Tallinna Tehnikaülikool

Tehnoloogiavaldkond areneb aina kiirema hooga ning järjest enam vajatakse erialaselt häid spetsialiste, kes poleks eksperdid vaid ühel alal, vaid suudaksid erinevate valdkondade vahel hästi orienteeruda ning kameeleoni kombel ümber häälestuda.

Integreeritud tehnoloogiad

Mitmekülgsed teadmised ja oskused

Selliste laiahaardeliste oskustega inimesi koolitab TalTechi integreeritud tehnoloogiate bakalaureuseõppekava, kus põimitakse omavahel erinevaid valdkondi ning pakutakse sealjuures võimalust laiapõhjalise teadmistepagasi toel edasi õppida.

Selleks omandab tudeng mitmekülgsed oskused ja teadmised erinevatest inseneritemaatikatest – õpingutesse kuuluvad näiteks programmeerimine, 3D CAD-projekteerimine, küberelektroonika ja logistika alused.

Hetkel TalTechi meditsiinitehnika ja -füüsika magistrantuuris tudeerival Marietta Gavriljukil on samuti bakalaureusekraad integreeritud tehnoloogiate õppekaval. Eriala valikul mängis rolli just see, kui palju erinevaid valdkondi õppekava omavahel põimib.

“Kuna minu jaoks oli raske otsustada, mida ma pärast kooli lõpetamist täpselt edasi õppida tahan, oli peamiseks põhjuseks see, et õppekava ühendab erinevaid inseneritemaatikaid,” kirjeldas ta.

Niisiis kuulus tema lõplikku valikusse kaks õppekava: IT-süsteemide arendus või integreeritud tehnoloogiad, millest viimase kasuks ta otsustaski.

“Kuna ma ei tahtnud ainult põhjalikule programmeerimise õppele keskenduda, otsustasin, et integreeritud tehnoloogiate õppekava sobib mulle paremini ja annab rohkem võimalusi üles leida see, mis mind kõige rohkem huvitab,” rääkis ta.

Rahvusvahelisus rikastab

Lisaks erinevate valdkondade ühendamisele meeldis talle ka see, et õppekava on rahvusvaheline, mistõttu õpivad koos inimesed erinevatest rahvustest ja kultuuridest.

“See teeb õpingud palju põnevamaks, kuna sa ei õpi ainult seda, kuidas masinad töötavad, vaid ka seda, kuidas erinevate kultuuritaustadega inimesed mõtlevad,” tõi Marietta välja.

Tänu õppekava mitmekesisusele andis just see aspekt võimaluse kokku puutuda ja suhelda nii õppurite kui õppejõududega ülikooli erinevatest teaduskondadest ning omandada seeläbi kasulikke teadmisi.

Lõputöö andis suuna

Bakalaureusetöö raames osales Gavriljuk koostööprojektis Ida-Tallinna Keskhaiglaga. “Kui väljendasin huvi meditsiinivaldkonna vastu, olid minu lõputöö juhendaja ja programmijuht väga toetavad. Kuna ka ülikool oli varem ITK taastusraviosakonnaga koostööd teinud, sain oma lõputöö teema kiiresti leitud,” rääkis ta.

Nii saigi ülesandeks luua taastusraviks kasutatav arvutimäng, mis leiaks rakendust trauma- ja insuldijärgsetel patsientidel oma jäsemete koordinatsiooni ja liikumisfunktsioonide taastamiseks.

Arvutimängu peamiseks eesmärgiks on anda patsiendile võimalus teostada taastusravi kodus kättesaadavate seadmetega – viimane on oluline ka COVID-19 situatsiooni kontekstis. Lähitulevikus saab mängu testida juba reaalsete ITK patsientidega.

Ehkki huvi meditsiinitehnika ja -füüsika valdkonnas õppimist jätkata oli olemas juba varem, tugevdas koostööprojekt Ida-Tallinna Keskhaiglaga seda otsust veelgi.

Ka Marietta praegune eriala ühendab erinevaid valdkondi, sealhulgas inseneri-, füüsika-, bioloogia-, meditsiini- ja IT-valdkonda. “Kindlasti tulevad kasuks minu bakalaureuseõppe ajal omandatud teadmised – eriti just loogilise mõtlemise oskus, mitte ainult valdkonna spetsiifilised teadmised,” kirjeldas ta.

“Meditsiinivaldkond pakub piiramatult võimalusi innovaatiliste tehniliste lahenduste leidmiseks, eelteadmisi erinevatest temaatikatest ja nende põhjal uute oskuste kasutamist. Samal ajal on kindel, et ei hakka kunagi igav, kuna probleeme tuleb ainult juurde,” põhjendas Marietta oma eriala valikut.

Kellele õppekava sobib?

Marietta soovitab integreeritud tehnoloogiate erialale astuda inimesel, kellele meeldib uusi oskusi ja teadmisi õppides kogu aeg areneda ja panna end proovile erinevates valdkondades.

“Samal ajal sobib see õppekava hästi ka loomingulistele inimestele, kuna innovaatiliste tehniliste lahenduse väljamõtlemiseks peab oskama asju vaadata erinevatest nurkadest,” ütles ta.

Tutvu intergeeritud tehnoloogiate õpppekavaga. Sisseastumisavaldusi TalTechi saab esitada juba praegu ja seda kuni 6. juuli kell 12.00. 

Artikkel ilmus esmakordselt portaalis Geenius.ee

Laeb infot...