Tallinna Tehnikaülikool

„Tunne teadlast“ on Delfi Forte ja Eesti ülikoolide uus rubriik. Seekordses osas tutvustab end Tallinna Tehnikaülikooli tekstiilitehnoloogia teadlane Tiia Plamus, kes on hetkel pühendunud ümbertöödeldud tekstiilkiududele uue kasutuse leidmisega.

Nimi: Tiia Plamus
Ametid: tekstiilitehnoloogia kaasprofessor, materjalitehnoloogia bakalaureuseõppekava programmijuht, tekstiilitehnoloogia labori juhataja
Peamised tegevussuunad: tekstiilijäätmete väärindamine, tekstiilmaterjalide omaduste uurimine, ringmajandus ja materjalitehnoloogia
ETIS-e teadlase profiil

Insener_Tiia Plamus

Milline on praegu teie käsil olev uurimisprobleem ja miks sellega tegelemine oluline on?
Minu uurimisrühma põhiline teadustöö teema on seotud mehaaniliselt ümbertöödeldud tekstiilkiududele kasutuse leidmisega erinevates uutes materjalides. Ühelt poolt seoses tarbimise kasvuga ning teisalt ka maailma rahvaarvu kasvuga tarbitakse üha enam rõivaid ja tekstiiltooteid. Sellest lähtuvalt kasvavad ka järjest enam tekstiilijäätmete kogused. Iseäranis tarbijajärgseid jääke on aga väga raske uuesti kasutusele võtta. Meie uurimisrühm püüabki leida lahendust sellele, kuidas saaksime ära kasutada suurtes kogustes mehaaniliselt ümbertöödeldud tekstiilkiude erinevates uutes materjalides, millel oleks ka pikem eluiga.

Mis on teie teadusvaldkonnas seni suurimat ühiskondlikku mõju avaldanud saavutus?
Väga raske on välja tuua ühte saavutust. Tervikuna saab välja tuua, et tekstiilmaterjalidele leitakse järjest uusi ja põnevaid rakendusvaldkondi. Kui tavapäraselt seostub meile tekstiilidega just nimelt moetööstus, siis palju põnevamad arendustööd on käimas tehniliste tekstiilide ning erinevate funktsionaalsete ja nn tarkade tekstiilide valdkonnas. Tekstiilmaterjalide näol on tegemist unikaalse materjali tüübiga, mille rakendused on sisuliselt lõputud. 

Edasi loe artiklit Delfi Fortest.