Tallinna Tehnikaülikool

Laupäeval, 29. jaanuaril anti Eesti Kunstiakadeemia õppehoones avalöök uudsele kliimamuutustele keskenduvale õppeprogrammile Tuleviku insener-disainer (TID), mis on välja töötatud TalTechi ja EKA koostöös. Haridus- ja Teadusministeeriumi toel sündinud programmis osales enam kui kolmkümmend andekat koolinoort üle Eesti.

Tuleviku insener-disainer avasündmus EKAs
"Tuleviku insener-disainer" avasündmus EKAs. Foto: Andres Lõo (EKA)

TID programmi käigus saavad noored põhjaliku ülevaate inseneri ja disaineri elukutsest ning koos oma ala professionaalidest juhendajatega otsitakse vastuseid küsimustele, kuidas tulevikus kliimamuutuste ja nende mõjudega hakkama saada. Töö toimub kolmes teemamoodulis: “Kuidas saada toitu?”, “Kuidas õppida muutuvad kliimas?” ja “Kuidas saab teisele kaldale?”

Programmi avaüritusel noori tervitanud EKA disainiteaduskonna dekaan Ruth-Helene Melioranski sõnas: “Kaasaegseid probleeme, mida ei ole võimalik ühe eriala sees lahendada, peame vaatama distsipliinide üleselt. Inseneridel ja disaineritel on tarvis koostööd teha – oluliselt rohkem, kui me seda täna teeme. Kui asume kõige põletavamate probleemide juurde, on kliimakriis meie teadlik valik, sest sellele kriisile meil täna veel häid vastuseid ei ole. Saame sellesse kõik panustada, segades erinevaid teadmisi eri distsipliinidest.”

Avasõnadele järgnes programmi teemamoodulite ning juhendajate tutvustus. Noored said kätt proovida juba ka esimese meeskonnaülesande lahendamises – ajalehtedest torni ehitamises.

TalTech ja EKA ühendavad TID programmis inseneriteadmised ja -oskused loovuse, tähenduse ja kasutajakesksusega. Programmi on oodatud noored, kelle jaoks üldhariduskooli ainekavad ei paku piisavalt väljakutseid ning kes sooviksid õppida lähemalt tundma inseneeria ja disaini valdkondi.

„TID on suunatud andekatele kooliõpilastele, kelle hulgast kasvavad tulevased tootedisainerid, ehitusinsenerid, taastuvenergia spetsialistid ja miks mitte ka ükssarvikute loojad. Ülikoolid annavad sellesse projekti valdkonna parimad õppejõud ja tudengid, et õpilaste huvi tehnoloogiavaldkonna vastu kasvatada. Töökohad on kõigile programmi läbinutele pärast oma ülikooliõpingute sooritamist kindlasti garanteeritud,” sõnab TalTechi avatud ülikooli juhataja Hanno Tomberg.

Teemamoodulite juhendajate hulka kuuluvad Kertu Lepiksaar TalTechi energiatehnoloogia instituudist, EKA tööstusdisaini õppekava juht Mihkel-Emil Mikk, TalTechi hoonete sisekliima ja veetehnika programmi juht Martin Thalfeldt, EKA sisearhitektuuri osakonna juht Tüüne-Kristin Vaikla, Sander Sein TalTechi ehituse- ja arhitektuuri instituudist, tegevarhitektid ja EKA õppejõud, Sille Pihlak ja Siim Tuksam ning paljud teised eksperdid.

Noored huvilised on jätkuvalt oodatud õppeprogrammiga liituma, sest ruumi ja kohti uutele ideedele ning tuleviku insener-disaineritele jagub!

Loe programmist lähemalt

Laeb infot...