Kui soovid näha, kuidas sinu ideed reaalsuseks saavad või lausa maailma vallutavad, tasub kaaluda tööstusdoktorantuuri astumist, soovitab TalTechi teise aasta tööstusdoktorant Tanel Kirs, kes igapäevatöös juhib Utilitase kaugjahutuse osakonda.

Põhjused edasi õppimiseks võivad olla erinevad ja vahel tuleb mängu juhus. Viis aastat tagasi kaitses Tanel Tallinna Tehnikaülikoolis oma magistritööd Tallinna kesklinna kaugjahutuse teemal. „Kuidagi juhtus nii, et mingites projektides puutusin oma juhendaja ning mitme teise õppejõuga ikka ja jälle kokku, nemad teadlastena, mina Utilitase esindajana,“ nendib Tanel. Oma magistritöös analüüsis ta, kuidas Tallinnas arendada kaugjahutussüsteemi koos jätkusuutliku terviklahendusega. Kui Põhja-Euroopas on seda valdkonda arendatud juba paarkümmend, siis Eestis alles viis-kuus aastat.
Umbes samal ajal muutus see ka Eesti ühiskonnas aktuaalseks, seda nii kriiside tõttu kui ka energiatõhususe ja kliimatemaatikaga seoses. Ja nii see otsus sündiski, alates 2023. aasta septembrist sai Tanelist TalTechi tööstusdoktorant.
Magus on näha oma töö vilju
„Ühest küljest teen edasi sama tööd, mida ennegi, sest olen endiselt Utilitases osakonnajuhataja, aga tööstusdoktorantuuriga lisandus akadeemiline pool, mis on samas seotud mu põhitööga.“ Oma doktoritöös uurib Tanel kaugkütte ja -jahutuse ühildamist ning milline oleks parim viis seda Tallinna näitel teha. „Nii et kõike seda, mida doktoritöös uurin, ehitan ka reaalselt.“ Tänu sellele on tööstusdoktorandil võimalus näha oma töö vilju, mis teeb õppeprotsessi ja tuleviku veelgi magusamaks.
Doktorantuur tegi ajajuhtimise meistriks
Häid ja kasulikke muutusi on toimunud rohkemgi. Tanel tunnistab, et ehkki seoses tööstusdoktorantuuri astumisega töökoormus kasvas, oskab ta oma aega oluliselt paremini juhtida. Praktikuna on huvitav viimse detailini teada saada, mis on teaduslik lähenemine ja kuidas seda suurte projektide korral rakendada. Samuti on olnud tema sõnul äärmiselt huvitav lähedalt näha, kuidas ja kui efektiivselt teadlased töötavad!
Tähtis on ka teada, kuhu suunas teadus valdkonda tüürib, et väljatöötamisel lahendused toimiksid ka aastate pärast. Niisiis tuleb mõningate tulevikus oluliste nüanssidega juba täna arvestada. See tähendab, et Tanel on väga hästi kursis state of the art tehnoloogia ja teemadega – ehk kõige sellega, millega teadlased kaugjahutuse valdkonnas täna tegelevad ja tulevikku mõjutavad.
Tanel Kirs esineb 22. aprillil Eesti Doktorikooli veebiseminaril.