Tallinna Tehnikaülikool

TalTech Virumaa kolledžis juunis kaitstud 82 rakenduskõrgharidus ja magistriõppe lõputööd olid 90% tehtud erinevate lahenduste parendamiseks ning uute leidmiseks. 70% lõputöödest on seotud konkreetse ettevõttega.

Maksim Akavantsev töötas inseneribüroole Teamwork Engineering OÜ välja uue ebastandardse raskeveoki haagise veotiisli. Eelprojekt oli ainulaadne ning ettevõttel endal puudus varasem kogemus sellise seadme projekteerimisel. Masinaehitus- ja energiatehnoloogia protsesside juhtimise eriala õppinud Maksim kaitses edukalt oma ideid ja tehnilisi lahendusi. Autori jaoks oli kõige tähtsam mõista, milline ristlõige peab tiislil olema ja milline on esiplaadi paksus, millele kinnitub pukseerimisaas. Teadaolevalt ei ole Eestis sellist veotiislit toodetud ning tegemist on uute tootega.

IT valdkonnas kaitses Viljam Torf lõputööd telemaatika ja arukate süsteemide õppekaval. Töö teema oli targa kodu modelleerimine IoT-100 platvormi baasil. IoT-100 on uudne platvorm asjade interneti uurimiseks. Selle abil saab isiklikult määrata oma IoT võrgu kaitseastme, koostada piirangute loendi, valida oma vajadustele vastava juhtmevaba protokolli (ZigBee, Bluetooth, Wifi või EnOcean) ning visualiseerida andmeid MQTT serveri ja traadita võrgulüüsi abil.  Viljami töö tulemuseks on praktilised laboratoorsed tööd, mida teised üliõpilased saavad kasutada õppeotstarbel, samuti materjal, mis võimaldab mõista IoT-100 platvormi toimimist.

Sama IT õppekava lõpetanud Vladlena Utt lõi rakenduses Blender Kohtla-Järve linnaosa 3D-mudeli ja väga ulatusliku virtuaaltuuri tarkvaraga Unity. Tuuril saab kasutaja jalutada ja tutvuda Kohtla-Järve linnaga seda füüsiliselt külastamata. Tudengi loodud videotuuril saab tutvuda linna olulisemate hoonetega lähemalt kas video- või audiosalvestuse abil. Vladlena soovib oma tööd edasi arendada ja teha kõikidele huvilistele kättesaadavaks.  

Keemiatehnoloogias kirjutas Jelena Mamedguseinova praktilise töö AS VKG Oil fenoolvee jahutamiseks chilleri abil. Chillerid on gaasitaolise või vedela soojuskandja jahutamiseks mõeldud süsteemid. Fenoolvesi läheb aurugaasisegu niisutamisele, kuid seadme aurugaasisegu niisutussüsteemis on suvisel ajal vaja fenoolvett rohkem jahutada. Jelena tehtud arvutused lubavad põlevkivitööstuse ettevõttel lahendada fenoolvee jahutamisega seotud probleemi suvisel ajal jahutussüsteemi freooni õhkjahutusega.

Enefit Power AS automaatika juhtivspetsialist Vladislav Zaitsev koostas oma äriinfotehnoloogia magistritöö raames masinõppe mudeli, mille abil saab keevkihtkateldes õigeaegselt ennustada leket, mis toob kaasa seisaku tootmises. Lekke õigeaegne ennustamine poolteist päeva enne avariiseiskamist säästab ettevõttele lisakulutusi kümnetes tuhandetes eurodes.

Alexey Basalaev automatiseeris kallurite koksituhajääkidega laadimist masinnägemise abil. See lahendus on ainulaadne nii kõrge temperatuuri juures. Ehkki masinnägemist kasutatakse maailmas juba pikka aega võimaldab uus lahendus infrapunakaamerate abil täpselt kindlaks määrata laaditud tuha taset kalluris. Kolledžis tootmise automatiseerimist õppinud Alexey lõputöö aitab vabastada Viru Keemia Grupi tuhahoidla operatiivtöötajad tsüklilisest ja monotoonsest tööst.

Laeb infot...