Tallinna Tehnikaülikool

TalTechi tulevikuenergeetika fookustippkeskus korraldas 25. märtsil konverentsi "Andmepõhine energeetika", kus arutleti andmeanalüütika rolli üle energiasektoris ning selle tähtsust teadus- ja tõenduspõhiste otsuste tegemisel.

Konverents, foto: Edmond Mäll
Konverents "Andmepõhine energeetika", foto: Edmond Mäll

Konverentsi avas moderaatorina Arenguseire keskuse direktor Tea Danilov, kes rõhutas, et andmed ei ole veel informatsioon ning informatsioon ei ole veel teadmine. Andmete tõhus kasutamine ja analüüs on võtmetähtsusega tulevikku vaatavas energiasektoris.

Energeetika areng vajab andmepõhiseid otsuseid

Kliimaministeeriumi energeetika ja maavarade asekantsler Jaanus Uiga tõi oma avasõnades välja, et Eesti inimesed usaldavad andmeanalüütikat ning energeetikasektor vajab objektiivseid otsuseid toetavaid lahendusi. Tema sõnul ei ole sektoris üht ja ainsat tõde – erinevatel ekspertidel on erinevad nägemused ning analüütilised mudelid.

Uiga märkis, et Eesti energiasüsteemi moderniseerimine on vältimatu ning oluline samm selles suunas oli Baltikumi sünkroniseerimine Mandri-Euroopa elektrisüsteemiga. "See oli ajalooline sündmus, kuid töö pole kaugeltki lõppenud. Vaja on uusi juhitavaid võimsusi ja võrgu tugevdusi," ütles Uiga.

TalTechi rektor Tiit Land võrdles energeetikat organismi vereringega, rõhutades, et energiavoo efektiivne juhtimine on kriitilise tähtsusega. 

Samuti toonitas ta vajadust teha tihedamat koostööd Eesti ettevõtete ja tööstusega, et teaduspõhised lahendused jõuaksid kiiremini praktikasse. "Me ei räägi enam lihtsalt kliimaneutraalsusest kui eesmärgist, vaid keskendume nutikatele lahendustele, mis aitavad sinna jõuda," sõnas Land. 

Triljoniturgude ajastu ja tehisintellekti mõju energeetikale

Konverentsi inspiratsioonikõne pidas TalTechi tarkvarateaduse instituudi kaasprofessor ja suurandmete ekspert Innar Liiv, kes rõhutas triljoniturgude tekke olulisust energeetikasektorile. Ta kutsus energeetikuid üles mõtlema suurelt: "Kui tahate hakata tegelema triljoniturgudega, tuleb suhelda tehnikaülikooliga."

Liivi sõnul on tehisintellekt kiiresti muutmas majandust ja energeetikat. Värsked uuringud näitavad, et tehisintellekt võib lühikese ajaga mitmekordistada tööjõu efektiivsust ning mõjutada märkimisväärselt globaalseid majandusarve. "SoftBanki asutaja hinnangul võib AI asendada 5-10% ülemaailmsest SKT-st, mis tähendab triljonitesse ulatuvaid investeeringuid."

Tema ettekandes toodi esile AI andmetöötluse ja energiamahukuse vaheline seos: "Kui triljon investeeritakse ja 40% sellest kulub energiale, siis peaksime kaaluma, kuidas see raha meie energeetikasektorisse suunata." 

Loe pikemalt Trialoogist.