Matteo Chiesa on Materjali- ja keskkonnatehnoloogia instituudi keemiliste kiletehnoloogiate teaduslabori sihtrahastusega professor alates 1. septembrist. Professuuri rahastab Euroopa Komisjon Horisont 2020 ERA-Chair programmi projektiga „ERA-Chair holder on emerging next generation“ – 952509-5GSOLAR.
Palun tutvusta ennast.
Olen materjaliteadlane, kes tegeleb selliste tehnoloogiate loomise ja rakendamisega, mis on vajalikud praeguse energiasüsteemi kohandamiseks jätkusuutlikumaks, konkurentsivõimelisemaks ja turvalisemaks. Minu töö on mõista materjalide makroskoopilist funktsionaalsust reguleerivate aatomite ja nanomõõtmete koosmõjusid, eesmärgiga kujundada nanomaterjale energiarakenduseks, pöörates erilist tähelepanu päikeseenergia muundamise ja salvestamise süsteemidele.
Milliseid teadmisi ja kogemusi TalTechi kaasa tood?
Lisaks akadeemilisele kogemusele erinevates kultuurilistes ökosüsteemides toon kaasa tööstussektori kogemused energeetikavaldkonnas, kus olen osalenud fotogalvaaniliste projektide elluviimises, lubades elektrit rekordiliselt madalate hindadega.
Mida tahad TalTechis professorina korda saata?
TalTechis liitusin väga dünaamilise, kõrgelt teadliku ja hästi organiseeritud materjaliteadlaste meeskonnaga, kelle nähtavust saab tugevdada, kommertsialiseerides edukalt ühe paljudest ideedest, millega meeskond on viimastel aastatel töötanud. Lõppkokkuvõttes täidaks minu ambitsioonid eduka tehnoloogia käivitamise ettevõtte loomine, mis suudab pakkuda lahendusi, mis põhinevad olulistel teaduslikel või tehnilistel väljakutsetel, millega meeskond on tegelenud.
Üks üllatus, mis TalTechis töötamise ajal on olnud?
Naudin jalgrattasõitu läbi toreda Eesti metsa tööle ja tagasi, see aitab mõtteid klaarida. Üllatav on see, et kontori aknast paistavad puud, nii et mul on isegi kontoris olles tunne, et olen metsa lähedal.