Tallinna Tehnikaülikool

Kui 2022. aasta arvamusfestivalil keskendusid Tallinna Tehnikaülikooli teadlased sõja ja energiakriisi taustal energiasõltumatu Eesti võimalikkusele, siis sel aastal 11.-12. augustil Paides toimuval sündmusel võtavad meie teadlased sõna rohepöörde ja -majanduse, tehisintellekti, tervishoiu ning üldisemalt tuleviku teemadel.

arvamusfestival 2022 TalTechi teadlased
Arvamusfestival 2022 oli selline! TalTechi arutelu juhtis professor Ivo Palu (paremal), vestlusringis vasakult Allan Niidu, Maarja Grossberg-Kuusk, Reeli Kuhi-Thalfeldt, Innar Liiv ja Martin Jaanus.

Reedel, 11. augustil kell 14.00 arutleb tehisintellekti ohtudest ja võimalustest tervishoius TalTechi doktorant-nooremteadur Elli Valla. Teada on, et tervishoius kasvavad kulud tuludest kiiremini, kuid kulude kokkuhoidu lubavate uute tehnoloogiate kasutuselevõtuga Eesti silma ei paista. Tehisintellekti kiire areng tekitab nii patsientides kui tehnoloogiafirmades uusi ootusi. Kas ja kuidas oleks võimalik seda turvaliselt arstide, õdede ja patsientide ellu tuua?

Sama päeva õhtupoolikul (kell 16.00) jagab arutelul „Kuidas me Eestis ehitame järgmised 20 aastat?“ omi teadmisi ja mõtteid akadeemik Jarek Kurnitski. Nimelt valmis aprillis mahukas dokument „Rohetiigri Ehituse teekaart 2040“ keskkonnahoidlikust ehitamisest, renoveerimisest ja avaliku ruumi loomisest. Selle koostamisest võttis osa ligi 50 praktikut, eksperti ja teadlast. Mis Eestit siis ees ootab?

Laupäeval, 12. augusti hommikul kell 10 algavat arutelu „Uued tuuled kogukonna kaasamisel“ juhib TalTechi teadur Peeter Vihma. Arutletakse, kas kogukondade kaasamiseks on 2023. aastal uusi meetodeid või tehnoloogilisi vahendeid-tööriistu või toimub kõik samamoodi nagu varem, et tuleme kokku, teeme süüa, tantsime ja laulame ning seejärel vaatame, kas teeme midagi veel.

Keskpäeval toimuval arutelul „Kuidas mõõta heaolu (ilma SKP-ta)?“ osaleb TalTechi külalisprofessor, Eesti Panga ökonomist Tairi Rõõm. Nimelt tõdevad vestlusringi algatajad, et oleme Eestis endiselt kinni kitsas majandusvaates ja kasvuihaluses, samas kui paljudes teistes riikides tähtsustakse ka riigivalitsemises keskkonna kerksust ja inimeste heaolu. Tutvustamisele tulevad maailmas kasutusel olevad heaolumõõdikud koos küsimusega, milline neist võiks Eestile sobida.

Kell 16 algab arutelu, mis peaks köitma kõiki, kes valutavad südant tuleviku, jätkusuutliku majanduse, keskkonnahoiu ja ka praeguse raiskamise pärast. „Ringbiomajandus – roheülemineku võimaldaja ja Eesti tulevikumajanduse alus“ püüab analüüsida, mis on Eesti trumbid ringbiomajanduses ja kus saaksime Euroopas ja miks mitte ka maailmas unikaalsed olla? Kuidas Eesti digitiigri kõrvale biotiiger kasvatada? Mis on üldse ringbiomajanduses võimalik? Mis on erinevate osaliste roll rohelise tuleviku kujundamisel? Oma arvamuse ja visiooni avaldab TalTechi kaasprofessor, Äio tech OÜ kaasasutaja Petri-Jaan Lahtvee

12. augusti õhtul kell 18.00 saab kaasa elada TalTechi õppejõu Aive Pevkuri juhitud väärtusväitlusele. Väideldakse poliitkultuuri teemadel, selgitamaks, miks usaldus poliitikuid koondavate ühenduste (erakonnad, riigikogu, valitsus) vastu nõnda vaevaliselt kasvutrendi ilmutab ning seeläbi ühiskonda lõhestab. Kuidas taastada vastandumis- ja ründamistaktikate kõrval väärtused, mis tõstavad usaldust ning aitavad au sees hoida poliitikas osalemist? Kokku saavad poliitikud valitsusliidust ja opositsioonist, eksperdid ja publik, et pakkuda nendele probleemidele lahendusi.

Rohkem infot leiab Arvamusfestival 2023 kodulehelt.

Vaata TalTechi teadlaste eelmise aasta esinemist SIIT.