Tallinna Tehnikaülikool

Reedel, 18. oktoobril avab Tallinnas uksed interaktiivne näitus “Mineraalid-superstaarid! Maa alt koju”, mis toob Eestisse peaaegu 100 maavara üle kogu maailma. Näitus annab praegusel keskkonnateadlikul ajal ülevaate sellest, kui palju me igapäevaselt kasutame esemeid, mille tootmiseks tuleb maapõuest materjale välja tuua. 

Maavarade näituse boksi ehitamine

Tallinna Tehnikaülikooli (TalTech) mäendusprofessori Michael Hitchi sõnul saavad külastajad näitusel teada, kui palju inimesed igapäevaselt kasutavad ja tarbivad esemeid, mille tootmiseks tuleb materjale välja tuua maapõuest. “Maavarad ümbritsevad meid kõikjal. Hommikul äratab meid esimese asjana mobiiltelefon, mis sisaldab umbes 72 maavara ja haruldast muldmetalli. Praed hommikul muna roostevabast terasest pannil, mis on pärit Brasiiliast. Pesed hambaid pastaga, mis sisaldab Argentiina päritolu fluoriidi ja sõidad tööle autoga, mille tegemiseks on kasutatud rohkelt eri maavarasid,” kirjeldas Hitch. Näitusel saab näha ja katsuda metallitoormeid ja mineraale viiest maailmajaost, sh näiteks terase tooret hematiiti, värvilisi fluoriidikristalle, aga ka tänases tehnoloogias asendamatu elemendi vase eriilmelisi maakmineraale.

Vaata galeriid

Näituse ühe eestvedaja, Tallinna Tehnikaülikooli geoloogia instituudi dotsendi Veiko Karu sõnul on tal hea meel, et valmimas on näitus, mis pakub eeskätt kooliõpilastele avastamisrõõmu maateadustest. “Viie riigi teadlased panid seljad kokku, et luua tõeliselt kaasahaarav näitus maavaradest, mis paneb noori ehk rohkem mõtlema elukutsevalikul geoloogi või mäeinseneri erialale,” avaldas Karu lootust ning kinnitas, et geoloogide ja mäeinseneride järgi on suur nõudlus nii Eestis kui teistes riikides. 

Kui muidu saab näitustel mineraale vaadata klaasi tagant, siis sellel näitusel  saab eksponaate lähedalt oma silmaga näha ja katsuda. Näitusel saavad külastajad vastuseid küsimustele, kuidas universum ja metallid tekkisid või milline on metallide teekond alates suurest paugust kuni tänapäevani, mil neist on saanud tsivilisatsiooni alus. 

Näituse on loonud viie riigi kõrgkoolid ja teadusasutused: Lorraine’i Ülikool Prantsusmaalt, FCT-Universidade Nova de Lisboa Portugalist, Tšehhi Geoloogiateenistus, Oulu Ülikool Soomest ning TalTechi muuseum ja geoloogia instituut. 

Näitus on T1 Mall of Tallinnas 18. oktoobrist 5. jaanuarini, kust läheb väljapanek Tallinna Tehnikaülikooli ning seejärel teistesse Euroopa riikidesse. Tasuta näitus on mõeldud eeskätt lastele ja noortele vanuses 8–17 aastat, kuid palju põnevat leidub ka teistele külastajatele.

Näituse loomist rahastab Euroopa Innovatsiooni- ja Tehnoloogiainstituudi (EIT) toormaterjalide innovatsioonivõrgustik EIT Raw Materials Euroopa projekti TravelEx raames, mille eesmärk on tõsta teadlikkust maavaradest ja nende väärtusest.

TalTechi geoloogia instituut kuulub Tallinna Tehnikaülikooli loodusteaduskonda, ühendab loodusteadused ja inseneriõppe ning koolitab mäetööstuse spetsialiste. Samuti uurivad instituudi teadlased, milliseid toormeid Eesti tulevikus vajab ning millised on parimad tehnoloogiad nende kaevandamiseks.

Fotod ja video näituse ehitamisest: https://bit.ly/2noAnOS

Lisainfo:
TalTechi geoloogia instituut
geo@taltech.ee
+372 51 21 131

Laeb infot...