Tallinna Tehnikaülikool

Tallinna tehnikaülikooli teadlased on kaks aastat oma uurimisprojekti raames katsetanud mobiilset ajukahjustuse tuvastajat. Tegemist on reanimobiilides ehk kiirabiautodes võimalikku kasutust leidva kaasaskantava seadmega, mida rakendatakse traumaatiliste ajukahjustuste varajaseks avastamiseks ja raviks vältimaks hilisemaid tõsiseid terviseprobleeme.

Projektis osalenud TTÜ mehaanikateaduskonna teadlase Henrik Herraneni sõnul soovitakse selle projektiga tõsistest traumadest põhjustatud terviseprobleemide vähendamiseks välja töötada kaasaskantav meditsiiniline seade ehk kiiver, mis võimaldab objektiivselt ja usaldusväärselt diagnoosida ajutrauma põhiseid ja kahjustusi ning pakkuda omakorda ka personaliseeritud ajukahjustuste ravi. Selleks kasutab seade qEEG ja HD-TES meetodeid:

  • qEEG, ehk kvantitatiivne elektroentsefalograafia on meetod, millega mõõdetakse aju elektrilist tegevust, jälgides peanaha külge kinnitatud elektroodide abil alfa, beeta, delta ja theeta laineid. qEEG abil on võimalik tuvastada erinevaid terviserikkeid ning ka näiteks traumaatilisi peavigastusi (peapõrutus);
  • HD TES (high defintion trancranial electrodestimulation) meetodiga stimuleeritakse aju elektrivooluga (s.t mõne minuti jooksul mõjutatakse aju erinevaid piirkondi madala elektrivooluga). Selle tulemusena mõjutatud piirkonnas närvirakud kas ergastuvad ja muutuvad aktiivsemaks või vastupidi, passiivsemaks. Meetod on abiks erinevate terviserikete ravimisel.

Henrik Herranen: „Projekti tulemusena on praeguseks valminud qEEG mõõtmist võimaldav demonstraator-prototüüp. Lisaks mõõtmisele võimaldab prototüüp protsessi ka telemeditsiini abil jälgida. Tulemuseks on nn automaatne kiiver, mis paneb ise elektroodid patsiendi pea külge ning tagab telemeditsiini vahendusel patsiendi EEG signaalide mõõtmise.“

Loodud prototüübi abil loodetakse jõuda automatiseeritud qEEG mõõtmisvõimekuseni, mida on võimalik võtta laiemalt kasutusse traumaatiliste ajuvigastuste tuvastamiseks ja mõõtmiseks. „Prototüüp on katsetusplatvorm, millest arendatakse välja järgmise generatsiooni prototüüp, mis on juba seeriatootmise toote ligilähedane,“ lisab Herranen.

Uurimisprojekt valmis TTÜ teadlastel koostöös Norra, Saksamaa ja Suurbritannia meditsiiniasutuste ja Cardiffi ülikooliga.

Kersti Vähi, TTÜ teadusosakond

Laeb infot...