Tallinna Tehnikaülikool

Der-Liang Yung lõpetas materjalitehnoloogia instituudis mehaanikainseneri doktoriõppe 2017. aasta septembris. Uurisime tema tänas elu-olu kohta ja saime ühtteist põnevat teada ka tudengipõlve kohta.

Millised on Su tänased tegemised töises ja ühiskondlikus plaanis?

Tööelu toimub Koplis, ma räägin nii kõigile oma sõpradele. Täpsemalt töötan Eesti teadus-, arendus- ja tootmisettevõttes Laser Diagnostic Instruments AS. Suurem osa töötajatest on tehnikud ning teadus- ja arendusteadlased, sealhulgas paar keemikut, kes on lõpetanud TalTechi. Töötan turunduse ja müügi insenerina neljaliikmelises meeskonnas. Põhimõtteliselt on minu ülesanne suhelda ja värvata uusi turustajaid kogu maailmas, saada neid meid esindama ja mis kõige tähtsam – oma riigis meie tooteid müüma. Valmistame süsteeme tööstusliku ja keskkonnaseire jaoks, et tuvastada vees õli.

Der-Liang Yung

Minu seltsielu on nüüd olnud imelikult vaikne. Pole enam maratonpidusid ega muud tudengielu. Nüüd on kõik välismaalaste üritused, mõned filmiotsad lisateenistuseks või reisid kaugetesse riikidesse – just jõudsin sõpradega Etioopiast tagasi, järgmiseks on nädalavahetuse reis Berliini. Hoian ühendust mõnede TTÜ sõpradega (jah, ma eelistan endiselt TTÜ nime TalTechile). Täiskasvanu olla on teistsugune, tavaline ja rutiinne. Töö, jõusaal, võib-olla mõned joogid väljas, loputada, korrata.

Kas ja kuidas oled vilistlasena ülikooliga seotud?

Mitte üldse, välja arvatud mu kolleegid. Igal juhul pole mul aimugi, kuidas võiksin olla, ja ma ei näe selles ka mingit kasu, kui ma just otseselt ülikooli heaks ei tööta. Samamoodi saan oma Kanada ülikoolist aeg-ajalt e-kirju vilistlastelt, kes reklaamivad mõnda ebaolulist üritust.

Räägi üks meelde jäänud hetk või lugu ülikooliajast.

Olin aktiivne ESN Erasmus liige. See oli suurepärane – toredad ühisüritused ja mul oli palju sõpru. Ükskord korraldasime semestri lõpupeo 6. õppehoone 5. korruse saunaruumis. See oli tore pidu ja kui ma õigesti mäletan, toimus selline vahejuhtum, et keegi astus klaasile või lõikas kuidagi jalga. Igatahes oli kell 3 laupäeva hommikul, kellelgi pidulistest oli haav jalas ja ma jooksin automaatselt allkorrusele, ümber ainult saunalina, et tuua 6. hoone metallurgia laborist esmaabikarp. Ja keda ma alumise korruse laboris kell 3 öösel saunalina väel sisse astudes nägin, oli mu kolleeg Merek, kes korraldas ahjuga katseid. Üleval toimuvast rajust peost polnud tal aimugi. See oli piinlik moment. Hiljem keelati ESNil 6. õppehoone 5. korruse saunaruumi kasutamine, kuna väidetavalt jätsime sinna paraja segaduse. Kuigi ma võiksin vanduda, et koristasime põhjalikult.

Mida Sa oled elus saavutanud tänu sellele, et õppisid just TalTechis?

Õppeaastate jooksul TTÜs saavutasin rohkem, kui olin lootnud. Ülikoolis keskendusin küll mehaanikainseneri õpingutele, kuid minu suurimad ja silmapaistvamad saavutused olid väljaspool otsest akadeemilist ringkonda ja isegi väljaspool teadust: Erasmuse inimestega koos veedetud aeg, mil sain avastada Eestimaad ja sõbrad, kelle leidsin ja kes jäid. Võimalus liituda Mudel ÜROga kolme istungjärgu jooksul ja täiesti ületades isegi neid inimesi, kes õpivad rahvusvahelisi suhteid, poliitikat või õigust. Kõik need reisid ja konverentsid, kus olen saanud osaleda. Võimalus esindada ja juhendada programmides teisi, juhtides/õpetades lapsi või noori. Esindasin Eestit ja Kanadat olenemata sellest, kas tegemist oli teaduskonkursi võistlustega või TEDxi kõnega või millega iganes. TTÜs olemine tõi välja parima osa minust.

Pärast lõpetamist olen andnud endast kõik võimaliku, et elada normaalset täiskasvanuelu, kuid ma ei usu, et selles kunagi rahulolu leian. Näen ennast ringiga akadeemilistesse ringkondadesse tagasi tulemas, olgu see siis teadus või õpetamine või midagi muud.

Mis Sinust oleks saanud, kui Sa poleks TalTechi tulnud?

Ma pole kindel. 2012. aastal oli Toulouse’i Ülikool Prantsusmaal TTÜ kõrval ainus ülikool, kuhu mind vastu oleks võetud, sealsele rahvusvaheliste õpete erialale. Ja kuigi minust oleks saanud suurepärane diplomaat või poliitik, olen pigem tehnokraat. Või keegi, kes on end pühendanud teadusele.

Ütle üks mõte, kuidas teha TalTechi veelgi inspireerivamaks ülikooliks.

See on lihtne: kui ülikool ehitaks kosmoselaevu kosmosesse saatmiseks ja tähtede avastamiseks. Ma olen alati tahtnud olla oma kosmoselaeva kapten.

Üks põhjus, miks peaks tulema TalTechi õppima?

See käib kõikide ülikoolide ja ausalt öeldes ka kõigi õppijate kohta. Ülikool, selle nimi ja mida ta pakub, on siin vaid üks osa. Isik, kes kaalub, kas õppida TTÜs, peab teadma, et ülikoolielu on see, milliseks ta selle ise teeb. Ma hindasin kõrgelt TTÜ suhtumist: anda mulle vabadus tegutseda mitmel rindel nii akadeemilises elus kui ka väljaspool. Isegi akadeemilises pooles olin õnnelik, et mul on juhendajad, kes ei tegelenud minu õpingute pisidetailidega. Ma ei ole kindel, kas seepärast, et nad olid lihtsalt liiga hõivatud, kuid vabadus jätkata oma uurimistööd, vabadus järgida omaenda ajakava ja elu, mis mulle tundus sobivat, oli peamine, mis muutis mu elu TTÜs väärtuslikuks. ■ 

Laeb infot...