Tallinna Tehnikaülikool

Esmakordselt veebis toimunud maateaduste olümpiaadi neli parimat gümnasisti õpivad Tallinna Reaalkoolis, Gustav Adolfi Gümnaasiumis ja Põlva Gümnaasiumis. Võitjaid ootab augustis ees osalemine rahvusvahelisel olümpiaadil ja sõltuvalt piirangute leevendamisest võib kahele neist avaneda võimalus osaleda Euroopa geoloogilisel ekspeditsioonil, sealhulgas Alpi mäestikus.

Üleriigilisel maateaduste teadmiste mõõduvõtul sai tulemuse kirja 39 õpilast. Esikoha vääriliseks hinnati seekord neli õpilast: Mihkel Jakobson Tallinna Reaalkooli 11. klassist, Geteli Hanni Põlva Gümnaasiumi 10. klassist, Anna Milena Linder Gustav Adolfi Gümnaasiumi 10. klassist ja Gregor Ludvig Kikas Tallinna Reaalkooli 10. klassist. 

TalTechi olümpiaadikooli projektijuhi Päivo Simsoni sõnul oli õpilaste tase sel aastal üllatavalt hea, eriti arvestades, et tavapärane õppetöö on kriisi tõttu olnud tugevalt häiritud. “Uut tüüpi ülesandena oli selle aasta virtuaalsel olümpiaadil nn andmekaeve ülesanne, kus õpilased pidid internetti kasutades etteantud teemal iseseisvat uurimistööd tegema ja ettekande koostama. Siin ilmnesid õpilaste vahel üsna suured erinevused. Paljud langesid selle lõksu, et üritasid nö jõumeetodil Google’ist vastuseid välja pigistada, külastades pooleteist tunni jooksul umbes 300 lehekülge. Selline lähenemisviis ei ole aga kuigi efektiivne. Palju produktiivsemad olid need, kes püsisid pigem ülesandes etteantud lehekülgede raames, õppisid esitatud andmestikku tundma, töötlesid seda ning fokusseerusid esitatud küsimustele,” selgitas Simson võistluse osa, mis tugines õpilase iseseisva töö oskusel ning oskusel eristada olulist mitteolulisest. 

Olümpiaadi žürii esimees ja TalTechi geoloogia instituudi professor Alvar Soesoo tõdeb, et maateadused sisaldavad oma olemuselt väga olulist praktilist komponenti. “Kahjuks on virtuaalsete vahenditega võimalik vaid osaliselt praktilisi tegevusi ja oskusi hinnata, aga ka selles osas üldjuhul saime paremaid tulemusi kui oodata julgesime,” rääkis Soesoo ning kinnitas, et 25.-30. augustil toimuv rahvusvaheline olümpiaad toimub samuti virtuaalselt, kus olulise individuaalse osa moodustab andmekaeve (Data Mining) nagu õpilased seda just praktiseerida said. “Rahvusvahelisel olümpiaadil on meie parimatel võimalus nii oma rahvusmeeskonna kui rahvusvahelise segameeskonna koosseisus osa võtta ka mitmetest mitmepäevastest ülesannetest,” lisas Soesoo.  

Geoloogia instituut on pakkunud olümpiaadi kahele esimesele välja võimaluse osaleda instituudi geoloogilisel ekspeditsioonil Euroopas, mis esialgu oli planeeritud juulisse. Täpne toimumisaeg sõltub nii Eesti kui Euroopa riikide piirangutest sel suvel. Ekspeditsiooni käigus külastatakse mitmeid geoloogiliselt huvitavaid piirkondi, sealhulgas Alpi mägesid. Parimad olümpiaadil osalenud 11. ja 12. klasside õpilased saavad ka konkursiväliselt õppekoha Tallinna Tehnikaülikoolis.

17. märtsil TalTechi Moodle´i keskkonnas toimunud olümpiaadile oli registreerunud 57 noort, tulemuse sai kirja 39 õpilast. Vastamisvoorudes keegi välja ei kukkunud ega katkestanud osalemist. Olümpiaadi tulemustega saab lähemalt tutvuda olümpiaadi kodulehel.

Maateaduste olümpiaadi korraldavad Tallinna Tehnikaülikooli olümpiaadikool ja geoloogia instituut.

TalTechi geoloogia instituut kuulub Tallinna Tehnikaülikooli loodusteaduskonda, ühendab loodusteadused ja inseneriõppe ning koolitab mäetööstuse spetsialiste. Samuti uurivad instituudi teadlased, milliseid toormeid Eesti tulevikus vajab ning millised on parimad tehnoloogiad nende kaevandamiseks. Tehnikaülikooli saab sisse astuda juba praegu infosüsteemis SAIS, dokumentide vastuvõtt kestab kuni 6. juulini. 


Lisainfo:
TalTech geoloogia instituut
+372 5121131
geo@taltech.ee