Tallinna Tehnikaülikool

7. aprillil külastas Eesti Mereakadeemiat maailmarändur, solopurjetaja ja Eesti merenduse elav legend Uku Randmaa, et rääkida tudengitele oma erakordsest teekonnast – purjetamisest üksinda ümber maailma.

Uku Randmaa on esimene eestlane, kes on üksinda ümber maailma purjetanud. Tema teekond algas Tallinnast ning viis ümber Islandi, Kanaari ja Roheneemesaartelt üle Atlandi ookeani Panama kanalisse, sealt edasi üle Vaikse ookeani Fidži ja Austraalia põhjatipu kaudu India ookeanile, kuni lõpuks sai ring Cape of Good Hope’i juures täis. Hiljem osales ta maailmas tunnustatud Golden Globe Race’il, kus ta purjetas ilma ühegi peatuse ja kõrvalise abita ümber kolme kuulsa neeme – Cape of Good Hope’i, Cape Leeuwini ja Cape Horni – saavutades auväärse 3. koha. 

Inspiratsiooni purjetamiseks sai Uku juba lapsepõlves Francis Chichesteri raamatust "Üksinda ümber maailma" (Gipsy Moth Circles the World). Chichesterist sai 1966–67 esimesena inimene, kes purjetas üksinda ümber maailma vaid ühe peatusega. Tema teekond andis tõuke 1968. aastal toimunud Sunday Times Golden Globe Race’i korraldamiseks – maailma esimeseks katkematu ja peatusteta ümbermaailmareisiks üksinda purjetades. See võistlus on siiani üks suurimaid katsumusi meresõidu ajaloos.

Loengus rääkis Uku Randmaa tudengitele:

  • kuidas ümber maailma purjetamine aitab mõista maailma mastaape;

  • kuidas kavandada aastapikkust reisi, arvestades tsükloneid ja ilmastikuolusid;

  • miks torme ei tohi karta, kuid neid tuleb austada;

  • millised kursused ja teadmised on vajalikud enne sellist reisi;

  • miks peaksid tulevased laevajuhid oskama hinnata ka purjetamist.

Uku Randmaa kohtumine tudengitega oli sügavalt inspireeriv – ehe meenutus sellest, et meremehe kutse ei piirdu ainult tehnoloogia ja navigatsiooniga, vaid hõlmab ka vaprust, visadust ja südikust unistuste poole liikumisel.