Tallinna Tehnikaülikool

Geoloogia instituudis algab Euroopa Liidu Horisont projekt REMHub, mis loob üleeuroopalises koostöös innovatsioonikeskuse haruldaste muldmetallide (REE) ja magnetite teadus- ja arendustegevuse ning seotud teenuste edendamiseks. Projektis osaleb geoloogia instituudi maavarade ja rakendusgeoloogia uurimisrühm, kelle rolliks on integreeritud mikro- ja andmeanalüüsi metoodika arendamine madalakvaliteediliste REE-maakide ja nende saaduste väärindamiseks.

hand holding a small rock
REMHub projekt arendab üleeuroopalist haruldaste muldmetallide ja püsimagnetite innovatsioonikeskust. Foto: Phawat/Shutterstock

Haruldased muldmetallid ja neid sisaldavad püsimagnetid mängivad olulist rolli taastuvenergeetikale ülemineku edendamisel ja Euroopa roheleppe eesmärkide saavutamisel. Kuigi EL sõltub täna suuresti impordist mõnest riigist (umbes 90% REE-dest tuleb väljastpoolt EL-i), pakuvad tulevikusihid võimaluse arendada Euroopa-sisest oskusteavet ja algatada strateegilisi partnerlusi haruldaste muldmetallide töötlemiseks. Nende võimekuste tugevdamine on võtmetähtsusega ka ambitsioonikate kestlikkuse eesmärkide saavutamisel.

REE-de ringlussevõtt on endiselt suureks väljakutseks, sest praegused taaskasutusmäärad on alla 5% ja kasutatavate eraldamisprotsesside kestlikkus nõuab parendamist. Need väljakutsed pakuvad aga märkimisväärset potentsiaali innovatsiooniks ja kasvuks. Et nõudlus REE-de järele prognoositult kasvab, ajendatuna nende kasutamisest elektrisõidukites, tuulikute mootorites ja puhta vesiniku elektrolüüserites, on täna võimalus hüppeliselt suurendada pingutusi nende ringlussevõtuks ja luua jätkusuutlikumaid eraldamisprotsesse. 

Projekti eesmärgid ja arendusvaldkonnad

REMHub arendab, testib ja piloteerib uusi tehnoloogiaid haruldaste muldmetallide uurimiseks ja esmaseks tootmiseks ning nende kõrvalvoogude kasutuselevõtuks, et suurendada REE-de ja püsimagnetite varustuskindlust EL-is. Lisaks arendab projekt Re-X (ringlussevõtt, taaskasutus, renoveerimine ja ümberpaigutamine) tehnoloogiaid haruldaste muldmetallide jaoks eluea lõpus olevatest toodetest, sealhulgas tegeletakse näiteks elektriseadmete disainiga, et hõlbustada püsimagnetite ringlussevõttu. Projekt kaasab ka vajalikke sidusrühmi, et arendada REE väärtusahelaid EL-is. Innovatsioonikeskus tagab, et projekti raames välja töötatud uued tehnoloogiad kommertsialiseeritakse ja neid pakutakse tulevikus teenustena keskuse digitaalse platvormi kaudu.

Projekti kommunikatsioonitegevustega kaasatakse avalikkust ja erinevaid sidusrühmi, luuakse usaldust ja tõstetakse teadlikkust REE-de tähtsusest. Need tegevused on suunatud ka oluliste võimekuste loomisele EL-is. Keskuse fookuste hulka kuuluvad ka REE-de ja neid sisaldavate magnetite tulevikkuvaatavad hankimisviisid ning väärtusahelad, sealhulgas uuenduslikud lahendused toormete ja toodete jälgitavuses, digitaalsed kaksikud ja digitaalsed passid. Projekti kaasatud partnerid katavad kogu REE väärtusahelat, alates maavarade uuringutest ja töötlemisest kuni metallide ja magnetite tootmise ning ringlussevõtuni.

Projekt lähtub ohutu ja kestliku disainiraamistikku (SSbD) kontseptsioonist kasutades Re-X lähenemisviisi, mis seab esikohale ringlussevõtu, taaskasutuse, renoveerimise ja ümberpaigutamise, ühendades samal ajal lihtsa demonteerimise ja ringlussevõtu funktsioonid. REMHub suurendab oluliselt haruldaste muldmetallide varustuskindlust EL-is. Digitaalse innovatsioonikeskuse toel hoogustab see tehnoloogiate ja teenuste arendamist, võimaldades kiiremat ja lihtsamat turule sisenemist. Projekti lõpuks on tulevastel huvigruppidel ja seotud organisatsioonidel lihtsam juurdepääs jätkusuutlikult arendatud REE ekspertteenustele EL-is.

Projekt algab 2024. aasta oktoobri alguses ja kestab neli aastat. Projekti konsortsium koosneb 24 partnerist kuuest riigist: Soome, Eesti, Hispaania, Iirimaa, Sloveenia ja Itaalia. Projekti ettevalmistust juhtis Soome organisatsioon CLIC Innovation, kes tegevusi ka koordineerib. Projekti hinnanguline kogumaht on 18 miljonit eurot, millest 16 miljonit eurot on EL-i rahastus. EL-i Horisont “Vastupidavad väärtusahelad” rahastusinstrument toetab Euroopa jätkusuutliku arengu väärtusahelate projekte.