Tootmislogistika muutub peagi veelgi efektiivsemaks tänu mobiilsetele robotitele. Esimene selline prototüüp valmis Tallinna Tehnikaülikooli (TalTech) ja Kulinaaria OÜ koostöös ja hakkab peagi vurama uues Kulinaaria tootmistehases

TalTech's robot

„Robot on mõeldud tulevikutehases transpordi logistika optimeerimiseks ja robotiseerimiseks. See võimaldab nii komponente kui pool- ja valmistooteid transportida siseruumides ühest tootmisprotsessist teise liikumistrajektoori optimeerimise ja asukoha positsioneerimisega,“ selgitas TalTechi mehaanika ja tööstustehnika instituudi direktor Kristo Karjust. Mobiilse roboti arendus tugines osaliselt tehnikaülikooli Iseauto kogemusele ja kompetentsile.

Mobiilise roboti prototüüp valmis Tallinna Tehnikaülikooli ja Kulinaaria OÜ projekti käigus, mis sai ühena kümnest teadusprojektist Euroopa Liidult 250 000 euro suuruse uurimistoetuse tootmisprotsesside logistika parandamiseks.

„Kavandame Kulinaariale tulevikutehast ja otsisime selleks koos TalTechiga parimaid nutika tootmise võimalusi. Ehitame praegu uut tootmishoonet, millega tootmiskompleksi pindala kahekordistub 8000 ruutmeetrini. Niivõrd suures tootmises on tõhus transport äärmiselt oluline, et toodete teekond oleks läbimõeldud ja optimaalne, samal ajal ka keskkonna- ja töötajasõbralik,“ rääkis Kulinaaria juhataja Andres Heinver. Ta lisas, et pilootprojekti soovitud efektiivsuse korral võtab Kulinaaria mobiilsed robotid kasutusele ka järgmisel aastal valmivas tootmishoones.

Loodud mobiilse roboti transporditavaks üksuseks on kastid (tüüp B2, B4), mille peal võivad olla mahutis/kanistrites vedelikud, pulbrid, tühjad pudelid, pakid, pappkastid, kastidesse pakendatud tooted jne. Ühes päevas liigub ettevõttes keskmiselt kuni 5000 B2 kasti.

Mobiilse roboti tehnilised parameetrid:

• roboti gabariitmõõdud: pikkus 700 mm, laius 340 mm, kõrgus 220 mm;
  • roboti ja põranda vaheline kliirens: 40 mm;
  • omni rattaid, mis võimaldavad robotil pöörata kohapeal ja liikuda ka külgedele;
  • maksimaalne liikumiskiirus 2 m/s, kiiruse parameetrid on seadistatavad;
  • kandevõime vähemalt 25 kg;
  • tööaeg vähemalt 6 h;
  • hädastop ja valgussignaal töötajate;
  • 2D kaamera ja neli LIDAR’it navigeerimiseks ja kaardistamiseks;
  • andmeside.

Roboti fotod, taustainfo ja video