Kuidas leida efektiivseim viis tarneahela korraldamiseks? Kuidas tagada ummikuvaba linn? Jätkusuutlik ja tasakaalus logistika algab, kas ühe ettevõtte või terve logistilise süsteemi keskkonnaalase, sotsiaalse ja majandusliku mõju teadvustamisest ning vajalike muudatuste juhtimisest nende mõjude vähendamiseks.
Kestlikkus tarneahelas ja liikuvuses ulatub kaugemale selle pelgalt keskkonnasõbralikuks muutumisest, sest kaasaegsed lahendused loovad uusi võimalusi. Keskkonnaalane vastutus on tänapäeva oluline fookuspunkt, millega nii ettevõtted kui ka omavalitsused ja riik peavad arvestama, et uute nõudmistega kaasas käia. Kompetentsed tarneahelajuhid, logistikud ja liikuvuskorraldajad garanteerivad, et tarneahela ja transpordivõrgu erinevad lülid oleksid jätkusuutlikud ja suhtleksid omavahel koordineeritult, et kaubad ja inimesed saaksid liikuda kiirelt, mugavalt ja sujuvalt, et erinevate transpordiliikide infrastruktuur oleks omavahel ühendatud ning need ühendused toimiksid plaanipäraselt.
Eriala sisu
Logistika on tänapäeval palju enamat kui lihtsalt kaupade liikumine – see on mõttelaad, kompetentsus ja strateegiline tegutsemisviis, mis tagab ettevõtte edu, ressursside tõhusa kasutamise ja majanduse konkurentsivõime kasvu.
Digitaalsete lahenduste abil saame muuta logistika protsessid veelgi kiiremaks ja täpsemaks, võimaldades reaalajas jälgimist, automatiseerimist ja andmepõhiseid otsuseid, mis tõstavad kogu tarneahela efektiivsust. Samuti on oluline, et logistika oleks jätkusuutlik – keskkonnasõbralikud transportimisvõimalused, energiatõhusus ja CO2 jalajälje vähendamine on muutumas äärmiselt oluliseks globaalsete eesmärkide saavutamisel. Logistika alla kuulub mitte ainult maismaa-, lennu-, mere- ja raudteetransport, vaid ka kombineeritud vedude, laonduse, hangete, jaotuse, klienditeeninduse ja infoliikumise tõhus korraldamine, ulatudes tarneahela igasse etappi. Samuti hõlmab see linnaliikluse ja ühistranspordi planeerimist, et tagada sujuv ja jätkusuutlik liikumine igapäevaelus. Kaupade ja inimeste liikumise vajadus ei kao kunagi – vastupidi, see on aina rohkem seotud nutikate, digitaalsete ja roheliste lahendustega meie ümber.
Peaerialad
Peaeriala keskendub logistika ja tarneahela jätkusuutlikule juhtimisele. Valides selle peaeriala saad teada trendidest tarneahelate digitaliseerimise valdkonnas. Samuti omandad teadmised ostujuhtimises ja laonduses, transpordi juhtimises, transporditehnoloogiates ja ekspedeerimises, aga ka ettevõtete vaheliste suhete paremast haldamises ning koostööst tarneahelas.
Olulised erialaained on näiteks hanke- ja ostujuhtimine, majanduskeskkond ja logistika, tarneahela digitaliseerimine ja strateegia, transport tarneahelas.
Logistika ja tarneahela juhtimise peaeriala lõpetanu:
- kujundab jätkusuutliku tarneahela strateegia;
- analüüsib ja tõhustab ettevõtte logistilisi ja tarneahela protsesse;
- kaasab ettevõtte osakonnad kliendi ootuste rahuldamiseks ettevõttele kõige kasulikumal moel;
- viib läbi tarneahela tegevuste võrdlusuuringuid;
- selgitab välja ettevõtte vajaduse logistikateenuste järele ja/või teostab nende ostu ja müüki;
- selgitab välja transpordivaldkonna probleemid ettevõttes ja lahendab need;
- teeb koostööd tarneahela teiste lülidega tõhusa ja tasakaalus tarneahela kujundamiseks.
Peaeriala keskendub liikuvuse kavandamise põhimõtete ja parimate praktikate tundmaõppimisele. Valides selle peaeriala saad põhiteadmised teadusliku uurimise alustest, uuringu- ja prognoosimeetoditest ja uuringuandmete kasutamisest transpordi, liikluse ja transpordivõrgu vallas. Samuti õpid liikuvuse, sealhulgas reisijateveo planeerimist ja korraldamist, infotehnoloogiliste lahenduste kasutamist ja liiklusvoogude analüüsimist ning prognoosimist.
Olulised erialaained ja käsitletavad teemad on näiteks liikuvuse korraldus ja taristu, liikuvuse planeerimine ja poliitika, liikuvuse mõjud (näiteks keskkonnale ja ohutusule), transpordi infosüsteem, ühistransport, sõidukite liikumisteooria, liikuvuskorraldus linnades ja liikluse modelleerimine.
Liikuvuskorralduse peaeriala lõpetanu:
- tunneb ruumilise planeerimise aluseid, liikuvuse jätkusuutlikke strateegiaid ja teooriaid ning nende mõjusid;
- on võimeline osalema transpordivõrgu ja liikuvuslahenduste kollektiivse planeerimis- ja projekteerimisprotsessi juhtimises ja seires, tagades loovad, kestlikud ja majanduslikult põhjendatud ja tasakaalus lahendused.
- oskab kasutada transpordiprojektide lähteülesande koostamisel alusuuringute meetodeid.
- tunneb ühistranspordi planeerimise protsessi, omab ülevaadet selle korraldusskeemidest, reisijateveo näitajatest, uuringutest, piletisüsteemidest ja IKT lahendustest transpordis.
- suudab rakendada sõidukite liikumisteooriat hindamaks üksikute sõidukite ja liiklusvoogude dünaamilisi omadusi.
Mõlema peaeriala ühised ained on näiteks äriprotsesside juhtimine, nõudluse planeerimine ja juhtimine, andmed tarneahelates ja liikuvuses, logistilised süsteemid, finantsjuhtimine, logistika eriharud, samaaegne tootearendus.
Tulevik
Logistika on pidevalt arenev valdkond ja vajadus selle ala spetsialistide järele kasvab. Juba õpingute käigus tehtav praktika või uurimistöö, lõputöö või koostööprojekt võivad olla seotud tulevikuplaanidega mõnes tarneahela, transpordi, telekommunikatsiooni või transiidiga seotud valdkonnas. Meie lõpetajad omavad parimat ülevaadet terviklikust logistilisest süsteemist ning oskavad mõjuala 3 kontekstis juhtida ettevõtteid kestlikkuse elluviimisel. Eriala lõpetajaid ootavad tööle suuremad tööstus-, kaubandus-, logistika-, transpordi-, posti- ja teenindusfirmad, omavalitsused ning riigiasutused, transpordi ja liikuvuse planeerimisega tegelevad organisatsioonid ja ametid.
Vilistlased soovitavad
"Logistikaharidus annab kursandile terveks eluks planeerimisoskuse, oskuse teha õigeid asju õigel momendil." – Toomas Orutar, Logistika Pluss OÜ peadirektor
"Logistika ei lõpe kunagi ning uusi lahendusi on vaja alati. Ka majandusmudelite muutudes või uutes situatsioonides on logistika ikka vajalik. Samuti on logistika põnev, kuna kõik on liikumises ja muutmises." – Ansi Arumeel, Milrem Robotics tegevjuht
"Logistika on läbilõige kogu äritegevusest, puudutades igat valdkonda ja pakkudes seeläbi laiakandepinnalist teadmiste ja oskuste pagasit, mis on elus tervikuna selgelt ka konkurentsieeliseks tööturul." – Janek Saareoks, DB Schenker Põhja- ja Ida-Euroopa ärijuht
"Logistika arendab loogilist mõtlemist ning annab võimalusi mõista erinevaid sektoreid, nende väljakutseid ning muresid." – Heigo Saare, OÜ Rail Baltic Estonia, raudtee opereerimise ja ohutuse tagamise üksuse juht
MIKS ÕPPIDA LOGISTIKAT JUST TALTECHIS?

- Tallinna Tehnikaülikool on ainus ülikool Eestis, kus saab omandada logistika erialal magistrikraadi ning sõltuvalt valitud peaerialast on võimalik taotleda kas Tarneahelajuht tas 7 või Liikuvusinsener tase 7 kutset.
- Logistika õppekavas on ühildatud inseneeria, majanduse ja IT kompetentsid.
- Kompetentne akadeemiline personal nii Tallinna Tehnikaülikoolist kui ka teistest Eesti ja välisülikoolidest, lisaks külalislektoritena praktikud ettevõtetest ja partnerorganisatsioonidest.
- Õpe on praktiline: kaasused, rühmatööd, simulatsioonid ja laboritöö (akustikalabor, 3D printimise ja skaneerimise labor, XR keskus, isejuhtivate sõidukite ja autonoomsete süsteemide labor-kompetentsikeskus jt), koostöö ettevõtetega, akustikalabor.
- Õppetöö toimub õhtuti, osade ainete puhul sessiooniti nädalavahetustel. Õppeainetel on tagatud mugavad e-õppe võimalused.
- Sul on võimalus kandideerida õppereisidele ja konverentsidele ning kasutada rahvusvaheliste stipendiumite võimalusi. Magistriõpet on osaliselt võimalik läbida ka teistes Euroopa või maailma ülikoolides välisüliõpilasena.
- Õpingute jooksul läbib magistrant praktika mõnes valdkondlikus ettevõttes, asutuses, katusorganisatsioonis kas Eestis või välismaal.
- Magistritöö teema valimisel saab magistrant keskenduda just teda huvitava praktilise või akadeemilise probleemi lahendamisele. Aktuaalseid lõputööde teemasid pakuvad jooksvalt välja partnerettevõtted ning riigiasutused.
- Õppekava vastab tööturu ootustele ning tagab lõpetajatele edukuse tööturul või ettevõtluses. Tihe koostöö toimub mitmete mainekate ettevõtete ja valdkonna assotsiatsioonide ning omavalitsuste ja riigiasutustega: AS Tallinna Sadam, Telia Eesti AS, Ericsson Eesti AS; Tallink Grupp, AS Eesti Raudtee, DSV Estonia AS, Tallinna Linnavalitsus, Transpordiamet, AS Eesti Varude Keskus, Eesti Tarneahelate Juhtimise Ühing (PROLOG), Eesti Logistika ja Ekspedeerimise Assotsiatsioon (ELEA).