Tallinna Tehnikaülikool

Tallinna Tehnikaülikooli teadlased avaldasid hiljuti mainekas teadusajakirjas juhendi, kuidas uurida veetilkade abil eluslooduse kohta olulist infot, kasutades selleks inimese juuksekarvast väiksemaid katseklaase. Mis avastusi võib tänu sellele oodata? 

Dr. Simona Bartkova
Dr. Simona Bartkova laboris  Autor: Aivo Kallas

„See juhend annab nõu, kuidas neid veetilkasid märgistada, et aru saada, mis nende sees toimub. See aitab omakorda teadlastel väga detailselt uurida isegi kõige väiksemaid elusorganisme ja biomolekule,“ selgitab TalTechi keemia- ja biotehnoloogia teadur Simona Bartkova. Tema hinnangul  aitab TalTechi mikrofluidika uurimisrühma poolt loodud nn juhend muuta tilgapõhised tööriistad kogu maailma teadlastele oluliselt kättesaadavamaks. 

Graafiline kokkuvõte Dr. Immanuel Sanka
Graafiline kokkuvõte. Autor: Dr. Immanuel Sanka

Mis tehnoloogiaga on tegu?

Tilgapõhised tööriistad on Bartkova sõnul uus ja põnev tehnoloogia, mida kasutatakse bioloogias ja keemias. „Kui tavaliselt kasutavad teadlased proovide uurimiseks katseklaase või kolbe, siis nüüd saavad nad luua sekunditega tuhandeid kuni miljoneid väikseid vedelikutilku. Iga tilga sisse saab panna kõike, mida soovitakse uurida, mistõttu toimib iga tilk miniatuurse katseklaasina.“ 

Teadlased saavad tilkasid liigutada, segada ja analüüsida vastavalt vajadusele. „See tähendab, et nad saavad teha rohkem katseid kiiremini ja detailsemalt kui kunagi varem, kasutades sealjuures vaid väikseid materjalikoguseid.“

Mikroskoobiga tehtud pildid Dr. Simona Bartkova
Mikroskoobiga tehtud pildid. Autor: Dr. Simona Bartkova 

TalTech aitab niiviisi kogu maailma teadlasi

Bartkova nendib, et selliseid tilgapõhiseid tööriistu kasutatakse teaduses veel vähe, kuna seni puudub piisav baasinfo laiema teadlaskonna seas nende kasutamise kohta. 

„Katsed võivad hõlmata aga väga keerukaid etappe, mis nõuavad teadmisi mitmest teadusvaldkonnast. Kaasprofessor Ott Scheleri poolt juhitav mikrofluidika uurimisrühm avaldaski juhendi just põhjusel, et aidata seda probleemi lahendada,“ märgib Bartkova. Juhendisse koondatud nõuanded põhinevad hiljutistel uuringutel, mille aluseks on kaasaja tipptasemel teadmised elusorganismide ja biomolekulide uurimiseks tilkades. Uuringud on rühmitatud vastavalt erinevale bioloogia tasemele, hõlmates sealhulgas geene, väikeseid molekule ja erinevaid rakke. 

Uues juhendis antakse teadlastele täpsed, n-ö samm-sammulised juhised, kuidas valida õigeid markereid (nagu helendavad märgised), et leida ja uurida elusorganisme pisikestes tilkades oma uurimisvaldkonna spetsiifiliste vajaduste järgi. „Bioloogias on asjade korrektne märgistamine hädavajalik, sest sageli uurivad bioloogid objekte visuaalselt, kasutades mikroskoope ja teisi tuvastamistehnoloogiaid. Nüüd võime tõdeda, et TalTechi teadlaste juhend teeb kõikidele maailma teadlastele tilgapõhiste tööriistade kasutamise lihtsamaks, aidates kaasa uutele avastustele ning toetades ka uute ravimite ja materjalide väljatöötamist ja arendamist,“ avaldab Bartkova. 

TalTechi mikrofluidika uurimisrühma universaalne juhend ilmus ajakirjas Analytical Chemistry

Lisainfo: Simona Bartkova, e-post: simona.bartkova@taltech.ee