Tallinna Tehnikaülikool

Seminarist

Seminari videoülekanded: 

EST tõlge

ENG tõlge
 

Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalamet korraldab koostöös TalTechiga säästva linnavalgustuse seminari, kus antakse ülevaade keskkonnasõbralikust välisvalgustusest. Analüüsime, kuidas liigne valgustus mõjutab inimest ja keskkonda ning mida on erinevad riigid häiriva valgustuse vähendamiseks ette võtnud.

Seminari peateemaks on Taltechi koostatud uuringu  „Tallinna linna valgustuskeskkonna (valgusreostuse ja räiguse) hindamine ja analüüs“ tulemused.  Lisaks kuulame valgustusdisaineri ning arhitekti vaadet jätkusuutlikule valgustusele, tutvume uusimate tehniliste lahendustega ning sõna saab LUCI (Lighting Urban Community International) ning Helsingi Aalto Ülikooli esindaja.

Leiame vastused küsimustele:

  • Kas valgust saab olla liiga palju? Kuidas seda mõõta? Mis on valgusreostus ja räigus?
  • Milline on liigse valguse mõju keskkonnale ja inimesele?
  • Kuidas muu maailma reguleerib ja piirab linnades liigset valgust?
  • Kuidas panoraamvaate ja satelliitvaate analüüs võimaldab jõuda tasakaalustatud hierarhilise valgustuseni?
  • Kas linnakodanikud on valmis pimealadeks ja valgustuse üldiseks vähendamiseks?

Seminar on rahvusvaheline (sünkroontõlkega) ning mõeldud linnavalgustuse valdkonna ekspertidele ja huvilistele nii avalikust kui erasektorist.
 

Registreerimine

14. September 2023 Tallinn, Tallink SPA & Conference Hotel, Conference Center, Sadama 11a.

Seminar on tasuta, kuid palun registreeruge SIIN! - REGISTREERIMINE ON LÕPPENUD, KUID SOOVI KORRAL ANNA SELLEST TEADA: eliisa.metsoja@taltech.ee 

Programm

9.00   Kogunemine ja hommikukohv
9:30   Avasõnad, Tallinna abilinnapea Vladimir Svet
9:35   Sissejuhatus, Moderaator Tarmo Korõtko (TalTech)
9:40   Valgusreostuse ja räiguse olemus ning nende mõju keskkonnale ja inimestele, Martin Parker (TalTech)
10:05   Valgusreostus Tallinna linna panoraami vaates (metoodika ja tulemused), Toivo Varjas (TalTech)
10:30   Valgusreostus satelliitpiltide vaates Tallinnas ja kahes võrdluslinnas (metoodika ja tulemused), Argo Rosin (TalTech)

10:55   Valgusreostust käsitlevad regulatsioonid, Martin Parker (TalTech)
11:20   Valgusreostuse küsitlus ja linnakodanike taju, Eva Tallo (Tallinn)
11:45   Lõuna
12:45   Key-Note: Jätkusuutliku valgustusdisaini võimalikkusest, Jari Vuorinen, valgustusdisainer, Soome
13:25   Valgustehnika areng WILD LIGHT, Robert Diedrich, turundusjuht WE-EF (Prantsusmaa)
13:50   Pimeduse(ga) disainimine. Eik Hermann, Eesti Kunstiakadeemia (Tallinn)

14:15   Energiapaus
14:35   LUCI ettekanne: Mida räägivad linnad valgusreostuse vähendamisest, Elisa Hillgen ja Jasmine van der PolRepresentative of LUCI
15:00   Aalto linnavalgustuse uuring ja tulevikuvõimalused, Dimitrii Ingi (Soome, Aalto)
15:25   Valgustusjuhtimissüsteemid Tallinna linna targa tänava valgustuse juhtimissüsteemi pilootprojekti näitel, Tanel Lillesaar, Enefit Connect
15:50   DISKUSSIOON: Tuleviku linnavalgustus
16:35   Kokkuvõte, Moderaator Tarmo Korõtko (TalTech)

Esinejad

Argo Rosin

Argo Rosin

Professor Argo Rosin on Tallinna Tehnikaülikooli mikrovõrkude ja metroloogia uurimisrühma juht. Lisaks koordineerib ta akrediteeritud valgustuslabori tööd. Ta on juhtiv teadlane Targa Linna Tippkeskuses (FinEst Centre), mis keskendub teadusuuringute ja piiriüleste innovatsioonivõrgustike ja -võimaluste arendamisele viies valdkonnas – andmed, juhtimine, liikuvus, energeetika ja tehiskeskkond. Ta on juhtinud mitmeid rahvusvahelisi ja riiklikke teadus- ja arendusprojekte mikrovõrkude ja valgustehnika valdkonnas, mille tulemusi on publitseeritud mitmetes rahvusvahelise levikuga raamatutes (Springer and IET), teadusajakirjades ja konverentsikogumikes.

Jari Vuorinen

Jari Vuorinen

Jari Vuorinen on rahvusvaheliselt tunnustatud valguskujundaja ja valguskunstnik Soomest. Ta on LDC (Lighting Design Collective) loovjuht ja partner. Tema eesmärk on arutleda valgusteemadel kergelt provokatiivselt, kuid innustavalt ja valgustavalt. Ta nimetab seda meetodit Light Sparringiks. www.LDCOL.com 

Robert Diedrich

Robert Diedrich


Pärast Monashi ülikoolis majandusõpingute lõpetamist liitus Robert Diedrich 1994. aastal Austraalias Melbourne'is asuva ettevõttega WE-EF Lighting Pty Ltd. Pärast erinevate rollide, näiteks logistika ja müügiga tegelemist, läks ta 2007. aastal üle ettevõttesse WE-EF LEUCHTEN GmbH, kus tegi ka üsna tihedat koostööd jätkusuutlikkuse teemal ning on olnud osa keskkonnatoodete deklaratsioonide rakendamist jälgivast meeskonnast. Praegu on ta seal Saksamaa turundusjuht.

Toivo Varjas

Toivo Varjas

Toivo Varjas on doktorikraadiga valgustehnikaekspert ning Tallinna Tehnikaülikooli akrediteeritud valgustehnika labori mõõtespetsialist. Lisaks on Toivo Varjas MTÜ Eesti Standardikeskuse tehnilise komitee EVS/TK 24 „Valgustehnika” liige ning Tallinna Tehnikaülikooli valgustehnika valdkonna terminoloogia töörühma juht. Tallinna Tehnikaülikooli valgustehnikalabor toimib viiendat aasta ning on akrediteeritud standardi EVS-EN ISO/IEC 17025:2017 nõuete suhtes valgustehniliste parameetrite labori-, sise- ja välisvalgustuse keskkonnas mõõtmistele. Toivo Varjas on läbinud koolitused Saksamaal ja Soomes pildistava heleduse mõõtetehnika rakendamisest ning aastast 2007 antud tehnoloogiat tutvustanud Eestis. Enam kui kümme aastat andnud täienduskoolitusi ettevõtetele ja elektervalgustuse ainet ülikooli tudengitele. Toivo Varjas on osalenud enam kui kümnes kohalikus ja rahvusvahelises valgustusala uurimusprojektis (või teadus- ning arendusprojektis) ning omab rohkem kui 25 aastast töökogemus valgustuse ja värvide mõõtetehnika valdkonnas.

 



Elisa Hillgen
Elisa Hillgen

Elisa Hillgen on valguskujundaja, valguskunstnik ja valguskoordinaator Jyväskylä linnas, tuntud kui Valguse linn. Varem on ta töötanud ehituse ja sisekujunduse valdkonnas ning omab üle 15-aasta kogemust erinevates valgustusvaldkondades. Viimased 7 aastat on ta keskendunud linnavalgustusele ja valguskunstiprojektidele. Tema töö Jyväskylä valgustuskoordinaatorina hõlmab pimeda aja linnapildi eest hoolitsemist linnavalgustuse disainiprojektide ja hoolduse korraldamise ning valgusfestivali meeskonnas töötamisega.
Sotsiaalmeedia: https://www.linkedin.com/in/elisahillgen/, koduleht: https://valonkaupunki.jyvaskyla.fi/en/city-light-jyvaskyla

Jasmine van der Pol

Jasmine van der Pol

Jasmine van der Pol töötab rahvusvahelises linnavalgustuse võrgustikus LUCI. Jasmine aitab arendada ja toetada teadmistevahetust LUCI võrgustiku raames. Ta on kirglik valguse teemadel ja kuidas valgus võib linnu muuta. Just Hollandi Delfti Tehnikaülikooli tööstusdisaini inseneri magistriõppe ajal otsustas Jasmine spetsialiseeruda valgustusele. Peaaegu 20-aastase kogemusega, pooleldi rahvusvahelise valgustitootja ja pooleldi disainiagentuuridega, pühendab ta täna oma energia linnade ühendamisele, ühiselt linnavalgustuse tundmaõppimisele ja valgustuspoliitika täiustamisele.

Eik Hermann

Eik Hermann

Eik Hermann on filosoofia ja praktikapõhise teooria lektor Eesti Kunstiakadeemias ning ajakirja Ehituskunst peatoimetaja. Ta omandas magistrikraadi filosoofias Tallinna Ülikooli Eesti Humanitaarinstituudis 2005. aastal. Tema praeguses huviorbiidis on ennekõike erinevad vahe- ja üleminekualad – teoreetilise ja praktilise, meelelise ja kehalise, psüühilise ja poliitilise, pragmaatilise ja poeetilise vahel.


Tanel Lillesaar

Tanel Lillesaar

Tanel Lillesaar on lõpetanud Mainori kõrgkooli ärijuhtimise erialal ning omab Eriharidusena Elektritehniku kutseharidust. Ta on töötanud alates 2005. aastast eraettevõtluses projektijuhist kuni äriarendusjuhina. 2016-2020 aastatel töötas Rootsis Elektri äriarendusjuhina. Suuremaks projektis oli 22000 m2 büroohoone ehituse protsessis osalemine.  Alates 2021 aastast alustas tööd Enefit Connect OÜ-s Tänavavalgustuse Tootejuhina Baltikumi ja Poola turul.  Selle ajajooksul on ta alustanud kaheksas Eesti omavalituses targatänavavalgustuse teenuslaheduse projektidega. Lisaks on ta  viinud läbi Baltikumis ja Poolas suuremaid ja väiksemaid LED tänavavalgustuse renoveerimise projekte.  Tootejuhina on viinud ellu uue tehnoloogilise lahendustena tänavavalgustusvõrgu rajamise elektrivõrgu mastidele, juhtimiskilpide tehnilised lahendused ja valgustipõhise juhtimissüsteemi juurutamise, mis võimaldab teostada juhtimissüsteemi kaudu automaatset elektrienergiaarvestust.

Dimitrii Ingi

Dimitrii Ingi


Dmitrii Ingi on Aalto ülikooli elektrotehnika kooli doktorant, kes onvalgustuse uurimisrühmaga seotud. ITMO ülikooli valgusdisaini magistrikraadiga panustab ta projekti FinEst Twins (FinEst Center for Smart Cities) ning on avaldanud teadusartikleid vastavates ajakirjades ja konverentside toimetistes. Tema praegune uurimus keskendub linnaplaneerimisele ja valgustusdisainile, eriti uurides linnavalgustuse mõju kasutajakogemusele. Tema töö ja huvid hõlmavad PPGIS-i (Public Participation Geographic Information Systems) kasutamist tõenditel põhinevate linnavalgustuse disainiuuringute jaoks ning geograafiliste infosüsteemide (GIS) integreerimist valgustuse analüüsiks ja digitaliseerimiseks.

Martin Parker

Martin Parker on Tallinna Tehnikaülikooli doktorant-nooremteadur elektroenergeetika ja mehhatroonika instituudis. Samuti on ta tegus kahe katselabori kvaliteedispetsialistina. Tema teadustöö huvid on valgustuse ning elektromagnetväljade valdkonnas.