Tallinna Tehnikaülikool

TalTech EuroTeQ projekti tudengisaadikud Kerttu, Karoliina, Mark ja Henri osalesid 15.–18.11.2023 EuroTeQ partnerite kohtumisel Taani Tehnikaülikoolis (DTU). Oma osa said nii töised päevad kui ka lõbusamad õhtupoolikud Kopenhaagenis. Loe nende seiklustest lähemalt järgnevatest lõikudest.

etqdtu

Kõik algas ühel lörtsisel pärastlõunal Tallinna Lennujaamas kui Henri, Karoliina ja Mark olid paaniliselt otsimas Kerttu telefoninumbrit, sest lend lähenes iga minutiga (tegelikult oli üle 1h aega). U 15 minuti möödudes ilmus eikuskilt kohale Kerttu, ise kui vana rahu ja meie ühine seiklus võiski alata. Keerasime kella ühe tunni võrra tagasi ning peagi olimegi kohal Kopenhaagenis. Edasi seiklesime oma hotelli, mis asus DTU linnaku lähedal Lyngby linnas. Ega me sellest ühistranspordist aru ei saanud, kuid kohale jõudsime. Kui olime ennast hotellis mõnusalt sisse seadnud, siis pidime kohe haarama härjal sarvist ja minema linna peale kuulsat merineitsit otsima, mida Henri u 13-aastasena külastanud oli ning väga elavalt veel mäletas.

lennukas
EuroTeQ-i tudengisaadikud Henri, Karoliina, Kerttu ning Mark Tallinna Lennujaamas. Nagu näha, Kerttu oma hilise tuleku pärast muret tõesti välja ei näidanud

Samme sai rohkem kui kahekümnel tuhatjalgsel jalgu ja kõik kohalikud vaatamisväärsused, sh ka Hans Christian Anderseni muinasjutust pärit Väikse Merineitsi skulptuur,  üle kaetud. Õhtusööki otsustasime süüa põnevas pitsakohas, kus SERVEERITI PITSA PEAL KARTULIT 😯 Maitses isegi päris huvitalt -nagu kartul. Õhtu tipphetkeks jäi krupskitega (ehk tegelikult rosinate ja pähklitega) soe glögi Nyhavn-i sadamas. Uue päeva alguseks jõudsime hotelli tagasi ning saime nautida kosutavat unekest, et järgnevaks töiseks päevaks valmis olla.

kardulas
Kartulipitsa. Üsna võigas teine.

DTU StartUp Day ja EuroTeQ-i kohtumised

DTU StartUp Day-l olid esindatud üle 60 iduettevõtte, kes esitlesid innovatiivseid prototüüpe ja pitch’isid järgmise generatsiooni ideid. Taani tehnikaülikoolis on väga aktiivne startup kultuur ja koostöö ettevõtetega ning projektide tegemine on õppetöö lahutamatu osa. Arvukad kiirendid ja varajase faasi startup programmid soodustavad omakorda potentsiaalsete ideede väljaarendamist ning lõppfaasini jõudmist.

StartUp Day-ga paralleelselt toimusid ka EuroTeQ-i töötoad. Innovation Hub töötoas vaadati üle asukohapõhise ökosüsteemi loomise strateegia põhimõtted ning arutleti, millised on selleks vajalikud ressursid. Sisuliselt prooviti jõuda lahendusteni, mis suurendaksid koostööd ja võimaldaksid jätkusuutlikku ja järjepidevat kogemuste vahetamist.

Pärast sisukat ja tegevusi täis päev ootas meid EuroTeQ-i õhtusöök. Õhtusöögi koha leidmisega oli tükk tegu – ehitustööde tõttu olid mõned sissepääsud suletud ja pidime leidma tee läbi Taani Filmiinstituudi kino sissepääsu. Õnneks jõudsime kohale õigeaegselt ning saime nautida mõnusat  buffee õhtusööki. Samal ajal vestlesime teiste EuroTeQ-i esindajatega ja vahetasime koostöömõtteid teiste partnerülikoolide tudengitega.
 

EuroTeQ collider ja bootcamp

Kui olime eelneva õhtu imelisest buffeelauast taastunud, seadsime järgmise päeva hommikul taas sammud DTU Skylab-i, kus oli eelneval päeval toimunud ka StartUp Day, selleks, et alustada brainstorm-idega, mis hõlmasid nii EuroTeQ collider-i arendamist kui ka EuroTeQ bootcamp-i idee analüüsimist. Jõudes ilusti kella 10.00-ks kohale, saime koheselt vajaliku kohvidoosi kätte ning alustasime mõttetööga. Tore oli see, et saime väga palju kaasa rääkida ning oma mõtteid nii collider-i kui ka uue bootcamp-i kohta väljendada. Mitmete teemade puhul vaadati isegi tudengitele esimesena otsa ning saime kohe ausalt enda arvamust avaldada.

Kui kätte jõudis lõuna saime nautida kohalikke võileibu ning võrgustuda kõikide osalejatega. Tore oli tuttavaks saada ka partnerülikooli esindajatega ning tutvuda nende huvide ning mõtetega EuroTeQ-i kohta. 

Pausi lõppedes oli aeg uueks arutelu teemaks, milleks oli 21 kompetentsi, mis keskendusid EuroTeQ-i prioriteetidele ning oskustele, mida soovime, et tudengid enda arenguks EuroTeQ-i programmi läbides saaksid. Arutelu ennast oli tegelikult  vähevõitu, sest peamiselt saime lihtsalt infot selle kohta, mis need 21 kompetentsi on ning kust need tulenesid. Saime kaardistada, milliste kategooriate alla kompetentsid sobiksid ning kuidas neid täiustada. Kuigi antud liiga sütitav ei olnud, siis peale seda saime päeva viimase osana rääkida üleüldiselt EuroTeQ-ist ning veidi peatuda ka õppejõudude teemadel. See andis ääretult hea tunde, sest antud workshopi läbiviija, Akos Wetter (TU/e), oli meeletult tegutsemisele keskendunud ning näitas üles eeskuju, kuulates kõiki osapooli, ning koondades mõtteid kindla suunitlusega, et neid ka paberi pealt reaalsusesse saaks tuua.

DTU tuur, EuroTeQ üliõpilasnõukogu koosolek ja tagasitee koju

Meie reisi neljas ning ühtlasi viimane päev algas laupäeva kohta (kriminaalselt) varakult. Juba kella 9-ks hommikul seadsime sammud Taani Tehnikaülikooli linnakusse – päevakavas oli EuroTeQ-i üliõpilasnõukogu koosolek ning linnakutuur. Ühtlasi saime osa DTU suurima üliõpilasorganisatsiooni PF-i (Polyteknisk Forening) üldkoosolekust ning nägime põgusalt, kuidas toimuvad nende juhatuse valimised. Muideks, nende valimised on tõeline maraton, mis võivad kokku kesta kuni 15 tundi!

Üliõpilasnõukogu koosolekul arutasime EuroTeQ collider-i hetkeseisu üle ja vaatasime, millised on olulised aspektid tudengite vaatest. Ühtlasi tegime ettepanekuid kursusekataloogi parendamiseks ning hübriidõppe ühtlustamiseks erinevates partnerülikoolides. Sisukas vestlusring kestis kokku umbes 3 tundi. 

Seejärel saime vaadata ringi DTU Lyngby linnakus, külastada erinevaid õppehooneid, raamatukogu ning ka laboratooriume. Antud linnak asub Kopenhaagenist 15 km kaugusel ning 106 hektari suurusel territooriumil asub kokku üle 100 hoone. DTU on rikas eelkõige oma teadustööle pühendatud rajatiste poolest – meie saime näha täissuuruses laohoonet, kus inseneeriatudengid saavad praktilise õppekogemuse ilma linnakust lahkumata. Hoones oli olemas kõiksugune rasketehnika ning muud vahendid hands-on kogemuse saamiseks.

Reisi lõpetuseks kasutasime võimalust veel päevavalges Kopenhaagenit uudistada ning seejärel suundusimegi juba lennujaama, et tulla tagasi Eesti krõbedat talveilma nautima. Nagu kord ja kohus, lükati meie lend Riiast Eestisse edasi – meie õnneks küll ainult paarkümmend minutit.