Tallinna Tehnikaülikool

Narvast pärit mitmekülgsete huvidega Vlada Lanbert otsustas TalTechi geoloogia instituudi Maa süsteemide, kliima ja tehnoloogiate õppekava kasuks suhteliselt viimasel hetkel. Peale esimest semestrit on ta oma valikuga väga rahul ja leiab, et see eriala sobib neile, keda huvitab planeedi uurimine eri vaatenurkadest ning tänapäevaste uute tehnoloogiate ja meetodite rakendamine.

Dark-haired girl

Foto: Erakogu.

Keskkooli hõbemedaliga lõpetanud Vlada möönab, et enne 12. klassi lõppu ei olnud tal aimugi, millist eriala valida. “Enne 12. klassi pidasin end läbi ja lõhki humanitaariks, aga viimasel aastal võib palju muutuda. Meie peres on insenere, nii et esialgu oli üks mõte mäeteadus. Kuna olen terve elu olnud tugev matemaatikas, mõlgutasin lõpuks mõtteid eelkõige informaatika või majanduse suunal. Kaalusin õpinguteks nii Tallinna kui Tartut,“ ütleb ta. Gümnaasiumi lõpuaastal osales Vlada TalTechi avatud uste päeval ja jõudis seal järelduseni, et just see on tema koht ja leidis ka sobiva õppekava. “Maa süsteemid, kliima ja tehnoloogiad eriala puhul köitis mind eriti võimaluste valik, sest see valdkond on uskumatult lai. Ma saan proovida palju erinevaid asju ja olla kas laia profiiliga spetsialist või minna sügavuti ja saada eksperdiks hoopis mõne kitsama spetsiifikaga valdkonnas,“ selgitab neiu oma valikut.   

Iga algus on raske

Ülikooliõpingute alustamine teises linnas ja Narvast pärit Vlada jaoks ka võõras keelekeskkonnas oli alguses mõnevõrra keeruline. “Kindlasti on ülikoolis õppimine palju raskem kui keskkoolis. Nüüd on mul oma tegemistes täielik vabadus, aga ka vastutus. Esimese asjana õppisin selgeks aja planeerimise,“ toob ta näite ühest väljakutsest, mida teise linna kolimine ja iseseisva eluga alustamine endaga kaasa toob.

Teise väljakutsena nimetab Vlada keelekeskonna muutust. “Kuigi ma sooritasin eesti keele riigieksami 93 punktile, ei tunne ma end oma mõtteid eesti keeles väljendades veel päris kindlalt. Nii et alguses oli raske, aga kõik õpingute käigus saadavad kogemused on aidanud mu keeleoskust arendada ja täna tunnen, et olen õiges kohas,“ ütleb Vlada.

Patareisid laadida aitab looduses viibimine

Mitmekülgsete huvidega Vlada on õpingute kõrval olnud alati aktiivne ka ühiskondlikus elus. “Vabal ajal püüan lugeda, osaleda erinevatel seltskondlikel üritustel, laulda ja mängida klaverit,“ toob ta mõne näite. “Keskkoolis olin hoolekogu ja õpilasesinduse liige ja näiteks esindasin kooliõpilaste häält kohtumisel presidendiga. Mulle meeldib inimestega suhelda ja olen väga palju erinevaid üritusi korraldanud. 11. klassis kirjutasin ise projekti vaimse tervise teemal, et tutvustada kaasõpilastele võimalusi stressiga paremini toime tulla,“ lisab Vlada.

Sotsiaalse ja samaaegselt väga tundliku inimesena on rohke suhtlus Vlada sõnul talle ka omajagu väsitav. “Mul aitab jõudu koguda ja taastuda looduses viibimine – pargis või metsas jalutamine, tähtede vaatamine, lindude jälgimine. Looduses tunnen, et elan hetkes ja olen täielikult ümbritseva maailmaga  ühenduses,“ tutvustab Vlada enda tasakaalus hoidmise valemit. Seetõttu on ta väga rahul, et maateaduste erialal on õppetöös suur osakaal praktikumidel ja väljasõitudel loodusesse.

Valitud eriala võib viia tagasi kodukanti

Vlada usub, et kliimaga seotud küsimused muutuvad üha enam avalikuks mureks ja valitud erialaga ta tulevikus tööta ei jää. “Hetkel kaldub mu huvi näiteks kaevandamisega seonduvale, aga päris täpset tulevikuväljundit ma enda jaoks peale esimest semestrit veel paika pole pannud. Õppekava on tõepoolest laia profiiliga, nii et kõik uksed on avatud. Minust võib saada teadlane, erinevate keskkonnaparameetrite analüüsimiseks tehnoloogiaid arendav insener, meteoroloog, merendusvaldkonna spetsialist-konsultant või geoinsener,“ loetleb ta võimalikke ameteid.

Pole välistatud, et tulevane amet viib ta tagasi kodukanti Narva. “Narvas on puudus paljude erialade spetsialistidest, Ida-Virumaal suletakse põlevkivi kaevandamise tehaseid ja peatatakse ehitustööd. Ometi on seal palju võimalusi uute ettevõtete loomiseks ja uute tehnoloogiate juurutamiseks, nii et tööd jätkub sealkandis kindlasti,” ütleb Vlada.

Tulevast eriala soovitab Vlada valida lähtuvalt oma huvidest ja soovidest. “Maa süsteemid, kliima ja tehnoloogiad õppekava sobib neile, kes küsivad pidevalt – miks ja kuidas? Kui sind kõnetab asjade tuumani jõudmine, põhjuste väljaselgitamine, planeedi ajalugu ja uurimine eri vaatenurkadest ning tänapäevaste uute tehnoloogiate ja meetodite rakendamine, siis on see eriala sinu jaoks,” ütleb esimese semestri edukalt läbinud Vlada.  

TalTechi geoloogia instituut kuulub loodusteaduskonda ning ühendab loodusteadused, inseneeria ja IT. Instituudi uuendatud bakalaureuseõppekava Maa süsteemid, kliima ja tehnoloogiad lõpetajatest võivad saada roheinnovatsiooni- ja maapõueinsenerid, kliimateadlased, mereuurijad, geoloogid, andmeanalüütikud või mõned teised tuleviku ühiskonna nõudmistele vastavad spetsialistid.

Lisainfo:
TalTechi geoloogia instituut
geo@taltech.ee
53446271

Laeb infot...