Rahvusvaheliselt tunnustatud osakestefüüsik ja sariettevõtja Graham Boyd kõneleb TalTechile antud lühikeses videointervjuus uuest majandussüsteemist, kus ettevõtete juhtimisse tuleb kaasata kõik huvigrupid, mitte ainult investorid, ja kasvatada kõiki kapitali liike.

Graham Boyd

Boyd leiab, et ettevõtete loomisel on oluline nii koostöö kui ka konkurents, mida juhivad tihedas ühistöös kõik huvigrupid, mitte ainult investorid. „Ettevõtted peaksid kasvatama kõiki kapitali liike, võttes sealjuures arvesse füüsika-, matemaatika- ja bioloogiaseadusi,“ usub ta. Vaadates ajalukku toob Boyd aga välja uue mudeli ning Hansa Liidu linnade gildide süsteemi sarnased jooned ning illustreerib oma väiteid ka värvika näitega Procter & Gamble’i pikaajalisest majandusedust.

Graham Boyd esines hiljuti TalTechi tulevikukapitali ja uusi majandussüsteeme käsitlenud avalikul loengul koos innovatsiooni rahastaja ja molekulaarbioloogi Killu Tõugu Sanborni ning visionäärist strateegi ja ettevõtete asutaja Jordan Nicholas Sukutiga. Kõne alla võeti muu hulgas kapitali kasvu keemispunkt, aga ka vajadus muuta ettevõtlust ja kapitali liikumist, valitsemissüsteeme ja ühiskonda.

Vaata ka fotogaleriid loengust.

Kahetunnine loeng, mida modereeris Tallinna Tehnikaülikooli teadusprorektor Maarja Kruusmaa, on ka järelvaadatav.