Selle aasta loengukonkursil „Teadus 3 minutiga“ selgusid reedel, 3. veebruaril toimunud finaal-galal viis võitjat. Põhjust on rõõmustamiseks, sest võitjate seas oli koguni kaks TalTechi noort teadlast: Annette Miller ja Martin Sarap.
Finaali jõudnud 15 noorteadlase seas oli kokku kolm TalTechi esindajat - lisaks Millerile ja Sarapile osales finaalis ka hiljuti doktorikraadi kaitsnud Hans Tiismus. Silmapaistev oli konkurss ka seepärast, et võitjatest enamik (neli) olid naised.
Keemia ja biotehnoloogia instituudi orgaanilise sünteesi doktorant Annette Millerile tõi võidu teema, mis kõnetab paljusid noori emasid - kuidas muuta tuleviku piimasegud sama täisväärtuslikuks kui rinnapiim? Vastus peitub prebiootiliste suhkrute sünteesis. Elektroenergeetika ja mehhatroonika instituudi doktorant-nooremteadur Martin Sarap, kes tegeleb igapäevatöös kihtlisandustehnoloogia ehk 3D-printimisega, oskas žüriile lihtsalt ja mõjusalt selgitada, milline on efektiivseim viis elektrimasinate jahutamiseks. Ka TalTechi kolmas finaali jõudnud noor teadlane Hans Tiismus rääkis 3D-printimise avaratest võimalustest seoses elektrimootoritega.
Lisaks TalTechi kahele teadlasele valiti viie parima hulka ka üks noor teadlane Tartu ülikoolist (Kertu Liis Krigul), üks Tallinna ülikoolist (Madli Raudkivi) ja üks tervise arengu instituudist (Keiu Paapsi).
Teaduste akadeemia president Tarmo Soomere tunnustas žürii otsust välja kuulutades võistlejate ühtlaselt kõrget taset (loe konkursi kohta edasi SIIT). Žüriisse kuulusid teaduste akadeemia president Tarmo Soomere, riigikogu liige Yoko Alender, teatrijuht ja lavastaja Peeter Jalakas, ajakirjanik Tuuli Jõesaar, ettevõtja Kristel Kruustük ning kirjanik Karl Martin Sinijärv.
Järgneva paari kuu jooksul tehakse viie võitja loengutest videoklipid, mida näidatakse kevadhooajal Eesti Televisiooni saates „Terevisioon“ ja Novaatoris. Viimases saavad vaatajad valida ka oma lemmiku.
Loengukonkursi „Teadus 3 minutiga“ peamine eesmärk on pakkuda noortele teadlastele praktilist kogemust avalikkuse ees esinemiseks ja oma teadustöö tutvustamiseks, mh edendada eestikeelset teaduskommunikatsiooni. Seitsmendat korda toimuva konkursi koostööpartner on Eesti rahvusringhääling ning seda rahastab ELi Regionaalarengu fond Eesti teadusagentuuri Teame+ programmist.