Tallinna Tehnikaülikool

Kardiovaskulaarse meditsiini keskus

Kardiovaskulaarse meditsiini keskuse tegevusalad

Kardiovaskulaarse meditsiini keskus on üks Tallinna Tehnikaülikooli tervisetehnoloogiate instituudi struktuuriüksustest. Keskus tegeleb õppetööga nii magistri- kui doktoriõppe tasemel ja samuti kardiovaskulaarsüsteemi teadus- ja arendustööga. Kooseisu moodustavad meditsiini valdkonnas töötavad kogenud spetsialistid ja teadlased Koostöö võimaldab teha eksperimentaalset teadustööd haiglates. Samuti toob see üliõpilased haiglatele lähemale ning võimaldab õppida ka praktikas.

Kardiovaskulaarse meditsiini keskuse missiooniks on olla juhtivaks institutsiooniks kardiovaskulaarsete tehnoloogiate alal Eestis ja võrdväärseks partneriks maailmas, mis teostab kõrgetasemelist teadustööd ja viib läbi kvaliteetset õppetööd eri tasanditel.

Keskuse tegevus ja kompetents on suunatud:

  • südame- ja veresoonte haiguste diagnostika ja ravi tehnoloogiate uurimine ja rakendamine.
  • südame - veresoonkonna haigustega seotud teaduslikes uuringutes kasutatavate insenerilahenduste juurutamine meditsiini.
  • uute kardiovaskulaarmeditsiini tehnoloogiate väljatöötamine ja kliiniline rakendamine.
Optiliste meetodite väljatöötamine südame-veresoonkonnahaiguste ennetamiseks

Kardiovaskulaarse meditsiini keskuse uuringud ja rakendused on suunatud:

  • Varajase ateroskleroosi määramise uuringud ja seadmete juurutamine.
  • Arteriaalse hüpertensiooni geneetika uuringud.
  • Resistentse hüpertensiooni hemodünaamika uuringud ja innovatiivsete ravijuhtimise meetodite väljatöötamine.
  • Kardiovaskulaarse riski määramise ja langetamise uuringud.
  • Perekondliku hüperkolesteroleemia diagnoosimise ja ravi uuringud.
  • Antioksüdantensüümide aktiivsuse uuringud diabeetikutel ja südamehaigetel koostöös Venemaa Kardioloogia keskusega Moskvas.

Eestisisene koostöö on keskusel suuremate haiglatega, eriti PERHiga ja Tartu Ülikooli Kliinikumiga  ning ülikoolide ja teadusasutustega.  

Rahvusvaheline koostöö on välja kujunenud mitmete ülikoolidega, sealhulgas Londoni Imperial College’ga, Lundi Ülikooliga Rootsis, Pariisi Descartes University Hôpital Européen Georges Pompidou ja Venemaa Kardioloogia keskusega Moskvas.

Hüpertensiooni ja ateroskleroosi diagnostika ning ravi tehnoloogiate uurimisrühm

Uurimisrühma juht: professor MARGUS VIIGIMAA

Liikmed: Kalju Meigas, Sergei Nazarenko, Katrin Gross-Paju, Kristjan Pilt, Tiina Titma
Doktorandid: Ardo Allik, Sandra Einstein, Kristina Kööts, Juhan Reimand, Grete Talviste, Jüri Teras, Galina Zemtsovskaja

Uurimisrühma tegevust iseloomustavad võtmesõnad:
hüpertensioon, ateroskleroos, tehnoloogiad, diagnoosimine, ravi

Hüpertensiooni ja ateroskleroosi diagnostika ning ravi tehnoloogiate uurimisrühm
Hüpertensiooni ja ateroskleroosi diagnostika ning ravi tehnoloogiate uurimisrühm

Ülevaade
Uurimisrühm osaleb TalTechi ning SA Põhja-Eesti Regionaalhaigla vahel sõlmitud projektis „Perekondliku hüperkolesteroleemia diagnoosimise ja ravi uute tehnoloogiate väljatöötamine“ (2017-2020). Uurimistöö on suunatud perekondliku hüperkolesteroleemia patsientide arterite aterosklerootiliste muutuste mitteinvasiivsele diagnoosimise ja uute ravimeetodite kliiniline rakendamisele.
Personaalmeditsiini kliinilises juhtprojektis südame-veresoonkonna haiguste täppisennetuses (RITA1/01-42) uuritakse personaalmeditsiini rakendatavust südame-veresoonkonna haiguste preventsioonis. Projekti juht on professor M. Viigimaa. 

Rahvusvahelisel tasemel väljapaistvad teadustulemused:
Uurimisrühmal on väga pikkade traditsioonidega ja aktiivne rahvusvaheline koostöö. Rahvusvahelises uuringus BEAUTY (Better control of BP in hypertensive patients monitored Using the HOTMANsYstem) on uurimisrühm üheks viiest keskusest. On leitud, et hemodünaamiline monitoorimine aitab muuta hüpertensioonipatsientide ravi efektiivsust ja samas vähendada kõrvaltoimete esinemist. 

Valitud artiklid: