Tiit Vähi ja paljud teised taasiseseisvunud Eesti algusaegade edukad ning samas suure südamega oma alma materit toetanud vilistlased on aegade jooksul läbi oma ettevõtmiste ja isikliku panuse läbi Tallinna Tehnikaülikooli Arengufondi olnud meie tudengite suurimad toetajad,“ kinnitas ülikooli vilistlasliikumise ja toetussuhete osakonna juhataja Ergo Metsla. „Nende suurelt mõtlevate meeste ja naiste, meie vilistaste algatatud töö jätkub tänase Arengufondi Nõukogu esimehe ning Vilistlaskogu juhatuse esimehe Robert Kiti juhtimisel.“

Aja jooksul on Tehnikaülikooli vilistlasliikumises välja kujunenud traditsioonilised üritused ning selge ja jätkusuutlik rütm: iga-aastane ühine teatriõhtu, golfiturniir, tipikate rattamatk, vilistlaste kokkutulekud linnakupeol, tenniseturniir ja aastalõpu vilistlasball-starry night.

Võimalus tudengeid tiivustada

Käesolevast aastast on ´tipikate´ alma mater lisaks senisele toetusele veelgi rohkem väärtustamas vilistlasliikumise võimalusi ning võimendamas ja laiendamas Arengufondi tegevussuundi. TalTech on loonud eraldi vilistlasliikumise ning toetussuhete osakonna ning võtnud nii vilistlassuhted, Arengufondi kaudu stipendiumite jagamise ning uudse algatusena ka erinevate ülikoolile oluliste projektide rahastamise oma strateegiliseks eelistuseks.

Vilistlaste teatriõhtu

Toetuste ning annetuste lihtsamaks kaasamiseks on Arengufondi juurde loodud portaal https://annetus.taltech.ee/, millest teatrietenduse eel kõneles arengufondi büroo juhataja Elinor Toming. Näiteks vajab praegu rahatuge Eesti esimene elektriliste surfilaudade võistlus – TalTech teadusklubi projekt Rayfoil.

Kavas on ka käivitada uusi vilistlasüritusi ning muuta praegused ajapikku tuluõhtuteks, kus osavõtutasuna kogutu liiguks Arengufondi juurde loodud Vilistlaskogu erinevatesse sihtkapitali fondidesse.

Mente et Manu!

Hea näide Tehnikaülikooli vilistlaste suurest südamest ja aitamistahtest oli ka 24. mail ühiselt vaadatud teatrietendus ´Lehman Brothers´, mis müüdi välja vähem kui nädalaga ning mille piletitulu läheb Vilistlaskogu tudengifondi. „Vilistlaskogu tudengifondi eesmärk on toetada üliõpilaste ehk tulevaste vilistlaste ülikooli-aegseid ettevõtmisi,“ selgitas Ergo Metsla. „Nii seome tulevasi vilistlasi veelgi enam ülikooliga ning kahtlemata motiveerib see neid tulevikus omakorda järeltulevaid tudengeid aitama.“

Teatriõhtu korraldamist juhtinud vilistlassuhete keskuse juhataja Reet Pärgmäe jäi teatriõhtuga väga rahule: „Väga mõnus atmosfäär, vaimustav etendus ja palju häid inimesi õlg õla kõrval. See on suurepärane näide, kuidas tegutseda koos hariduse, teaduse ja ettevõtluse hüvanguks.“ „Mente et manu!“

Fotod teatriõhtust on Tallinna Tehnikaülikooli vilistlaste Facebooki lehel.

Saadet saab kuulata Äripäeva raadios.  

Laeb infot...