Tallinna Tehnikaülikool
Tunne oma teadust!

Möödunud kevadel oli Tudengimaja täis saginat - tudengite ees esinesid oma erialatipud, nende seas Mart Noorma, Karl Vilhelm Valter, Eesti Kohtuekspertiisi Instituut ja teised. Kuid milleks? Reklaamimaks ennast? Tõstmaks huvi erivaldkondade vastu? Näitamaks, kui lahedad need loodusteadused ikkagi on? Vastus on, et kõike seda ning veelgi muud, räägib turundusjuht Ander Mägi.

Tunne oma teadust

Mis on Tunne Oma Teadust! ehk TOT?

TOT on loodusteaduste tudengitele suunatud kord aastas toimuv karjääriüritus, mida korraldab TalTechi Loodusteaduskonna Üliõpilaskogu (LÜK). Tegemist on pikaajalise projektiga, mille raames saavad üliõpilased külastada mitmeid oma valdkonna ettevõtteid ning tutvuda uurimisgruppidega. Tänavu toimub TOT 12.-16. veebruaril 2024.

Millist väärtust TOT ühele tudengile või ettevõtjale loob?

TOT on üritus, millest iga loodusteaduste tudeng peaks kahe

käega kinni haarama. Projekt loob ainulaadse võimaluse kohtuda erialaste ettevõtetega, mille läbi sünnivad läbirääkimised praktika-või töökoha üle. Võit on kahepoolne - meie toome tudengitele ettevõtted, ettevõttele aga potentsiaalsed töötajad. Lisaks tihendab see koostööd ülikooli, üliõpilaskogu ja ettevõtete vahel.

Kuid tudengitele on võite veel! Ja eriti rebastele. Kraadi omandamiseks ei ole pääsu lõputööst. Harilikult kirjutatakse lõputöö mõnes uurimisgrupis mingi suurema projekti osana. Kuidas aga saada professoritega ühise kohvilaua taha tähtsatel teadusteemadel arutlema? Sellise küsimuse ees silmitsevad paljud noored ning uustulnukana pole teps mitte lihtne lõhkuda akadeemilist õhkkonda. TOTi üheks osaks on teadusgruppide õhtu, kus vabamas atmosfääris tutvustavad uurimisrühmad nii TalTechist kui ka Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituudist noortele erinevaid uurimisvaldkondi ning teemasid. Ja nagu hopsti leitakse end kohvilaua taga arutlemas teadlastega nii teaduse kui ka selle üle, kui hea on üritusel pakutav kohv.

Ent ka „vanadele kaladele” pakub üritus küllaldast närvikõdi. Nimelt on TOT läbi ja lõhki tudengite korraldatav üritus, kes teevad seda kõike vabatahtlikena ning sageli rohkemgi, kui keegi oskaks neilt oodata. Siit saadud projekti juhtimise oskused on asendamatud, kuid veelgi enam sünergia ja armastus projekti vastu. Mitmekuuline ettevalmistusperiood paneb inimesena proovile valdkondades, mida ükski ülikooli aine ei õpeta, kuid see-eest annab hindamatu panuse kogemuste pagasisse.

Tunne oma teadust

Iga projekt on täis sekeldusi. Milliseid väljakutseid selline üritus esitab?

Suurimad väljakutsed on alati ootamatused, olgu selleks turundusmaterjalide hilinemine või äraütlemised. Paratamatult põhjustab see kaunis plaanis mingeid muutusi, millest tuleb kiiresti taastuda, kui on soovi, et üritus toimuks. Omaette katsumus on ka eelarve, sest ideid on alati rohkem kui ressursse nende teostamiseks. Kuid tudengid on leidlikud ning nii tulevad mängu tutvused, õigel ajal jaole saamine, hea planeerimisoskus ning kalluritäis eneseusku ja naiivsust. Vasktorudest läbipugemist on omajagu, aga kui su ümber on õiged inimesed, pole paindlikkusel ega võimalustel piire.

Miks peaks üks tudeng just sellest üritusest osa võtma?

TOTi üheks eripäraks on see, et see on läbinisti suunatud loodusteaduskonna tudengitele. See üritus pakub personaalsust, laiendab silmaringi ning ühendab inimesi - nii tudengeid omavahel kui ka tudengeid, uurimisrühmi ja ettevõtteid. Tänu sellele projektile on sündinud palju positiivseid lugusid, kus üliõpilased on endalegi üllatuseks saanud praktikakoha kiiremini ja lihtsamini, kui nad ette oskasid kujutada. Just suhted ja tutvused on need, mis meid elus edasi viivad ning mida LÜK Tunne Oma Teadust! korraldades soovib enim saavutada. Seega hoia LÜKi tegemistel silm peal ning ära maga maha ühte kõige ägedamat võimalust!