16. septembril lasti Ühendkuningriigis Plymouthis vette tehisintellekti juhitav autonoomne laev Mayflower Autonomous Ship (MAS), mis alustab 2021. aasta kevadel teekonda üle Atlandi ookeani Plymouthi Massachussettsis. Laeva veeskamisele järgneb 6-kuuline merekatsetuste ja häälestamise periood, et valmistada alus ette iseseisvaks Atlandi ookeani ületamiseks. Isejuhtiva laeva MAS projekt on üks esimestest omataolistest, mille eesmärgiks on katsetada autonoomse laeva tehnilisi lahendusi pikkadel merereisidel.
Elektriajamiga laev saab energiat päikesepaneelidest ning selle välja töötamisel on Plymouthi ülikooli eestvedamisel osalenud Rolls Royce, Honeywell, ABB, Wärtsilä ja IBM, viimaselt pärineb ka PowerAI lahendus, mis laeva juhib. PowerAI kogub oma kuue kaamera ja 30 sensori abil reaalajas infot ookeani ilmaolude, teiste laevade, vaalade ja ujuva prügi kohta ning teeb masinõppe algoritmide abil otsused laeva juhtimiseks. Sarnaselt päris kapteniga langetab tehisintellektist laevajuht valikuid ja annab laeva süsteemidele käsklused, mida järgmiseks teha, et laeva missioon täide viia ning ettenähtud sihtkohta kohale jõuda.
Taltech Eesti Mereakadeemia doktorant Dan Heering ütles, et nii nagu hetkel erinevate arendustega on, kuskil peab uut tehnoloogiat testima.
«Mayflower on esimene suuremat mõõtu veesõiduk, mis ületab meeskonnata Atlandi ookeani. 16.09.2020 lasti laev vette, tähistamaks 400 aasta möödumist eelmise Mayfloweri väljasõidust Ameerika poole,» selgitas Heering.
MAS projekti pikemaks eesmärgiks on kommertskasutusse sobivate autonoomsete veesõidukite välja arendamine. Suurt abi oodatakse mehitamata laevadelt ka ookeaniuuringutel maailmamere vähem uurimata osades, kus töötamine on teadlastele seni olnud keeruline või liiga kulukas.
Inglaste autonoomne laev kannab Mayflower'i nime 400 aastat tagasi Inglismaalt Uude maailma purjetanud samanimelise kolonialistide laeva mälestuseks. 1620. aastal Plymouthist startinud laev viis Ameerika idarannikule 102 reisijat ning 30
meeskonnaliiget, kes rajasid maabumiskohta asunduse, mille nad samuti Plymouthiks nimetasid.