Tallinna Tehnikaülikool

Vabariigi Valitsus andis välja eelmise nelja aasta jooksul valminud ja avaldatud parimate teadustööde eest preemiad. 

Tõnis Timmusk pälvis preemia keemia ja molekulaarbioloogia alal teadustöö „Neuraalse aktiivsusega reguleeritud geeniekspressiooni mehhanismid“ eest.

Tallinna Tehnikaülikooli keemia ja biotehnoloogia instituudi molekulaarbioloogia professor Tõnis Timmuskile anti preemia keemia ja molekulaarbioloogia alal tööde tsükli “Neuraalse aktiivsusega reguleeritud geeniekspressiooni mehhanismid” eest. Närvirakkude küpsemist, nende arvu ja omavahelist suhtlemist mõjutavate molekulaarsete signaaliradade ja seda vahendavate ainete nagu neurotransmitterite ja neurotroofsete tegurite toime detailsem mõistmine on võti närvisüsteemi toimimise arusaamiseks ja ka mitmete neurodegeneratiivsete ja psühhiaatriliste haiguste raviks. Tööde tsükkel analüüsib närvirakkude ülesandeid „juhendavate“ neurotrofiini BDNF ja transkriptsiooniteguri TCF4 geenide toimemehhanisme. Tulemused avavad uusi võimalusi uute närvisüsteemi mõjutavate ravimite ja ravimeetodite arendamiseks. 2008. a pälvis Timmusk riigi teaduspreemia – preemia arstiteaduse valdkonnas: närvisüsteemi haiguste molekulaarsetest mehhanismidest ning 2010 tunnustati teda Eesti Vabariigi Valgetähe IV klassi teenetemärgiga.

Marina Trapido (kollektiivi juht), Niina DulovaMarina Kritševskaja ja Sergei Preis pälvisid aastapreemia tehnikateaduste alal teadustöö „Süvaoksüdatsiooni tehnoloogiate arendamine kaasaegsete keskkonnaprobleemide lahendamiseks: tugevalt saastatud tööstusreovetest mikrosaasteaineteni õhus ja vees“ eest.

Marina Trapido (kollektiivi juht, TalTechi materjali- ja keskkonnatehnoloogia instituudi professor), vanemteadur Niina Dulova, vanemlektor Marina Kritševskaja, professor Sergei Preis said preemia tehnikateaduste alal tööde tsükli “Süvaoksüdatsiooni tehnoloogiate arendamine kaasaegsete keskkonnaprobleemide lahendamiseks: tugevalt saastatud tööstusreovetest mikrosaasteaineteni õhus ja vees” eest. Kollektiiv töötas välja uued õhu ja vee puhastusprotsessid laialt levinud raskesti biolagunevate mikrosaastainete nagu ravimid, pestitsiidid või sünteetilised värvained lagundamiseks kasutades süvaoksüdatsiooni. Sünteesiti uus nanokristalliline katalüsaator. Mõned puhastusprotsessid muudeti jäätmevabaks ning tänu reovete toksilisuse vähendamisele kujunes bioloogiline puhastus senisest efektiivsemaks. 2001. aastal sai riigi teaduspreemia tehnikateaduste valdkonnas Sergei Preis, Marina Trapido kollektiivi koosseisus: „Täiustatud oksüdatsioon protsessid loodusvee varude kaitseks ja vee säästvaks kasutamiseks.“

Uudise allikas: Haridus- ja Teadusministeerium

Rakenduskeemia ja biotehnoloogia ning keemia ja keskkonnakaitse tehnoloogia magistriõppe erialadele saab sisse astuda juba täna, vastuvõtuinfo on SIIN.

Laeb infot...