Ärikorralduse instituudi professor
Esimene tööpäev TalTechis: 1. veebruar 2019
Palun tutvusta ennast.
Enne TalTechi töötasin Soomes Laurea Rakenduskõrgkoolis Espoos. Mind võeti Laureasse tööle ringmajanduse ärimudelite projekti tööpaketi käivitamiseks, mis on Euroopa Komisjoni Horisont 2020 projekt. Osalesin ka Soome Akadeemia strateegilise uurimisprogrammi projektis „Robotid ja hoolekandeteenuste tulevik“. Tallinn ei ole minu jaoks täiesti uus koht, olen siin alates 1980ndatest ja eriti 1990ndate keskel palju aega veetnud.
Milliseid varasema tööelu kogemusi ja teadmisi ülikooli tood?
Paljud mu parimad sõbrad ja töökaaslased on edukad ettevõtjad. Sellest tulenevalt võib mind seostada ettevõtlikkuse ja innovaatilise teadusega. Praeguseks manalateed läinud professor James G. March (kes kahjuks ei elanud piisavalt kaua, et Nobeli preemiat saada) tuletas mulle alati meelde, et ma olen „sotsiaalne vaatleja“, kes suudab kiiresti mõista ühiskondlikke ja keskkonna käitumismudeleid, mis enamikule ei ole nii ilmsed. Tänu paljudele visiitidele Stanfordi ülikooli külalisteadlastena on mul suurem rahvusvaheline võrgustik kui paljudel teistel Baltimaade teadlastel.
Professor Larry Leifer Stanfordi disainiuuringute keskusest ütles, et ma olen hea ka praktilises multikultuurses meeskonnatöös. Külalisprofessorina Tongji Ülikoolis Shanghais õppisin nautima töötamist hiinlastega; Rootsi Tekstiilikoolis sain palju teada innovaatilisest lähenemisest antud tööstusharule. Ilmselt olen aastate jooksul kogunud mitmekesiseid teadmisi ja kogemusi sellest, kuidas töötada heade rahastajate ja ülikoolidega, nii ülalnimetatute kui ka teistega.
Minu tuntuim artikkel on ajalooline ja võrdlev uurimus luksusliku moetööstuse organisatsioonivõrgustikust Prantsusmaal, Itaalias ja USAs.
Mida tahad oma uuel töökohal korda saata?
2018. aasta novembris esitasime taotluse Soome-Eesti idufirmade ökosüsteemi komisjonile. Laurea, Taltechi, Tehnopoli ja Soome abirühma (nimega Grape People) koostöös sündis idee luua piiriüleseid idufirmasid, mille liikmed ja võtmeisikud ei oleks ainult Eestist või ainult Soomest, vaid korraga mõlemast riigist. (See ei tähenda, et asutajad ja muud osalejad teistest riikidest ei oleks teretulnud.) Nimetatud FIESTA projektis ja mujalgi on minu eesmärgid seotud sellega, kuidas ettevõtlusega seotud ökosüsteemid tekivad, arenevad ja püsivad edulainel, püüdlevad nende eesmärkide elluviimise poole praktikas, luues skaleeritavuse mudelit ja arendades selle kohta teooriaid, mistõttu see on huvitav ka teaduslikust seisukohast.
Üks üllatus, mis uuel töökohal on olnud?
Üllatuseks on siin TalTechis oldud lühikese aja jooksul see, kui hästi kõik toimib. Hei, see on midagi, mille üle tunneme ju uhkust meie, soomlased! Aga siin olles saan aru, kuidas soomlased on aastate jooksul haaranud endale suure osa üleilmsest bürokratiseerumisest. Isegi kui mulle meeldiks bürokraatia (mulle ei meeldi!), tean, et bürokraatiat on Eestis väga raske leida. ■