ITL-i Ustus Aguri stipendiumi pälvinud tarkvarateaduse instituudi doktorandi uurimistöö aitab tehisintellekti toel diagnoosida varases staadiumis Parkinsoni tõbe.
Haridus- ja Noorteamet ning Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liit (ITL) kuulutasid välja Ustus Aguri nimelise stipendiumi saaja. IKT-sektori kõrgeima tunnustuse doktoriõppe valdkonnas ja 5000 euro suuruse stipendiumi pälvis Tallinna Tehnikaülikooli (TalTech) doktorant Elli Valla.
Valla on TalTechi info- ja kommunikatsioonitehnoloogia eriala doktorant, kelle doktoritöö teema on „Tehisintellekti rakendamine inimese peenmotoorika kinemaatika analüüsis Parkinsoni tõve diagnoosimiseks“. Doktoritöö juhendajad on TalTechi tarkvarateaduste instituudi professor Sven Nõmm ning Tallinna Ülikooli kultuuri- ja neuropsühholoogia professor Aaro Toomela.
Uurimistöö käigus töötas stipendaat välja tehisintellektil põhinevad diagnostikarakendused, mis aitavad lahendada terviseandmete puudulikkuse probleemi. Tulemuseks on masinõppemudelid, mis suudavad tuvastada Parkinsoni tõve sümptomeid peenmotoorika peenetest mustritest, aidates patsientidel alustada õigeaegset ravi ja toetades elukvaliteedi parandamist.
Valla sõnul ulatub uurimistöö mõju riigipiiridest kaugemale: „Väljatöötatud nutitelefonirakendust ja masinõppemudeleid saab kohandada rahvusvaheliseks kasutamiseks, positsioneerides Eesti innovatsiooni keskuseks, mis viib digitaalse tervishoiu edusammud globaalsele tasandile. Kohalikul tasandil tugevdavad need uuendused Eesti tervishoiusüsteemi vastupanuvõimet ja aitavad paremini toime tulla vananeva rahvastiku väljakutsetega,” lisab ta.
ITLi juhatuse liige Ivo Lasn tõdeb, et kui enamasti on räägitud, kuidas tehisintellekt aitab meil kiiremini leida vastuseid erinevatele küsimustele, siis tõeline AI väärtus peitub masina võimes inimesest tuhandeid kordi kiiremini andmeid analüüsida ning nende põhjal järeldusi teha. “Tervishoius, kus analüüside tegemine on aeganõudev ja meditsiinipersonalist on kõikjal puudus, annab masinõppel põhinevate abivahendite kasutamine väga suure efekti. Ühelt poolt hoiame arstide aega kokku ja teisalt on haiguste ennetamine ning nende varajases staadiumis ravimine kordades odavam, mõjutades vähem ka patsiendi igapäevaelu. Stipendiaat otsibki oma doktoritöös uuenduslikke tehnoloogilisi lahendusi neuroloogilise haiguse ennetavaks tuvastamiseks, et arstid saaksid juba varakult haiguse kulgu sekkuda,” sõnas Lasn. Ta lisas et stipendiumiga soovitakse innustada noori doktoriõppesse edasi suunduma, kus nad saavad oma teadustöödega uusi tehnoloogiad luua, mida saaks edasi arendamise korral reaalselt kasutusele võtta.
Harno IT Akadeemia programmijuht Signe Ambre lisab, et konkurss toob igal aastal välja olulisi IT-ga seonduvaid uurimisteemasid: „Selleaastasel konkursil oli väga kõrge tase, kandidaatide uurimistööd otsivad lahendusi mitmetele probleemidele, mis on ka ühiskonnas olulistena üleval, näiteks küberturvalisus ja IT turvariskid laiemalt, IT-võimaluste kasutamine õppetöö läbiviimisel ja inimeste tervis.“
ITLi Ustus Aguri nimeline stipendium on mõeldud avalik-õigusliku ülikooli doktorandi õpingute toetamiseks, kelle doktoritöö teema on seotud kitsamalt info- ja kommunikatsioonitehnoloogia (IKT) valdkonnaga või käsitleb laiemalt IKT kasutamist teises valdkonnas.
Stipendiumit antakse välja alates 2003. aastast.
Tehnikateadlane ja informaatik Ustus Agur oli Eesti infoühiskonna teerajaja, kes pani aluse ka Eesti IT-oskussõnavarale. Temanimelise stipendiumiga tunnustavad ITL ja HARNO teadlase silmapaistvat panust Eesti infoühiskonna arengusse.
Stipendium antakse välja IT Akadeemia (ITA) programmi raames. ITA on Eesti riigi, ülikoolide, kutsekoolide ja IKT sektori ettevõtete koostööprogramm IKT kutse- ja kõrghariduse kvaliteedi ning konkurentsivõime tõstmiseks, vajaliku tööjõuressursi tagamiseks ja valdkonna teaduse arendamiseks.
IT Akadeemia programmi ja tegevusi koordineerib HARNO.