Tallinna Tehnikaülikool

17.01.2024 otsustas Riigi Tugiteenuste Keskus rahastada Tallinna Tehnikaülikooli projektitaotlust „TTÜ Kuressaare Kolledži teadmussiirde tehnoloogia- ja nõustamiskeskuse arendamine“. 

PEEK_logo

Projekti rahastatakse Euroopa Liidu ühtekuuluvus- ja siseturvalisuspoliitika fondidest ning selle kogumaksumus on 2 374 853,00 eurot, millest toetuse maksimaalne suurus on 1 781 139,75 eurot ja omafinantseering minimaalselt 593 713,25 eurot. Projekti abikõlblikkuse periood on 01.01.2024 - 30.08.2026. 

Teadmussiirde tehnoloogia- ja nõustamiskeskuse projektiga luuakse Kuressaare kolledži seniste kompetentsikeskuste baasil ja toel oluliselt paremad võimalused kliendile orienteeritud teadmussiirde teenuste pakkumiseks laevaehituse, meretehnoloogia ja sinimajanduse valdkondades ning regionaalselt Saare maakonna ettevõtjatele tervikuna.

Kolledži juures 2011. aastal loodud Väikelaevaehituse kompetentsikeskus jõudis pisut enam kui kümne aastaga kasvada oluliseks teadus- ja arendusüksuseks ning keskus määratleti 2019. aastal Eesti teadustaristu teekaardil riiklikult tähtsa teadustaristu osana. Tallinna Tehnikaülikooli Kuressaare kolledž on täna ainuke kõrgharidusasutus Eestis, kus saab õppida laevaehitusinseneriks ja omandada omas valdkonnas ka magistrikraad. Väikelaevaehituse kompetentsikeskus, mis reorganiseeriti 2022. aasta lõpul Meretehnoloogia kompetentsikeskuseks, on aga omakorda Eestis unikaalne meretehnoloogia ja hüdrodünaamika teadustaristu, kuhu on koondatud erinevad laborid ja maailmatasemel oskusteave ning uurimisrühmad.

„TTÜ Kuressaare Kolledži teadmussiirde tehnoloogia- ja nõustamiskeskuse arendamine“ projekti sihiks on siia koondatud teadus- ja arendustegevuste laiem jagamine regionaalsetele ja valdkondlikele ettevõtjatele. Kindlasti jääb meie eelisvaldkonnaks endiselt meretehnoloogia ja sinimajandus, kuid püüame oma võimaluste piireks abiks olla kõikide ettevõtlusvaldkondade esindajatele.

Projekti elluviimisel luuakse kolledži juurde regionaalne tehnoloogia- ja nõustamiskeskus

Nõustamiskeskus tagab kaasaegsed ja soovijatele avatud võimalused teadus-, teadmus- ja tehnoloogiasiirde tegelike võimaluste tutvustamiseks vajalikuks teavitustööks ja nõustamistegevuseks. Nõustamise asjakohasuse tagavad Kuressaare kolledži juures tegutsevad kompetentsikeskused – Meretehnoloogia kompetentsikeskus MARTE ja Läänemere Sinimajanduse kompetentsikeskus, tegevuse laienedes uued vajaduspõhiselt loodavad kompetentsikeskused. Lisaks omandab nõustamiskeskus olulise rolli teiste Eesti ülikoolide juures tegutsevate kompetentsikeskuste tutvustamisel, sest regionaalsete ettevõtjate vajadused võivad väljuda siin tegutsevate keskuste fookusvaldkondadest.
Tehnoloogiakeskus pakub aga omalt poolt kaasaegselt sisustatud ja vajaduspõhiselt atesteeritud laboreid, mis osutavad ettevõtetele vajalikke teadus- ja teadmussiirde teenuseid. Kompetentsikeskuste arendamisel sisustatud laboritel on kaasaegsed võimalused erinevateks analüüsideks ja katseteks, mis tagavad regionaalsetele ettevõtjatele uued sisendid toodete ja teenuste arendamisel ning tõstab Saare maakonna ettevõtjate konkurentsivõimet. Tehnoloogiakeskuses saavad lisaks Eesti ainukesele ujuvahenditele ja –konstruktsioonidele mõeldud katsebasseinile ehk hüdrodünaamika laborile tegutsema ka materjalilabor erinevate testseadmetega, digilabor, kus rakendatakse erinevaid tarkvaralahendusi, elektroonikalabor ja 3D labor koos 3D skaneerimise ja 3D printimise võimekusega. 

Kuna nii siinse kolledži kui kompetentsikeskuste tugevuseks on just meretehnoloogia ja sinimajandusega seotud teadus- ja uurimistegevus, siis tagab projekti elluviimine ka jätkusuutliku toimimismudeli riiklikult tähtsale regionaalsele teadustaristule.

Projekti täiendavaks eesmärgiks on panustamine fookusvaldkondades (sinimajandus, laevaehitus) tegutsevate ettevõtete innovatsiooni ja lisandväärtuse kasvu ning Saare maakonna ettevõtete teadusmahukuse kasvu laiemalt. Uue projekti rahastamine oli suurepäraseks kingituseks Kuressaare kolledži meretehnoloogia kompetentsikeskuse sünnipäevaks.

Kompetentsikeskus tähistab 25. jaanuaril 2024. aastal oma 13. sünnipäeva

2011. aastal asutatud Väikelaevaehituse kompetentsikeskus on kasvanud koos ettevõtluskeskkonna ja majandusega. 01.06.2021 taastati vahepeal meremajanduskeskuseks reorganiseeritud Kuressaare kolledž TalTech inseneriteaduskonna koosseisus. 2022. aastal kinnitas TalTech Kuressaare kolledži nõukogu uue õppesuunana sinimajanduse ning Väikelaevaehituse kompetentsikeskuse tegevusvaldkondi otsustati laiendada avamere tootmistegevuseks vajalike uurimis- ja arendustegevustega. Kompetentsikeskuse konsortsiumi liikmena kaasati Eesti Tuuleenergia Assotsiatsioon (ETEA), kelle esindajad valiti kompetentsikeskuse nõukogusse.

Seoses tegevusvaldkondade laienemisega ja uute liikmete kaasamisega otsustati Väikelaevaehituse kompetentsikeskus (SCC) ümber nimetada Meretehnoloogia kompetentsikeskuseks (MARTE). Meretehnoloogia kompetentsikeskuse senise tegevusega saab tutvuda kodulehel.

Kompetentsikeskus tänab oma sünnipäeval kõiki keskuse loomisel ja arendamisel osalenud kaasteelisi ja koostööpartnereid ning vaatab lootusrikkalt tulevikku!