Tartus toimunud rahvusvahelisel kohtumisel sai vesinikuoskuste arendamine uue hoo – viiest riigist pärit eksperdid, teadlased ja ettevõtjad otsisid ühiselt lahendusi, kuidas muuta vesinikutehnoloogiad meie majanduse ja hariduse igapäevaseks osaks.

Selle aasta 8.–9. aprillil kogunes Tartusse rahvusvaheline vesinikuvaldkonna kogukond, et otsida praktilisi lahendusi, kuidas arendada vesinikutehnoloogiate alast oskusharidust ja tugevdada partnerpiirkondade vesiniku ökosüsteeme. Kohtumist vedas TalTechi Virumaa kolledž, mis esindab Eestit Erasmus+ projekti Hydrogen Centres of Vocational Excellence (H2CoVE) raames.
H2CoVE ühendab haridusasutusi, teadusorganisatsioone ja tööstuspartnereid viiest Euroopa piirkonnast – Norra Vestlandist, Põhja-Hollandist, Austria liidumaalt Tiroolist, Ukraina linnast Ivano-Frankivskist ja Eestist. Projekti siht on luua tugevaid, kohalikel oskustel põhinevaid ökosüsteeme, mis toetavad vesinikumajanduse arengut ja Euroopa rohepööret. Eestist osalevad projektis peale Virumaa kolledži veel Tartu Kutsehariduskeskus, Eesti Lennuakadeemia ja Skycorp OÜ.
Klikka vesinikule: Eesti kaart köitis rahvusvahelisi partnereid
Tartus toimunud kahepäevase kohtumise jooksul jagati projektitöö edusamme, anti ülevaade tööpakettidest ja piirkondlike koordinaatorite tegevusest ning toimusid sisukad arutelud. Tartu Teaduspargis kohtuti Eesti vesinikuettevõtetega H2Electro, GaltTec ja Skycorp. Tutvustati TiVO vesinikuprojekti ja visandati edasisi kutsehariduse-alaseid koostöövõimalusi.
Kohtumisel kinnitati ka H2CoVE projekti kvaliteedi- ja hindamisraamat, mis määratleb tulevased standardid ja aruandlusprotsessid.
Delegatsioon külastas VOCO Inseneriakadeemia keskust, kus rajatakse kutseõppe tarbeks spetsiaalset vesinikulaborit, mis võimaldab viia vesinikuoskusi praktikasse. Samuti näidati partneritele Chemicumi taastuvenergia keskust, kus paikneb Eesti esimene rohevesiniku tankimispunkt ning arendatakse akutehnoloogiat ja kütuseelemente.
Kokkusaamise tipphetkeks kujunes eri riikide vesinikualaste ökosüsteemide tutvustamine. Erilist tähelepanu pälvis TalTechi Virumaa kolledži esindaja Nikita Lumijõe loodud interaktiivne Eesti vesiniku ökosüsteemi kaart, mis pakub detailset infot alates taastuvenergia tootjatest kuni vesiniku salvestamise ja jaotamiseni.