28. aprillil tähistatakse üle maailma tööohutuse ja töötervishoiu päeva. Selle puhul soovime juhtida tähelepanu vaimse tervisega seotud ohuteguritele töökeskkonnas ning kutsume kõiki mõtlema sellele, kui oluline on märgata ja ennetada vaimse tervise riske töökeskkonnas – just siin, Eestis.
TalTech ärikorralduse instituudi teadlased osalevad Euroopa Liidu projektis PSYR-IR, mille eesmärk on uurida, kuidas psühhosotsiaalsete riskidega – näiteks stress, läbipõlemine ja emotsionaalne pinge – Eestis tegelikult tegeletakse. Projekti esimeses etapis analüüsisime varasemaid uuringuid ning selgus, et vaimse tervise riskid jäävad Eestis sageli tahaplaanile.
Raportist selgub muu hulgas, et tööintensiivsus on viimastel aastatel märgatavalt kasvanud – 2021. aasta andmetel kogeb ligi kolmandik Eesti töötajatest suurt töökiirust ja ajasurvet. Samuti selgus, et töötajate kaasamine vaimse tervise riskide hindamisse on endiselt madal, nii meil kui ka paljudes teistes Euroopa riikides. Eriti vähe pööratakse psühhosotsiaalsetele riskidele tähelepanu valdkondades, kus fookus on pigem füüsilistel ohtudel – näiteks ehituses ja tootmises. Seal jäävad stress, suur töökoormus ja emotsionaalne pinge sageli tahaplaanile.
Kui soovid rohkem teada PSYR-IR projektist ja selle tulemustest, loe lisa PSYR-IR projekti kodulehelt.
Sinu arvamus loeb!
Et mõista paremini, kuidas töötajad ise vaimse tervise riske tajuvad, viime praegu läbi küsitluse ehitus- ja tööstusettevõtete töötajate seas (näiteks metalli-, puidu- ja masinatööstus). Kui töötad mõnes neist valdkondadest, siis palun võta hetk ja vasta meie küsitlusele. Sinu panus aitab muuta töökeskkonnad turvalisemaks ja toetavamaks.
👉 Kui töötad ehitus-, metalli-, puidu- või masinatööstuses, aita kaasa ja vasta meie küsitlusele – sinu arvamus on väga oluline! Vasta siin.
Väike soovitus tänasesse päeva
Tööandjana küsi oma töötajatelt, kuidas neil päriselt läheb. Töötajana küsi kolleegilt, kuidas tal päriselt läheb. Vaimse tervise toetamine algab kuulamisest, märkamisest ja hoolimisest.