Tallinna Tehnikaülikool

TalTechis e-riigi tehnoloogiate ja teenuste erialal õppiv magistrant, Engel-Mari Mölder, veetis oma vahetussemestri Eindhoveni Tehnikaülikoolis. Nagu ka Tallinna Tehnikaülikool, kuulub Eindhoveni Tehnikaülikool samuti EuroTeQ-i konsortiumisse, koos selliste tipptasemel Euroopa tehnikaülikoolidega nagu Müncheni TehnikaülikoolTaani TehnikaülikoolÉcole PolytechniqueTšehhi Tehnikaülikool.

Eindhoven 1
Maailmas tuntud "stroopwafel" ehk karamelliga vahvel on pärit just Hollandist

Mina olen Engel-Mari - TalTechi magistrant, kes otsustas võtta ette teekonna vahetustudengina Hollandis, Eindhoveni Tehnikaülikoolis (TU/e). Õpin e-riigi tehnoloogiate ja teenuste erialal ning bakalaureuse lõpetasin avaliku halduse ja riigiteaduste erialal. Olin alati soovinud minna välisõppesse, mistõttu Erasmusele mineku võimalus oli minu jaoks ainuõige valik. Erinevaid sihtülikooli variante kaaludes olin otsustanud juba varasemalt Hollandi kasuks, kuna selle kultuuri ja ülikoolielu kohta üleüldiselt olin kuulnud ainult positiivset. TU/e oli mulle varasemalt väga hea mulje jätnud, kuna olin kuulnud selle heast ülikoolilinnast, atmosfäärist ja õppekvaliteedist juba ülikooli peal. 

TalTech ja TU/e kuuluvad EuroTeQ-i partnerülikoolide liitu, millest tulenevalt oli mul ka kindel teadmine, et tegemist on hea ülikooliga. Tänu sellele sain Erasmusele kandideerimisel juba hea eelise EuroTeQi 500€ ühekordse stipendiumi näol, mis mulle ka välja anti. Stipendium toetas mind vahetusõpingutele minnes hästi - sain selle eest juba ühe kuu üüri ära maksta. 

Eindhoven on Hollandi mõistes väiksemapoolne linn, mis asub lõunas. Siin ja mujalgi väga on see tuntud tehnoloogia ja tööstuse poolest. Siin asutati nt. rahvusvaheliselt tuntud ettevõte Philips, mille üle on linnaelanikud äärmiselt uhked. Philips ehitas linna ka Philipsi staadioni, mis on koduks tuntud jalgpalliklubile PSV. Eindhovenis elab umbes 200 000 elanikku ja meenutab Eestiga võrdluses Tartut nii suuruse kui ka tudengilinna atmosfääri poolest. 

Eindhoven asub Euroopa mõistes suurepärases asukohas - läheduses on Belgia ja Saksamaa piirid ja ühenduvus erinevate riikide vahel on väga hea. Poole aasta jooksul jõudsin ära käia Hollandi erinevates linnades ja reisida ka Luksemburgi, Belgiasse ja Saksamaale. Seda võimalust loeksin kindlasti üheks suureks plussiks, kuna päevareise on hästi mugav teha ja selle võrra on juba võimalik majutuse pealt kokku hoida.

TU/e ülikoolilinnak asub väga mugavalt kesklinnas kõigele lähedal. Mina ise elasin ülikoolilinnakust 15 minuti rattasõidu kaugusel ühes majas koos majaomaniku ja teise tudengiga. Majutuse leidmine siin kui ka üldiselt Hollandis on üks suurimaid peavalusid saabuvatele tudengitele, kuna majutuskohti on äärmiselt vähe. Kes vähegi plaanib Hollandisse minna, peaks majutuskoha leidmisega mitu kuud varem alustama.

Eindhoven 2
Hollandis olles peaks kindlasti endale muretsema jalgratta

TU/e õpingute tempo on üksjagu intensiivne, mis on Hollandi ülikoolide puhul ka täiesti tavaline. Ma ise hindaksin koormuse suhteliselt samaks võrreldes õpingutega TalTechis, kuid oli näha, et päris paljud tudengid on enda koduülikoolis harjunud teistsuguse tempoga. TU/e-s on sügis- ja kevadsemestrid kaheks jagatud. Sügissemestril toimus oktoobri lõpp-novembri algus esimene eksamisess ning jaanuari lõpp-veebruari algus teine eksamisess. 

Minu jaoks üllatuslikult üheks ägedaks kogemuseks oli tudengite jaoks tavapärane ülikoolis õppimine. Kui TalTechis olin harjunud, et enamasti õpitakse kodus ja vahetevahel raamatukogus või individuaal- ja rühmatööruumides, siis TU/e-s oli lausa probleeme õppimiseks istekoha leidmisega. Lisaks rahvast täis raamatukogule olid minu sealse instituudi 10-korruselise õppehoone avatud õppimisalad alati tudengeid täis. Mäletan hetke, kuidas esimese eksamisessi ajal oli hommikuti raamatukogu sissepääsu juures lausa järjekord, et parim koht endale krabada. See tekitas omakorda motivatsiooni kaastudengitele sarnaselt veeta aega ülikoolis oma sõpradega ja üheskoos loenguteks või eksamiteks valmistuda.

Lisaks uuele Erasmuse ägedale sõprusgrupile sain kokku puutuda ka sealsete tudengitega oma grupitööde raames, kuna TU/e-s toetatakse õpingute jooksul väga suures osas projektipõhist lähenemist. Minu jaoks oli hästi positiivne saada seeläbi tuttavaks ka kohalikega, kes jagasid mulle oma soovitusi ja nippe ülikooli ning Hollandi elu kohta.

Eindhoven 3

TalTechist mulle tugevalt südamelähedaseks saanud tudengielu on Eindhovenis äärmiselt kirju ja võimalusterohke. Tudengiorganisatsioonide poolt korraldatakse hästi mitmeid üritusi ja pidusid, mitmeid neist kampuse peal. TU/e näol on tegemist väga rahvusvahelise ülikooliga, mistõttu on rahvusvahelistele tudengitele palju võimalusi liituda ja uusi tutvusi sobitada erinevates organisatsioonides. Peale ürituste ja pidutsemise on tudengitele loodud ka hästi soodsad tingimused sportimiseks - ülikooli alla kuulub 38 erinevat sportlikku tudengiorganisatsiooni. Spordialad varieeruvad täiesti seinast seina, alustades populaarsetest squashist ja maahokist ning lõpetades kiiruisutamise ja ratsutamisega. TU/e spordikeskus on hästi suur ja kaasaegne, mis annab tudengitele suurepärase võimaluse enne või pärast kooli käia trennis ära. 

Eindhoven 4
Mina ja minu uued sõbrad

Kokkuvõtvalt saan öelda, et Eindhovenis ja TU/e-s veedetud aeg on kindlasti üks minu elu parimaid. Siinsed inimesed on hästi kaasaegsed ning avatud meelega. Mööda ei saa vaadata tugevast rattasõidukultuurist (sõitsin igapäevaselt keskmiselt 10km maha) ja inimeste väga heast inglise keele oskusest. Võin julgelt väita, et olen oma ülikooli ja vahetusõpingute valikuga  tohutult rahul ja ei kahetse siia tulekut hetkegi. See aeg arendas mind inimesena tohutult ja pakkus mulle asendamatuid kogemusi.

EuroTeQ-i stipendium  


Kõik üliõpilased, kes lähevad 2023/2024 õppeaastal mõnda EuroTeQ partnerülikooli, saavad täiendava stipendiumi suurusega 500 EUR (ühekordne makse). Põhikonkurss 2023/24 õppeaasta kohtadele, kas sügissemestriks või terveks õppeaastaks, on avatud kuni 28. veebruarini (k.a) ning kehtib füüsilisele õpirändele.

Rohkem infot leiab siit või võta ühendust Kerli Roosimaaga kerli.roosimaa@taltech.ee

EuroTeQ Engineering University projekt on kaasrahastatud Euroopa Liidu programmist Erasmus+

Laeb infot...