Tallinna Tehnikaülikool

Ringmajanduse ja roheterminoloogia huvilised kogunesid 6. detsembril TalTechis, et üheskoos arutada rohetemaatika terminoloogia selguse ning valdkonna selge kommunikatsiooni üle. 

Tiia Plamus
Tiia Plamus. Foto: TalTech

Kiiresti arenev valdkond nõuab selget keelt

Rohepööre ja ringmajandus on valdkonnad, mis arenevad kiiresti nii Euroopa Liidu regulatsioonide kui ka teadus- ja arendustegevuse mõjul. Uute mõistete rohkus esitab väljakutse: paljudel ingliskeelsetel terminitel puudub eestikeelne vaste. Lisaks kasvab vajadus täpsete terminite järele kõrg- ja kutsekoolide õppekavades, kus plaanitakse lähiaastatel juurutada madalsüsiniktehnoloogiate arendamiseks vajalikke roheoskusi. Ilma ühtse ja ajakohase sõnavarata on keeruline tagada ühtset arusaama ja kvaliteetset õpet.

Tehnikaülikoolis tegutsev terminikomisjon on ellukutsutud, et arendada eestikeelset terminoloogiat ning kaasata valdkonna eksperte. Terminitöö eesmärk on defineerida mõisted täpselt ja luua kasutajatele usaldusväärsed allikad. Nagu sõnas TalTechi kaasprofessor Tiia Plamus, annab igale mõistele selguse kõige paremini seda kirjeldav termin. 

2022. aasta aprillist 2023. aasta novembrini viidi läbi projekt „Rohepöörde ja ringmajanduse põhimõtete sisseviimine Tallinna Tehnikaülikooli õppeainetesse“. Projekti raames on kogutud ja kaardistatud 213 terminit. 

Tehnilise keele arendajate üks olulisemaid tööriistu on andmebaas Ekilex, kuhu on sisestatud juba 99 terminit valdkondadest, nagu ringmajanduslikud ärimudelid, jäätmed ressursiks ja olelusringi hindamine. Samuti on  terminid kõigile kättesaadavad Sõnaveebi sõnastikus, kus saab erinevate terminite ja nende tähendustega tutvuda. 

Eesti oskuskeele arendamine on hädavajalik, et tagada valdkonna areng ja aidata kaasa teadlikkuse tõusule nii kõrghariduse valdkonnas kui ühiskonnas laiemalt. Lisaks soodustab see rahvusvahelist koostööd ja aitab populariseerida terminitööd laiemalt.

Plamus rõhutab, et kvaliteetse ja ajakohase terminibaasi olemasolu ei ole ainult haridus- ja teadusvaldkonna küsimus, vaid oluline ka ettevõtetele ja ametiasutustele, kes vajavad rohepöörde ja ringmajanduse mõistete ühtset käsitlust. 

Loe lähemalt Trialoogist