Tuuli Uudeberg, biomeditsiinitehnika ja meditsiinifüüsika MSc meenutab, kuis ühel eluhetkel tuli tal soov teha kannapööre ning erinevaid õppekavasid põhjalikult uurides koondus huvi Tallinna Tehnikaülikooli biomeditsiinitehnika ja meditsiinifüüsika erialale.

Mõeldud-tehtud, 2019 sai ta kätte lõpudiplomi ning sama aasta algusest töötab haiglas radioloogiainsenerina, millele on nüüdseks lisandunud ka kiirgusohutusspetsialisti ülesanded. Lisaks jätkab ta õpinguid biomeditsiinitehnoloogia doktorantuuris, kus analüüsib aju elektrilisi signaale.

Picture of Tuuli Uudeberg.

Millist kasu inimesed iga päev biomeditsiinitehnika ja meditsiinifüüsika spetsialistidelt saavad?

Tänapäeva meditsiinis kasutatavad seadmed muutuvad järjest keerukamakas. Meditsiinitehnika valdkonna spetsialistid on asendamatuteks abilisteks artsidele ja teistele tervishoiutöötajatele, aidates hoida meditsiinis kasutatavad seadmed töökorras ning tutvustada, hankida ja juurutada uusi tehnoloogiaid. Meditsiinifüüsikale spetsialiseerunud inimestel on oluline roll alates diagnostiliste uuringuseadmete (ultraheli, röntgen, kompuutertomograaf, magnetresonantstomograaf) parema pildikvaliteedi tagamisest kuni elutähtsa tööni kiiritusravi planeerimisel.

Räägi kõige põnevam asi, mis Sul oma töös on ette tulnud?

Kui enamasti on töö eesmärgiks seadmeid korras hoida, siis juba tööle asumise esimestel nädalatel õnnestus utiliseerimisse saatmiseks kaalu vähendamise eesmärgil hoopis südamest lammutada sellist kallist ja keerulist uuringuseadet nagu kompuutertomograaf. Samal ajal muretsemata, et see pärast uuesti kokku tuleb panna ja tööle saada. Mõistmaks, kui põneva seadmega on tegu, tehke Youtube’is otsing „CT without cover“.

Üks lõbus tõik, mida Sa enne sel erialal õppimist ei teadnud.

Me puutume igapäevaselt ioniseeriva kiirgusega kokku, sealhulgas nii meditsiinilise, kosmilise kui ka maapõuest tuleva kiirgusega. Ühe kopsuröntgeni tegemisel saab inimene umbes sama kiirgusdoosi, nagu ta saaks kolme päevaga ainuüksi looduslikust kiirgusest, mis omakorda jällegi on umbes sama, nagu ta saaks näiteks lennul Eestist Hispaaniasse.

Meditsiinitehnika ja -füüsika ühendab insenerialad, füüsika, bioloogia ja meditsiini ja IT-valdkonnad, arvestades kaasaegse digitaliseeritud tervishoiusüsteemi vajadusi. Tegemist on inseneriõppega, mille eriala vilistlastelt oodatakse innovaatiliste tehniliste lahenduste väljamõtlemist, mida saab kasutada ka igapäevaelus. Kui see võiksid olla Sina, siis tutvu lähemalt: www.taltech.ee/meditsiinitehnika-ja-fuusika