Tallinna Tehnikaülikool

Tallinna Tehnikaülikooli tootearenduse ja tootmistehnika tudengid projekteerivad ja ehitavad Robotexiks meeleoluka lauajalgpalli TiltBall.

Tiltball game

„Peale mängulusti pakub TiltBall ka meeleolukaid valguse- ja heliefekte, automaatset pallitagastust ning skoorilugemist,“ rääkis tootearenduse ja tootmistehnika tudeng Henri Palm. Ta selgitas, et mängu muudab dünaamiliseks see, et laud kallutab end mängu jooksul küljelt küljele vastavalt skoorile. TiltBalli saab mängida kuni nelja inimesega.

Tootearenduse õppekavas on ette nähtud kogu kursusega projekteerida ja ehitada mõni uudne toode, mis populariseeriks inseneriharidust. Lisaks inseneritööle tegelevad tudengid projektis ka turunduse, rahastuse ja ehitamisega. „Tänapäeva mehaanikainsener valdab ka elektroonikat, programmeerimist, disaini ja ettevõtlust,“ rõhutas Palm.

„Projekt annab korraliku meeskonnatöö kogemuse, sest tööd on palju ja valdkondi mitu – elektroonika, mehhaanika, informaatika, disain, materjaliteadus ja tootmistehnoloogiad,“ ütles Palm. Tootmisseadmete programmid koostavad tudengid ise, ka paljud detailid valmivad oma käe all. Koostööd tehakse ettevõtetega, kes toetavad tudengeid komponentide ja valmistamisega. Ehitamine toimub TalTechi mehaanika ja tööstustehnika instituudi töökojas ja laborites.

„Iga aastaga aina võimatumana näiv uute mõtete ja ideede pealevool on muljetavaldav. Julge pealehakkamine on kindel võit,“ ütles TalTechi teadur Toivo Tähemaa. „Mäng, mida pole kusagil varem proovida saanud, köidab alati koolilapsi. Seekord tõotab Robotexil tulla seadmele tõsine töökindluse test,“ lisas Tähemaa.

TalTechi inseneritudengite loodud mehhatroonilise lauajalgpallimänguga saavad kõik tutvust teha planeedi suurimal robootikafestivalil Robotex, mis toimub 29. novembrist 1. detsembrini Saku Suurhallis.

Vaata videost, kuidas tudengid TiltBalli ehitasid

Laeb infot...