Tallinna Tehnikaülikool

Üldiselt ei pääse eksamitest ükski koolilõpetaja ega ka ka tudeng. Mida rohkem on Sul kogemust, seda paremini oskad ka eksamistressiga toime tulla. Kui aga kogemust veel nii palju ei ole, mida siis teha ja kuhu joosta? Appi tulevad TalTechi tudengid, kes jagavad praktilist nõu ja nippe eksamitegijatele, kuidas pingelisel ajal ajal võitjaks jääda. 

Sven Põder,
rakendusfüüsika 1. kursus

Sven Põder

Eksamistressiga on kergem toime tulla, kui jätad endale õppimiseks piisavalt aega, sest siis ei pea kõrvaliste asjade pärast samaaegselt närvitsema. Oluline on ka eksamiperioodil saada piisavalt und. Mina näiteks teen alati kindlaks, et saan igas ööpäevas piisavalt magada, et ei tekiks seda üleväsinud tunnet.  

Brit Keskra,
rakendusfüüsika 3. kursus

Picture of Brit Keskra
  • Ära mõtle üle. 
  • Looda alati parimat, aga valmistu alati halvimaks. 
  • Läbikukkumine pole veel maailmalõpp. 
  • Ära kiirusta. 
  • Hoidu enne eksamit paanitsejatest, sest muidu lähed ise ka paanikasse. 
  • Pane telefon hääletule või lennurežiimile ning kindlasti kotti, et vältida kiusatust. 
  • Söö korralikult. 
  • Kontrolli lahendeid. 
  • Ja mis peamine: võta kaasa lisa pastakas, jook ning jakk või suurem sall, sest seletamatutel põhjustel hakkab eksamisaalis alati jahe…

Karolina Kudelina,
energiamuundus- ja juhtimissüsteemide magistriõppe 2. aasta

Karolina Kundelna

Tavaliselt järgin eksamisessiooni ajal järgmiseid juhiseid:

1. Andke endale füüsilist koormust. Aktiivse ajutegevuse korral on kasulik võtta paus ja minna jõusaali treeningut tegema, et korraks õpingutega seotud mõtetest vabaneda.

2. Viibige värskes õhus. Kuna elame Läänemere ääres, on mõistlik kasutada võimalust ja kasvõi tunnikeseks minna mere äärde jalutama. Värske õhk on hea meeleoluparandaja.

3. Lülitage tähelepanu ümber. Õppimisel on oluline teha pause ja mõnikord ümber lülitada oma tähelepanu millelegi muule, näiteks, raamatu lugemisele või filmi vaatamisele. 

Viktor Rjabtšikov,
energiamuundus- ja juhtimissüsteemide tudeng

Viktor Rjabtšikov

Mine eksamile väljapuhanuna. Pole mõtet viimastel tundidel midagi pähe tuupida.

Ats Vesiaid,
Eesti Mereakadeemia, laevamehaanika 3. kursus

Ats Vesiaid

Üks hea viis mitte stressiga toimetulemiseks, vaid sellest hoidumiseks, on süstemaatiline lähenemine õppimisele. Stressi põhjustajaks on ebakindlus ja hirm. Kui oled kindel, et läbid antud eksami probleemideta, ei tekita see ka eriti stressi.

Stressiga toimetulemiseks aga: kui oled sooritanud ühe eksami, ära asu kohe uue jaoks tuupima või kordama, vaid luba endale päevake vabaks, mine ole sõpradega väljas või tee midagi, mis sulle meeldib. Inimene ei ole robot, meil on vaja ka elu nautida ja suure töö tegemise järel kergendust tunda.

Joan-Taaniel Ševtsov,
Eesti Mereakadeemia, laevamehaanika  2. kursus

Joan-Taaniel Ševtsov

Eksamite stressiga õpib üsna kiiresti toime tulema, sest neid on piisavalt palju: eksamid on ju vähemalt kahel korral aastas. Kui korralikult tundides käia, siis on eksamid üpris kerged. Ei ole vaja palju õppida, on vaja õppida õigel ajal õiges kohas.

Värav tulevikku asub teejuht.taltech.ee

Laeb infot...