Sisukord
Energiatehnoloogia labor
Tallinna Tehnikaülikooli Energiatehnoloogia instituudi energiatehnoloogia labor on ainulaadne termokeemia-alaste teadusuuringute keskus, kus teadlased ja üliõpilased saavad läbi viia pürolüüsi, gaasistamise ja põlemisega seotud alus- ja rakendusuuringuid. Laboris saab uurida tekkivaid reaktsiooni protsesse ja kineetikat, tekkivaid gaasilisi ja tahkeid saaduseid ning gaasilisi ja tahkeid heitmeid. Energiatehnoloogia laboris saab hinnata ning analüüsida erinevate toorainete, näiteks puidubiomassi, pelletite, küttepuude, põllumajanduslike jääkide, põlevkivi, maagaasi, jäätmeplasti jne omadusi nende põletamisel: kütteväärtust, jääkainete (tuhkade, gaaside) moodustumist, soojuslevi jne.
Laboris on läbi nelja korruse kõrguv ringleva keevkihiga termooksüdatsiooniseade ja selle kõrval teine keevkihtpürolüüsi katseseade. Neid kasutatakse nii alusuuringuteks kui ka tööstustele läbiviidavates rakendusuuringute projektides näiteks pürolüütilise reovee, poolkoksi, jäätmeplasti, biomassi jt ressursside eraldi ja koospõletamise ning selle käigus tekkivate gaasiliste ja tahkete saasteainete emissioonide uurimiseks. Keevkihtpürolüüsi katseseadmel saab uurida näiteks jäätmeplasti ja puidujäätmete pürolüüsi kineetikat ja tekkivaid pürolüüsisaaduseid. Lisaks sellele saab uurida püsivaid orgaanilisi saasteainete ning nende käitumist pürolüüsiprotsessides. Kõrvuti suurtööstuse seadmetega leiab laborist ka erinevaid kodumajapidamises ja kortermajades kasutuses olevaid soojussõlmi, kütteseadmeid, sealhulgas ka ühe halupuudega köetava ahju. Neid keskkütteseadmeid kasutatakse õppetöös, täiendkoolituste läbiviimisel ja üliõpilastöödes, kuid ka riiklikul ning rahvusvahelisel tasandil läbi viidavates õhuemissioonide võrdlusmõõtmiskatsetes.
Energiatehnoloogia laboril on asendamatu roll tulevaste energiatehnoloogia ja soojusenergeetika inseneride väljaõpetamisel ning täiendkoolitamisel, siin on võimalik katsetada, et vältida valearvestusi energeetiliste seadmete projekteerimisel ja ehitamisel.