Tallinna Tehnikaülikool

Doktoritöö kaitsmine - Freddy Plaum

Loeng

The defence of Freddy Plaum doctoral thesis „Research and Development of Quantification Methods for Aggregated Energy Flexibility", (e.k. "Agregeeritud energiapaindlikkuse kvantifitseerimismeetodi uurimine ja arendamine"), supervisor Tenured Full Professor  Argo Rosin, co-supervisor Roya Ahmadiahangar, will take place on 30.05.2025 at 10 o’clock (Estonian time) in Tallinn, Ehitajate tee 5, NRG-131
The defence can be observed from distance via Zoom. 

Opponents:
- Sami Repo, PhD., Professor of Smart Grids, Electrical Engineering, Faculty of Information Technology and Communication Sciences, Tampere University, Finland;
- Mehdi Savaghebi, PhD., Professor in Power Electronics-Enabled Power Systems, Department of Engineering Technology, Technical University of Denmark (DTU), Denmark.

The dissertation is published on TalTech Bibliographical Database here: https://digikogu.taltech.ee/et/Item/3e244995-0b3a-4efd-8f68-6e7e4268576f

Link to Zoom meeting: https://zoom.us/j/7610262622?omn=96689301813
 

Teadusüritused

Teadusseminar toimub 3. aprillil algusega kl 13:00 auditooriumis NRG-131 (Teamsi link allpool). Seminaril toimub kaks doktoritöö eelkaitsmist.
Kava:
- Muhammad Usman Naseer, „Design and Modeling of Contoured Airgap Topology for Additively Manufactured Electrical Machines" (e.k. „Kõverdatud õhupilu topoloogiaga kihtlisandusmeetodil valmistatud elektrimasinate projekteerimine ja modelleerimine“). Juhendajad: prof Ants Kallaste, dr Toomas Vaimann.
- Martin Sarap, „Advanced Thermal Management Systems for Electric Machines Using Additive Manufacturing“ (e.k. „Täiustatud jahutusmeetodid kihtlisandusmeetodil toodetud elektrimasinatele”). Juhendajad: prof Ants Kallaste, dr Payam Shams Ghahfarokhi.
Join the meeting now
Meeting ID: 392 604 521 970 
Passcode: 3PW6B8vP

Elektroenergeetika ja mehhatroonika instituudi doktorant Siarhei Autsou kaitseb 27. märtsil 2025 algusega kell 13:00 oma doktoritööd "Fault Tolerant Control and Diagnosis Strategies for Cartesian Industrial Robot Motion Control Planning System" ("Tõrketaluvusega juhtimis- ja diagnostikastrateegiad tööstusliku karteesianroboti liikumise planeerimise juhtimissüsteemi jaoks"). Kaitsmine toimub Tallinna Tehnikaülikooli energeetikamaja ruumis NRG-226 (Ehitajate tee 5) ning on jälgitav veebirakenduse Zoom vahendusel.

Selle uurimistöö peamine eesmärk on välja töötada mitmetasandiline lähenemine, et suurendada ebatraditsiooniliste masinate ja rakenduste, sealhulgas robotisüsteemide, töökindlust ja tõhusust. Selle aluseks on robotisüsteemide ülekannete mehaanilised kahjustused ja ebastabiilsed töökoormused, mis on iseloomulikud tööstuskeskkondadele. Peamised eesmärgid on täiustada juhtimist, diagnostikat ja rikete prognoosimist, et minimeerida seisakuid, suurendada tootlikkust ja ennetada kriitilisi süsteemirikkeid. Need ülesanded muutuvad üha olulisemaks seoses robotisüsteemide kasvava kasutamisega erinevates tööstusharudes.
Uuringu tulemused näitavad pakutud lahenduste märkimisväärset potentsiaali robotisüsteemide jõudluse ja töökindluse parandamisel reaalses tööstusprotsessis. Eeldatakse, et väljapakutud juhtimis- ja diagnostikaalgoritmid võimaldavad mitte ainult õigeaegset reageerimist mehaanilistele kahjustustele, vaid ka nende ennetamist, vähendades kriitiliste rikete tõenäosust ja pikendades seadmete eluiga. Seega tähistab see uuring olulist sammu edasi robotisüsteemide juhtimise ja diagnostika valdkonnas, kus suureneb mehaaniliste kahjustuste tõenäosus. Pakutud meetodid ja algoritmid tagavad olulise täiustuse nii juhtimistäpsuses kui ka rikete diagnoosimises, aidates lõpuks kaasa robotisüsteemide töökindluse ja efektiivsuse parandamisele tööstuskeskkonnas.

Juhendajad: juhtivteadur Toomas Vaimann ja kaasprofessor tenuuris Anton Rassõlkin (TalTech)

Oponendid:
- professor Alberto Borboni (Brescia Ülikool, Itaalia)
- järeldoktor-teadur Levon Gevorkov (Kataloonia Energia Instituut, Hispaania)

Doktoritöö on avaldatud Tehnikaülikooli raamatukogu digikogus.

Teadusseminar toimub 26. märtsil algusega kl 14:00 auditooriumis NRG-523 (Teamsi link allpool). Seminaril toimub üks doktoritöö eelkaitsmine. 
Kava:
- Naser Hassanpour, "Design and Control of Bidirectional Step-Up/Down Partial Power Converters for DC Microgrid Applications" (e.k. "Alalisvoolu mikrovõrkudele osavõimsuse töötlusega kahesuunalise tõste-langetusmuunduri projekteerimine ja juhtimine"). Juhendajad: dr Andrii Chub, dr Andrei Blinov.
Join the meeting now
Meeting ID: 343 879 113 941 
Passcode: Dr3uL6aD

OECD Nuclear Energy Agency juhi loeng: Globaalne ülevaade tuumaenergia arengu tulevikust
11.03.2025 toimub loeng „The Next Nuclear Energy Era: Opportunities and Challenges“: meie instituuti külastab ja kõneleb OECD Nuclear Energy Agency (NEA) peadirektor hr Magwood.
Loeng toimub ruumis NRG-226 kell 16.00–17.30.

Workshop

Avatud on registreerimine viiendasse Eesti alalisvoolu innovatsiooni töötuppa. See toimub Tallinna Tehnikaülikoolis (Ehitajate tee 5) NRG-hoones (ruum NRG-226)
Üritus leiab aset 27. novembril alates kell 13.00. Tehniline programm on tugeva tööstusliku suunitlusega: saate osa 17. alalispingetehnoloogiat puudutavast ettekandest, esindatud on 8 erinevat riiki. Töötoa fookus on sellel, kuidas suurendada alalispinge süsteemide energiatõhusust, turvalisust ja vastupidavust. Sündmuse eesmärk on luua ideede vahetamiseks kaasav õhkkond ning anda ühtne multidistsiplinaarne ülevaade energiatõhusate alalispingesüsteemide tulevikust ja kasutuselevõtu eelistest.

Ürituse programm: https://haldus.taltech.ee/sites/default/files/2024-10/Agenda-draft2.3-compact2.pdf
Üritusele saab registreeruda siin: https://forms.gle/PLjfuwWY3oebD4KG7 

Guido Andreesen pälvis Riia Tehnikaülikoolilt tunnustuse: Riia Tehnikaülikooli 65ndal rahvusvahelisel teaduskonverentsil „Power and Electrical Engineering – RTUCON“ autasustati Guido Andreesenit valdkonna parima teadusartikli ja esitluse eest. 

Teadusartiklis keskendutakse ühe olulise elektrisüsteemi probleemi lahendamisele: selles esitletakse uuenduslikku metoodikat kuluefektiivse elektrisüsteemi töökindluse tõstmiseks ja rikkeriskide langetamiseks. Metoodika raames valitakse igale alajaama seadmele efektiivne riskivähendamise meetod – jälgitakse ennetavalt seadme seisundit või varutakse alajaama asendusseade. Tulevikus on kavas metoodikat täiendada ja võtta see kasutusele reaalses elektrisüsteemis.

Teadusartiklis esitatud metoodika põhineb Tallinna Tehnikaülikooli ja Eesti põhivõrgu haldaja Elering AS-i vahelisel teadusarendusprojektil.

17. oktoobril toimus teadlaskarjääri teemaline doktorantide seminar „ResearchCOMP -  the European Competence Framework for Researchers“, kuhu olid osalema oodatud kõik doktorandid ja juhendajad.
Siiri Kolka Eesti Teadusagentuurist tutvustas Euroopa teadusruumi (ERA - European Research Area) tugevdamise meetmeid. ERA loodi 2000. aastal eesmärgiga luua ühine teadusuuringute ja innovatsioonitegevuste turg, kus teadlased, teaduslik teadmine ja innovatsioon liiguksid vabalt, edendades nii Euroopa tööstusmaastikku.
Kõne all olid ERA teadlaskarjääri toetavad tegevused, põhirõhuga Euroopa Komisjoni 2023. aastal avaldatud Euroopa teadlaste kompetentside raamistikul (ResearchComp - The European Competence Framework for Researchers).
Tartu Ülikooli teadur Vladislav Ivaništšev rääkis teadlaskarjääri planeerimise olulisusest ja tõi praktilisi näiteid teadusprojektide koostamise kontekstis.
Tallinna Tehnikaülikooli professor Ilona Oja Açik  rääkis karjäärimudelitest, karjäärivõimalustest ülikoolis ja karjääri planeerimisest.
Doktorantidel on soovitatav läbida TalTechi õppeaine (kood UTT9012) „Karjääri arendamine / career development“. Järgmine kursus algab kevadsemestril.
ResearchCOMP, vaata lisaks ResearchCOMP.

Mullu juunis toimus Eestis suurüritus - CPE-POWERENG, mille korraldas Tallinna Tehnikaülikooli elektroenergeetika ja mehhatroonika instituudi  jõuelektroonika uurimisrühm. Sündmus tõi kokku maailmakuulsaid eksperte ja tekitas elavat mõttevahetust osalejate seas. Sel aastal ehk just äsja 24.–26, juunil viibis meie jõuelektroonika uurimisühm omakorda Poolas Gdynias, et osa saada 18ndast konverentsist CPE-PowerENG 2024 (International Conference on Compatibility, Power Electronics and Power Engineering). Vahetati kogemusi, saadi uusi kontakte ning kohtuti heade koostööpartneritega.

Arenguseire energiakonverents kandis pealkirja „Kuidas muutub tarbijate roll elektrisüsteemis“. Keskenduti küsimusele, kuidas tarbijate roll energiasüsteemis laieneb ja kuidas see võib avada uusi ärivõimalusi ning teisalt, millised dilemmad kaasnevad vajalike elektrivõrgu arenduste ja investeeringukulude katmisega.
Meie instituudist kõnelesid konverentsil Ivo Palu ja Ahto Pärl ning Einar Kiseli ettekandele andsid sisendit Reeli Kuhi-Thalfeldt ja Hannes Agabus.
Konverentsi veebilehelt saab uurida ettekannete videosalvestusi, slaide ja uuringud:
https://arenguseire.ee/uritused/arenguseire-energiakonverents-kuidas-muutub-tarbijate-roll-elektrisusteemis/

Elektroenergeetika instituut ning XRP Ledger Trust MTÜ korraldavad  28.05 kell 11.00 ruumis NRG-422 sündmuse, mis kannab pealkirja „MICROGRID ELECTRICITY  TRADING PLATFORM”
Täpsem sisu: Demonstration of P2P electricity trading between microgrid agents, integrating blockchain and smart contracts.
Töökeel on inglise keel.
Kava:

  • Opening greetings (Ivo Palu, Taltech)
  • Project overview and demo (Hannes Agabus & Tarmo Korõtko, Taltech)
  • Perspective from XRP on the executed project and collaboration  (Bharat Chari, XRP Ledger Foundation)
  • Networking over coffee & refrechments

27. mail kell 11–14 ootab TalTechi jõuelektroonika uurimisrühm kõiki huvilisi oma ainulaadse uurimis- ja näidiskeskuse Residential DC Innovation Hub’i avatud uste päevale. Kohapeal saab tutvuda alalisvoolutehnoloogiatega seotud projektidega, ning teada, mis valdkonnas praegu kasutusel on. Juttu tuleb ka i3DC algatusest, mis on loodud TalTechi algatusel koostöös Eesti ja Euroopa tööstuspartneritega.
Oodatud on kõik huvilised hoolimata haridusastmest ja valdkonnast!

Designing high-power medium voltage conversion solutions is subject to many constraints and challenges, significantly different from many low-voltage applications. Nevertheless, design optimization can still yield high-efficiency designs combining readily available semiconductor devices and magnetic materials, supported by advanced control methods. The talk will discuss these challenges and provide illustrative examples from the past and ongoing research work conducted at the Power Electronics Laboratory at EPFL.   Read more

This is an interchapter event between the IEEE Estonian IES/PELS/IAS/PES Joint Chapter and the Swiss IEEE PELS Chapter.


Location: Room NRG-422, NRG building of TalTech, Ehitajate tee 5/10, 19086 Tallinn, Estonia.

Professor Lassi Aarniovuori

14. veebruaril kõneles professor Lassi Aarniovuori (LUT Ülikool, Soome) meie instituudis doktorantidele. Loeng kandis pealkirja:„Experimental testing of AC motors and high frequency harmonic losses induced by the PWM supply“.
Lassi Aarniovuori rääkis erinevatest meetoditest,  kuidas tuvastada elektrimootoris elektrikadusid. Järgmisel päeval tutvustas ta bakalaureuseõppe tudengitele elektriautode laadimise väljakutseid ja tulevikuvõimalusi.

22. novembril toimub taas juba neljas rahvusvaheline „Eesti alalisvoolu innovatsiooni töötuba“, mis toob kokku eksperdid akadeemilisest ringkonnast ja tööstusest, turupraktikud ja poliitikakujundajad. Sündmusel tutvustatakse ja arutatakse nendega läbi viimaseid arenguid ja innovatsioonipotentsiaal elamute alalisvoolu mikrovõrkude valdkonnas. 

Loe täpsemalt

Kõik haridustöötajad teavad, et uued teadmised on olulised.
Et oma oskusi täiendada, on esmatähtis aru saada tarkvarast, millega töötad. Aga mis sisaldub sinu SOLIDWORKSi pakettides?
Kuidas saavad õppevahendid ja koolitused su igapääevaelu lihtsamaks muuta? Liitu meie seminariga ja kuuled kõigest lähemalt.

Avasta SOLIDWORKSi õppetöös kasutamise võimalusi ning kuula lähemalt nende teemade kohta:

Mis sisaldub tarkvarapakettides

  • Kuidas mahukad õpperessursid igapäevaelu lihtsamaks muudavad
  • Valdkonna standardsertifikaadid ja -eksamid, mis tudengeid eesolevateks väljakutseteks ette valmistavad
  • Tulevik koos 3DEXPERIENCE EDU Platvormiga
  • Miks see kasutajasõbralik online platvorm soodustab tudengitevahelist koostööd

Kus ja millal:
Kell: 10:00-12:00
Kus: NRG-221 TalTech

NB! Registreerimiseks saatke palun emaili aadressile anastassia.aleksandrova@plmgroup.ee

Seminari peateemaks on Taltechi koostatud uuringu „Tallinna linna valgustuskeskkonna (valgusreostuse ja räiguse) hindamine ja analüüs“ tulemused. Lisaks kuulame valgustusdisaineri ning arhitekti vaadet jätkusuutlikule valgustusele, tutvume uusimate tehniliste lahendustega ning sõna saab LUCI (Lighting Urban Community International) ning Helsingi Aalto Ülikooli esindaja.

Loe täpsemalt